Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

EUROPA
 

Wybierz Państwo

Albania, Andora, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Belgia, Białoruś, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Ukraina, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
 

ISLANDIA


Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 103000 km2
Ludność: 0,3 mln
Stolica: Rejkiawik
Ważniejsze Miasta; Kopavogur, Hofn, Grindavik, Akranes
Język Urzędowy: islandzki
Religie: chrześcijaństwo
Waluta: Korona islandzka
Średnia Temperatura:
Latem; 12 °C
Zimą: 0 °C


Atrakcyjność Turystyczna:

Galeria Zdjęć z Islandii
Islandia Galeria Zdjęcia
Islandia, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne
Islandii - (Filmy)


 

Linki Sponsorowane

 

 

 

 

Przewodnik Turystyczno Informacyjny - Islandia "Twoje Podróże i Wakacje Marzeń".

 
Geografia Islandii / Historia Islandii / Przemysł Islandii / Wakacje i Podróże Po Islandii / Rejkiawik / Hveragerdhi i Gulfoss / Borgarfjordhur i Wodospady Islandii / Atrakcje Turystyczne Islandii / Zdjęcia z Islandii / Atrakcje Turystyczne Islandii (Filmy) / Znajdź Hotele W Islandii

 

Przewodnik Po Islandii

Geografia Islandii

Islandia - jest wyspą położoną na południe od koła podbiegunowego północnego, co sprawia iż latem słońce świeci tu prawie przez 24 godziny, zaś zimą prawie przez cały dzień jest ciemno. Północna Islandia jest pod wpływem mroźnego podbiegunowego klimatu, zaś południowa część wyspy jest łagodniejsza dzięki ciepłemu Prądowi Północnoatlantyckiego. Islandia często zwana jest jako "Ziemia Lądu i Ognia", gdyż znajdujące się tu wulkany i gejzery wmieszane są w krajobraz lodowców i krainy wiecznych śniegów. W 1963 roku teren Islandii powiększy się o kolejną wyspę Surtsey, która powstała na skutek wybuchu wulkany i wypłynięcia lawy z dna oceanu.

Historia Islandii

Około 870 roku Islandia została zasiedlona przez przybyłych tu z Norwegii wikingów. W 930 utworzony został Althing - czyli islandzki parlament, który istnieje do dziś, jako najstarszy parlament świata. Lata XIII wieku to panowanie na tych ziemiach Norwegów zaś od 1380 przynależały one do Danii. Pełną niepodległość Islandia uzyskała w 1944 roku.

Przemysł Islandii

Główną gałęzią gospodarki Islandii jest rybołówstwo. W poszukiwaniu dorszy, śledzi, plamiaków i innych ryb islandzkie łodzie zapuszczają się daleko na północne wody Oceanu Atlantyckiego. Ze względu na surowy klimat Islandii rolnictwo ma bardzo małe znaczenie, a większe hodowla owiec, bydła i islandzkich kucyków. Przemysł Islandii także jest mało rozwinięty i w większości polega się tu na eksporcie, dlatego też koszty utrzymania są tu bardzo wysokie poza energią cieplna dostarczaną z gorących podziemnych źródeł wyspy. Gorąca źródlana woda używana jest również do ogrzewania szklarni, w których uprawia się przez cały rok pomidory i kwiaty. Gorące źródła Islandii są niewątpliwie tanią energią ale także atrakcją turystyczną dla przyjeżdżających tu co roku coraz to większej liczby turystów.

 
Hotele Islandii

 

Mapa IslandiiIslandzki Rybak


 
Podróże Po Islandii - Co Zobaczyć i Gdzie Spędzić Wakacje w Islandii?


Islandia to nieskazitelnie czysta przygoda jakiej nie ma w całej Europie. Lasów wprawdzie brak, ale są łąki, strumienie, piękne rzeki i jeziorka które tworzą niezapomniany krajobraz. Jeżeli więc nie interesują cię hałaśliwe kurorty czy też zgiełk dużych miast Islandia będzie idealnym miejscem na wakacje i aktywny wypoczynek w ciszy i spokoju. 

Rejkiawik

Islandia i jej stolica Rejkiawik stanowi niewątpliwie jedną z największych atrakcji turystycznych. Plac Austurvollur, gmach parlamentu Althing i kościół luterański z chrzcielnicą dzieła Bertila Thorvaldsena stanowią tu centrum miasta. Z nowych budowli na uwagę zasługuje Perlan czyli wielkie zbiorniki źródlanej wody służącej do ogrzewania domów w mieście. Znajduje się tu piękny ogród zimowy oraz fascynująca fontanna imitującą gejzer, z której co 5 minut wytryskuje woda na wysokość 15 metrów. W Rejkiawiku jest około 30 różnych muzeów i galerii jednak do najciekawszych należą, Muzeum Narodowe (z eksponatami z dziejów Islandii, począwszy od okresu Wikingów), a także muzeum sztuki ludowej.

