Przewodnik Turystyczny - Filmy

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

EUROPA
 

Wybierz Państwo

Albania, Andora, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Belgia, Białoruś, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Ukraina, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
 

GRECJA

Flaga Grecji

Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 131960 km2
Ludność: 11 mln
Stolica: Ateny
Ważniejsze Miasta; Saloniki, Trypolis, Sparta, Knossos, Phaistos, Heraklion
Język Urzędowy: grecki
Religie: chrześcijaństwo,
Waluta: Euro
Średnia Temperatura:
Latem; 31 °C
Zimą: 15 °C


Atrakcyjność Turystyczna:
 
Hotele Kreta
Szukaj Hoteli Na Krecie
 
Mapa Krety
Mapa Krety
 
 
 
Kreta Wakacje, Czyli Przewodnik Po Krecie i Jej Atrakcjach Turystycznych
Kreta / Historia Krety / Wakacje Na Krecie / Hotel Kosta Mare Palace ***** / Atrakcje Turystyczne Krety / Knossos / Wąwóz Samarii / Wieczór Grecki / Wypożyczenie Samochodu Na Krecie / Zwiedzanie Krety Samochodem / Zdjęcia Z Krety / Santorini Wakcje / Santorini Zdjęcia / Hotele Kreta

Nasze Wakacje Na Wyspie Kreta, Czyli Co Zobaczyć i Zwiedzić na Krecie 

Każdy z nas z pewnością czeka jak i planuje swoje wymarzone wakacje dużo wcześniej a wybór miejsca to zawsze jedna z trudniejszych decyzji, oczywiście pod warunkiem, że nie mamy konkretnego miejsca, do którego chcemy się udać. W moim przypadku wybór miejsca był prosty Grecja a ściślej Wyspa Kreta. Jeżeli zatem pragniecie dowiedzieć się więcej na temat Krety, jak i rozważacie to miejsce na swoje wymarzone wakacje, polecam swoją relację jak i porady z pobytu na tej wyspie.

Kreta - (Crete) to wyspa należąca do Grecji położona na Morzu Śródziemnym i otoczona Morzem Kreteńskim od północy i Morzem Libijskim od południa. Kreta stanowi największą grecką wyspą, jak i jest piątą co do wielkości wyspą Morza Śródziemnego. Linia brzegowa wyspy wynosi ok. 1040 km, zaś jej długość największym miastem jest Heraklion (Iraklion). Oprócz Heraklionu największe miasta wyspy to Chania, Retimno, Agios Nikolaos

Krajobraz Krety to przede wszystkim skaliste wybrzeża porośnięte drzewami oliwnymi z licznymi wydzielonymi szerokimi, plażami i ośrodkami wakacyjnego wypoczynku. Klimat tu panujący ma cechy umiarkowane jak i subtropikalne. Wyspa Kreta charakteryzuje się gorącymi i upalnymi, suchymi miesiącami letnimi, i nieco chłodniejszą pogoda w okresie zimowym. W rejonach wyższych szczytów górskich (które porównywane są do naszych rysów i Tatr pod względem wysokości), opady są dużo wyższe niż na reszcie wyspy, a i niejednokrotnie pojawia się na nich śnieg (od listopada do maja). Roślinność Krety jest raczej  skąpa, z wielką przewagą gajów oliwnych i uprawy winorośli, które bujniej rozwijają się w wilgotniejszych rejonach.

Historia Krety

Pierwsze ślady osadnictwa na Wyspie Kreta datuje się już na 6000-3100 p.n.e. W latach 3000-1500 p.n.e., wyspa opanowana została przez rozwijającą się tu kulturę minojska. W 395 Kreta przynależała do wielkiego Cesarstwa Bizantyjskiego. Późniejsze podboje spowodowały iż na Krecie dominowali arabowie, którzy w 1204 roku ustąpili na rzecz Wenecjan. W 1770 doszło do powstania Greków i ogłoszenia niepodległości. Jednak niepodległość nie była zbyt długa gdyż już W 1771 Turcy odzyskali kontrolę nad wyspą, a następnie przeszła w panowanie Egipcjan. Po kolejnym powstaniu z lat 1895-1897, Kreta stała się w 1898 autonomiczną republiką pod protektoratem Imperium Osmańskiego. 6 października 1908 Republika Krety ogłosiła niepodległość. 30 maja 1913 została włączona do Grecji.

Wakacje na Krecie

Swoje wakacje na Krecie zaplanowaliśmy na 1 października, co oznacza już schyłek sezonu a jednocześnie nadal jest gwarantem ciepłej i przyjemnej pogody (zdecydowanie lepszej niż ta w Polsce). Wykupując wycieczkę na Kretę szczególnie polecam sprawdzenie położenia hotelu, ważne jest, aby hotel był usytuowany blisko dobrej nie kamienistej plaży, posiadał w pobliżu sklepy czy tawerny, a także odrobinę życia nocnego. Jako miejsce wakacyjnego wypoczynku polecam także nieco lepszy hotel, co będzie gwarantem dobrej obsługi i miłego spędzenia urlopu. My na swój urlop wybraliśmy Hotel Kosta Mare Palace położony w miejscowości Anissaras, (około 25 km od Heraklionu), który położony jest tuż przy promenadzie i piaszczystej dużej plaży.

