Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

EUROPA
 

Wybierz Państwo

Albania, Andora, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Belgia, Białoruś, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Ukraina, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
 

IRLANDIA


Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 70280 km2
Ludność: 4 mln
Stolica: Dublin
Ważniejsze Miasta; Cork, Ennis, Dingle
Język Urzędowy: irlandzki, angielski
Religie: chrześcijaństwo
Waluta: Euro
Średnia Temperatura:
Latem; 17 °C
Zimą: 5 °C


Atrakcyjność Turystyczna:

Galeria Zdjęć z Irlandii
Irlandia Galeria Zdjęcia
Irlandia, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne
Irlandii - (Filmy)


 

Linki Sponsorowane

 

 

 

 

Przewodnik Turystyczno Informacyjny - Irlandia "Twoje Podróże i Wakacje Marzeń".

 

Geografia Irlandii / Historia Irlandii / Przemysł Irlandii / Wakacje i Podróże Po Irlandii / Dublin / Grobowce Newgrange / Tara / Relacje z Podróży Do Dublina / Zdjęcia z Irlandii / Atrakcje Turystyczne Irlandii (Filmy) / Zdjęcia z Dublina / Znajdź Hotele W Irlandii

 

Przewodnik Po Irlandii

Geografia Irlandii

Republika Irlandii - zajmuje 5/6 powierzchni wyspy Irlandia, znanej również pod nazwą Eire lub też czasami zwana Szmaragdową Wyspą. Nazwa ta pochodzi od koloru pól i łąk, które swoją świeżość i piękną zieleń zawdzięczają częstym deszczom znad Oceanu Atlantyckiego.

Zachodnie wybrzeża Irlandii są skaliste i strome, które przecinają głęboko wcięte w ląd zatoki tworząc liczne przybrzeżne wyspy. Znajdują się tu również niewysokie wzgórza, które przechodzą w pokryte łąkami i torfowiskami niziny, zajmujące wnętrze wyspy. Irlandia to także wiele jezior zwanych tu lough oraz rzek obfitujących w pstrągi i łososie.

Historia Irlandii

Irlandia - została zasiedlona około 400 p.n.e., do której to zaczęli przybywać z kontynentu europejskiego Celtowie. Uważa się jednak iż pierwsi ludzie na wyspie przybyli około 6000 p.n.e. ze Szkocji. W VIII w. na jej brzegach wylądowali wikingowie. zaś w 1171 tereny wokół Dublina podbił angielski król Henryk II. Wtedy też Anglicy opanowali północną część wyspy, na które to tereny przesiedlani byli angielscy i szkoccy protestanci. Wkrótce na północy liczba protestantów była większa niż katolików. Katolicy stanowiący większość terenów południowych w 1921 roku doprowadzili do oddzielenia się od protestanckiej Północy.

Od tego też czasu utworzone zostało Państwo Irlandzkie o dużej swobodzie samorządowej, jednak pozostające w ścisłych kontaktach z Wielką Brytanią. W roku 1922 w Irlandii doszło do zamieszek między katolikami (między innymi także powstanie IRA - Irlandzka Armia Republikańska) a protestantami co miało doprowadzić do uzyskania całkowitej niezależności od Wielkiej Brytanii. W 1949 Wolne Państwo Irlandzkie uzyskało wymarzoną niezależność i zmieniło nazwę na Republikę Irlandzką. Końce lat 60 rozpoczęły jednak kolejną wojnę domową między IRA a protestanckimi lojalistami rządu brytyjskiego. Dopiero rok 1994 dał kres przemocy i zamachów terrorystycznych a od momentu przystąpienia Irlandii do Unii Europejskiej, stała się ona najbardziej dynamiczną i najszybciej rozwijającą się gospodarką Europy.

Przemysł Irlandii

Do głównych i najbardziej popularnych artykułów produkowanych i eksportowanych przez Irlandię należą, masło, sery i produkty mleczne, ryby, włókna naturalne, oraz dobrze znane szczególnie panom whisky i piwo. Panujący tu klimat sprzyja również całorocznej hodowli bydła co pozwala Irlandii również na duży eksport mięsa wołowego. Znaczny procent ludności zamieszkuje jednak miasta gdzie szczególnie duża część społeczeństwa pracuje w usługach a szczególnie w obsłudze ruchu turystycznego.

 
Hotele Irlandii

 

Mapa IrlandiiŚwięty Patryk

 
Podróże Po Irlandii - Co Zobaczyć i Gdzie Spędzić Wakacje w Irlandii?