Rejkiawik to idealne miejsce do wypadów i wycieczek do historycznych miejsc południowo zachodniej części Islandii. Wycieczki te pozwolą nam z łatwością poznać krajobrazy i geologiczne osobliwości wyspy. Odbywa się je głównie autobusem lub wypożyczonym samochodem. Polecamy jednak te autokarowe gdyż mamy do dyspozycji przewodnika, który pokaże nam te najciekawsze miejsca.

Hveragerdhi i Gulfoss

Poza stolicą znana jest także miejscowość Hveragerdhi w której to uprawia się warzywa w szklarniach zasilanych wodami geotermalnymi. Miejscowość Gulfoss znane jest ze Złotego Wodospadu, uznanego za najpiękniejszy w całym kraju oraz niedaleko znajdujących się tu licznych gejzerów wraz z największym Stori Geysir (Wielki Gejzer) 60 m.

Okręg Borgarfjordhur i Wodospady Islandii

W Okręgu Borgarfjordhur znajduje się najdłuższy w kraju fiord Hvalfjordhur z czarującym krajobrazem górskich grzbietów, dolin i licznymi jeziorkami. Na rzece Hvita znajduje się także wiele pięknych wodospadów Hraunfossar i Barnafossar. Kalidalur to skaliste doliny i jałowe przełęcze między pokrytą śniegiem górą Ok i lodowcem Langjókull. Jego powierzchnia wynosi 1000 kilometrów kwadratowych, a grubość kilkaset metrów. Przy czystym powietrzu można zobaczyć powierzchnię lodowca.

Inne Atrakcje Turystyczne Islandii

Bessastadhir to miejscowość, w której znajduje się rezydencja prezydenta Republiki, jednak będąc w pobliży należy odwiedzić malownicze miasto Hafnafjórdhur, w którym znajduje się klasztor polskich karmelitanek bosych, chętnie witających przybyszy z Polski. Półwyspep Reykjanes oraz Niebieska Laguna to otoczony lawą zbiornik zawierający ciepłą wodę, bogatą w minerały, pochodzącą z głębokości 1800 m w których to koniecznie trzeba zażyć kąpieli.

Jeden z największych portów rybackich Islandii to Grindavik. Stąd można odbywać długie spacery wzdłuż brzegu morza, a z góry Thorbjorn podziwiać piękny widok na morze i miasto.

Eyrabakki to bardzo atrakcyjna i malownicza miejscowość nadmorska, która w przeszłości odgrywała dużą rolę w gospodarce kraju jako centrum handlowe. Nieopodal znajduje się lodowiec Myrdalsjokul gdzie można się wspiąć na jego skraj na wysokości 800 m.n.p.m., gdzie podziwiać można czysty i tajemniczy świat lodu i śniegu.

Dolina Thjórsardalur tworzy najdłuższa rzeka islandzka Thjorsa. Poruszając się wzdłuż niej dotrzeć można do wejścia, gdzie możemy wspiąć się na szczyt Gaukshofdhi i podziwiać piękny widok na najbardziej znany wulkan islandzki Hekla. Blisko znajdują się także dobrze zachowane ruiny farmy Stong z okresu Wikingów oraz malowniczy wąwóz Gjain z licznymi potokami i wodospadami.

Islandia stanowi niewątpliwie raj dla wszystkich tych którzy uwielbiają spędzać swoje wakacje na łonie czystej i pięknej natury. Mała gęstość zaludnienia oraz unikalny klimat jak i fakt iż jest to trudno dostępna wyspa, będzie niewątpliwym atutem dla tych którzy szukają spokoju i nietypowego miejsca na swoje wakacje czy też podróż marzeń.

Zobacz zdjęcia z Islandii 


Islandia w Obiektywie

Lodowce Islandii

Lodowce Islandii

Gorące Źródła Islandii

Gorące Źródła Islandii

Islandzki Park Narodowy Jokulsargljufur

Prak Jokulsargljufur

Zobacz Również

Więcej zdjęć z Islandii
Islandia - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Islandia Hotele

Islandia WikiPedia
Polska Strona o Islandii
Przewodnik - Islandia.pl
Turystyczna Islandia
Iceland.pl - Portal

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012