Hotel Kosta Mare Palace *****

Sam hotel Hotel Kosta Mare Palace wygląda rewelacyjnie, bardzo zadbany i czysty, przemiła obsługa a w ofercie All Inclusive, jedzenie, napoje i alkohol serwowane są przez niemal cały dzień od godziny 7:30 rano do 24:00. W hotelu samym znajdują się dwie restauracje, 2 baseny odkryte + brodzik dla dzieci, jak i jeden kryty basen z sauną, jacuzzi, siłownia, oraz wiele miejsc i tarasów wypoczynkowych. Dla miłośników owoców morza hotel organizuje również we wtorki ucztę, na której tylko tego typu przysmaki są serwowane, oczywiście jak zawsze okraszone dzbankiem smacznego białego, lub też, jak kto woli czerwonego wina pochodzących z lokalnych kreteńskich winnic. Po za tym zespół animatorów organizuje imprezy wieczorne jak Wieczór Grecki (tańce greckie i kreteńskie), dyskoteki, czy też inne rozrywki i zabawy odbywające się w niewielkim amfiteatrze położonym na terenie hotelu. Hotel zdecydowanie dba o gości, gdyż podczas pobytu obchodziłem tam swoje urodziny, i nie informując nikogo zastałem rano tort ze świeczkami w prezencie od hotelu, co nie ukrywam było dla mnie miłym zaskoczeniem.

Atrakcje Turystyczne Krety

Knossos

Knossos  - to miejsce rozległych ruin pałacu pochodzącego z okresu 2000-1400 p.n.e. (kultury minojskiej), zwanego pałacem Minosa lub labiryntem kreteńskim. Knossos położone jest  około 4 km na południowy wschód od Heraklionu, u stóp Gór Ida. Był to jeden z największych i najwspanialszych pałaców minojskich, położony u północnych wybrzeży Krety. Jego powierzchnia obejmowała około 2 ha i miał łącznie ok. 1500 pomieszczeń. Pałac wielokrotnie ulegał zniszczeniom, po czym był odbudowywany i przebudowywany. Knossos połączone jest również z mitem o Minotaurze, przedstawianym jako człowiek z głową byka. Minotaur został zrodzony ze związku Pazyfae, żony Minosa, i byka zesłanego przez Posejdona. Minos obiecał złożyć zwierzę w ofierze, jednak tej obietnicy nie dotrzymał. Posejdon zemścił się, sprawiając że Pazyfae zapłonęła do byka miłością. Groźny Minotaur został zamknięty przez króla Krety Minosa w zaprojektowanym przez Dedala Labiryncie, który znajdował się właśnie  pod pałacem w Knossos. Same ruiny zamku są bardzo ciekawym miejscem do zobaczenia i bliższego poznania historii jak i kultury greckiej. Co ważne polecamy aby nie wykupywać wycieczki oferowanej przez organizatorów (około 40 Euro od osoby) a samemu wypożyczyć samochód i udać się do tego miejsca co będzie nas kosztowało około 25 Euro za dzień wypożyczenia + 3 Euro za wstęp do samych ruin pałac.

Wąwóz Samarii

Na wyprawę do Samarii zabraliśmy się z biurem podróży w którym wykupiliśmy wycieczkę  (koszt takiej wyprawy to 48 Euro, dzieci płacą połowę). Trasa autokarem z Hersonissos biegnie poprzez Rethymnon wzdłuż wybrzeża w kierunku Chani. Po mniej więcej godzinie skręca się  w górską wąską drogę, tak że autokar ledwie się na niej mieści. Droga jest strasznie kręta i stroma, ale dla greckich kierowców to codzienność gdyż przemierzanie takich szlaków odbywa się z dokładnościa czasami co do kliku centymetrów. Co ciekawe Grecy jak to mam miejsce w krajach Arabskich przed każdym węższym zakrętem używają klaksonów, aby ostrzec pojazdy mogące jechać z przeciwka. Zakręty dochodzą nawet do 180 stopni, a urwiste przepaście metr od drogi robią niesamowite wrażenie. Po niecałych 2 godzinach dojeżdżamy do miejsca Omalos, na płaskowyżu także Omalos. Omalos leży na wysokości ponad 1200 m n.p.m., i w miarę zbliżania się do Kanionu Samarii można podziwiać wyłaniający się szczyt Volakias. Około godziny 11:10 docieramy wreszcie do początku szlaku. Wejście na szlak jak i samego do Parku Narodowego znajduje się w miejscu nazywanym Ksyloskala (1227 m n.p.m.). Nazwę tę tłumaczy się najczęściej jako "drewniane schody". Sam bilet do  Parku kosztuje 5 Euro (do 15 roku życia wstęp bezpłatny). Warto wspomnieć iż wąwóz jest, najdłuższy w Europie i liczy 18 km długości.  Jako ciekawostka warto również dodać iż park narodowy otaczający wąwóz jest jedynym miejscem, gdzie występuje kreteński, dziki koziorożec kri-kri. Trasa poprzez Wąwóz Samarii usiana jest maleńkimi kościółkami i punktami widokowymi. W połowie drogi znajduje się opuszczona już miejscowość Samaria, w której to obecnie znajduje się strażnica. Podążając dalej w dół ścieżka staje się płaska, a ściany wąwozu schodzą do najwęższego punktu (sideresportes, "żelazne bramy"). Stając w środku, można dotknąć obu popękanych ścian i patrzeć, jak stromo wznoszą się na wysokość około 300 metrów. Posuwając się przeciętnym tempem z regularnymi postojami, schodzi się na dół w czasie 5 do 6 godzin - w górę znacznie dłużej.