Irlandia a zwłaszcza jej duch miast takich jak Dublin to wiele wspaniałych teatrów, kin, nocnych klubów i dyskotek. Miasta Irlandii mają jednak specyficzny klimat, różniący się bardzo od innych europejskich stolic a tworzą go "irlandzkie puby". Dowcipne rozmowy przy Guinnessie (najbardziej znane piwo Irlandzkie) i improwizowane sesje muzyczne wypełniają wieczory niemal w każdym lokalu.

Dublin

Dublin to między innymi urok brukowanych uliczek Temple Bar gdzie można znaleźć kluby i puby z muzyką tradycyjną oraz nowoczesną. Północna strona rzeki to dwa najwyżej cenione teatry, w tym Point Theater (XIX w.) z widownią na 7000 miejsc. Dziś w Point organizowane są wielkie imprezy muzyczne, rozbrzmiewają piosenki z musicali, arie operowe i utwory instrumentalne wielkich mistrzów muzyki klasycznej.

Dzięki przystąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz otwarciu rynku pracy w Irlandii, Dublin stał się niemal drugą Polską stolicą. Przechadzając się jego uliczkami, w sklepach i niemal w każdym publicznym miejscu spotkać można Polaków, którzy wyjechali do Irlandii w celach zarobkowych, ale także osiedlili się tam na stałe. Dostępność tanich linii lotniczych z Polskich miast bezpośrednio do Dublina sprawia iż podróż do tego miasta nie sprawia żadnego problemu Polskim podróżnym.

Do głównych atrakcji Dublina należy Zamek Dubliński, wybudowany przez Normanów w miejsce dawnej fortyfikacji wikingów w XIII wieku. W pobliżu zamku, od zachodniej strony znajduje się katedra Christchurch z 1172 roku, która powstała po wyburzeniu poprzedniej drewnianej katedry wybudowanej przez wikingów. Dublin to także wiele muzeów jak Muzeum Narodowe (gromadzące cenne zabytki i dzieła sztuki wyspy) gdzie znajdują się się obiekty związane z obecnością wikingów na wyspie oraz kolekcja malarstwa irlandzkiego i europejskiego (obrazy Tycjana, Rembrandta, Caravaggia).
Zobacz przewodnik i relacje z podróży do Dublina

Grobowce Newgrange

Mało osób wie iż w Irlandii znajdują się grobowce starsze niż piramidy egipskie. To właśnie w zakolu rzeki Boyne, między wsiami Tullyallen i Slane, zachowało się ok. 40 neolitycznych budowli wraz z najpopularniejszym grobowcem korytarzowym w Newgrange. Kopiec w Newgrange powstał w okresie pomiędzy 3,5 tys. lat p.n.e. a 2,7 tys. lat p.n.e.. Niesamowite wrażenie występuję tu raz do roku kiedy to (21 XII) o 8.58 promienie słoneczne wpadają do korytarza, a po chwili komorę grobową rozświetla jaskrawe pomarańczowe światło. Widowisko trwa 15 minut, po czym ponownie nastaje głęboka ciemność. Zwiedzając jednak to miejsce z przewodnikiem odtwarzanie tego zjawiska przy zastosowaniu światła elektrycznego jest na porządku dziennym.

Tara

Kolejnym miejscem godnym odwiedzenia jest Tara. Jest to dawna siedziba najwyższych Królów Irlandii i źródło wielu legend, która obecnie przypomina niewielkie pole golfowe. Trzeba włożyć sporo wysiłku, aby wyobrazić sobie pałac z drewna i wikliny, po którym pozostały jedynie bruzdy na powierzchni ziemi. Pomiędzy Louisburghiem a Westport znajduje się najwyższa góra w okolicy stożkowata Croagh Patric (766 m), na której to w 441 r. Św. Patryk spędził na niej czas wielkiego postu i uwolnił Irlandię od węży. W Irlandii bardzo hucznie obchodzi się także dzień Święego Patryka, który przypada na 17 marca każdego roku.

Zobacz zdjęcia z Irlandii 


Irlandia w Obiektywie

Wybrzeża Irlandii

Irlandia Krajobraz

Widok na Dublin

Dublin

Grobowce Newgrange

Newgrange

Zobacz Również

Więcej zdjęć z Irlandii
Irlandia - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Dublin Zdjęcia
Hotele w Irlandii

Irlandia WikiPedia
IrlandiaOnline.pl
Wszystko o Irlandii

Irlandia Informator
Irlandia Podróże
Dublin - Polonijny Portal
Dublin Przewodnik i Relacje z Podróży

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012