Wieczór Grecki

Wieczór Grecki - Jednym z ciekawszych wydarzeń jak i zarówno imprez podczas pobytu na Krecie jest organizowany przez rezydentów wieczór grecki. Wieczór grecki to impreza, podczas której poznamy nieco bliżej kulturę grecką, ale przede wszystkim obejrzymy występ folklorystyczny tańców z północy Grecji jak i Krety w tym słynny taniec Greka Zorby. Wieczór Grecki organizowany jest w cenie 38 Euro od osoby i odbywa się w tawernie w miejscowości Anopolis niedaleko Hersonissos. Oprócz tańców i występów będziemy mieli okazję popróbować lokalnego wina, które serwowane jest tutaj prosto z beczek w nieograniczonych ilościach, oraz popróbować tradycyjnej greckiej kuchni.

Wypożyczenie samochodu na Krecie

Dla wszystkich tych, którzy pragną zorganizować zwiedzanie wyspy we własnym zakresie proponuje wypożyczenie samochodu, którego cena to wacha się od 20 do 100 Euro za dobę w zależności od modelu i marki. Jeżeli planujecie wyjazd na Kretę i wypożyczenie samochodu, doradzam nie robić rezerwacji już w kraju, gdyż na miejscu jest pełno wypożyczalni, a niejednokrotnie można negocjować cenę. My za cały weekend Citroena C3 zapłaciliśmy 60 Euro w firmie Perseas, którą śmiało mogę polecić. Ważne jest, aby samochód posiadał pełne ubezpieczenie, gdyż wtedy mamy spokojną głowę, a niestety drogi nie należą do najlepszych na wyspie. Samo wypożyczenie to kwestia 5 minut i polskie prawo jazdy jest jak najbardziej akceptowane. Co ciekawe na Krecie nie ma oznakowania numerów dróg, przynajmniej ja się z takim nie spotkałem dlatego też podróżując samochodem warto jest wziąć mapę z wypożyczalni (za darmo) dzięki której będziemy mogli śmiało poruszać się po wyspie.

Kreta - Zwiedzanie Krety Samochodem

Nasza wyprawa zaczęła się od miejscowości Hersonissos, następnie udaliśmy się do Heraklionu gdzie podziwiać można port wraz z historycznym fortem położonym tuż przy morzu, następnie udaliśmy się w głąb wyspy odwiedzając po drodze wspomniane wcześniej Knossos. Jeżeli chcecie poznać prawdziwa Kretę jak i Greków, proponuje udać się z Knossos do miejscowości Archanes a następnie do Peza, Kastelli i poprzez Aski udać się wspinając w górę samochodem do. Plateau of Lassithi to dolina która znajduje się pośród wysokich gór, i której to roztaczają się piękne krajobrazy i można podziwiać oryginalne lokalne wioski jak i społeczność która w nich żyje. Widok przechadzających się kóz, czy też rolników przemieszczających się na osiołkach to raczej nic nadzwyczajnego w tej okolicy. Po drodze będziemy mogli podziwiać również liczne monastyry, stare ruiny jak i wiatraki które idealnie oddają klimat wyspy jak i panującego tu życia. Z Doliny Lassithi, proponuje udać się drogą na Neapoli (drogowskazy pokazują Agios Nikolaos) a następnie do wybrzeża Nissos Spinalonga. Będziemy mieli możliwość podziwiania wspaniałych widoków jak liczne zabytki rozmieszczone przy trasie.

Dla osób pragnących wybrać się na wycieczkę całodniową proponuję wybrać się do Chani poprzez Rethimnon. Wyprawa drogą przy samym wybrzeżu zaowocuje nam z pewnością zapierającymi dech w piersiach widokami, oraz również pozwoli zobaczyć piękne Monastyry. W okolicach Georgioupoli polecam również wyprawę do jedynego słodkiego jeziora Kourna, gdzie rozpościerają się piękne widoki. Samym miejscem docelowym powinna oczywiście być Chania oraz Zatoka Balos, która należy do jednych z piękniejszych miejsc na wyspie.

 

 

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012