Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

EUROPA
 

Wybierz Państwo

Albania, Andora, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Belgia, Białoruś, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Ukraina, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
 

LITWA

Flaga Litwy

Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 65200 km2
Ludność: 4 mln.
Stolica: Wilno
Ważniejsze Miasta; Kowno, Kłajpeda, Taurogi
Język Urzędowy: litewski
Religie: chrześcijaństwo
Waluta: Lit
Średnia Temperatura:
Latem; 17 °C
Zimą: -4 °C


Atrakcyjność Turystyczna:

Galeria Zdjęć z Litwy
Litwa Galeria Zdjęcia
Litwa, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne
Litwy - (Filmy)


 

Linki Sponsorowane
 
 
Przewodnik Turystyczno Informacyjny - Litwa "Twoje Podróże i Wakacje Marzeń".

 

Geografia Litwy / Historia Litwy / Ludność Litwy / Wakacje i Podróże Po Litwie / Wilno / Park Narodowy Trakai / Mierzeja Kurońska / Aukstaitija, Remaitija i Dżukija / Kowno i Druskienniki / Zdjęcia z Litwy / Atrakcje Turystyczne Litwy (Filmy) / Znajdź Hotele Na Litwie

 

Przewodnik Po Litwie

Geografia Litwy

Litwa - to kraj piaszczystych, wydmowych wybrzeży, wzdłuż których powstały ośrodki wypoczynkowe. Środkową część Litwy stanowią nizinne tereny z dużymi obszarami leśnymi i wieloma jeziorami. Zachodnia część natomiast to niewielkie pojawiające się wzniesienia, oraz dawniej obszary bagienne, które zostały wysuszone i przekształcone w tereny rolnicze. Ukształtowanie terenu Litwy jest przeważnie nizinne, o rzeźbie polodowcowej, i jej średnia wysokość wynosi 99 m n.p.m.

Historia Litwy

Litwa została zasiedlona bardzo dawno temu na co wskazują przekazy historyczne z około 50 roku p.n.e. To właśnie tu rozwinął się także handel bursztynów, których głównymi odbiorcami byli Rzymianie. W XIII wieku Litwa ogarnięta była prowadzonymi wojnami z Krzyżakami, dzięki którym udało się jej wywalczyć niezależność. Od 1569 Litwa zjednoczyła się z Polską, ale w 1795 została podbita przez Rosję. Podobnie jak inne kraje bałtyckie lata 1918-1940 to okres cieszenia się niepodległością, która jednak przerwana została przejęciem i włączeniem jej do bloku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Okres ten to głównie działania uprzemysłowienia Litwy przez ZSRR, który spowodował iż większość mieszkańców przenosiła się do miast. Ponowne odzyskanie niepodległości nastąpiło w 1991 roku oraz łącznie z Polską, Litwa w 2004 przystąpiła do Unii Europejskiej.

Ludność Litwy

Główne uprawy na Litwie to ziemniaki, buraki cukrowe, len, zboża oraz hodowla bydła i trzody chlewnej. Większość Litwinów żyje w miastach i zatrudnieni są w budownictwie oraz przemyśle, głównie chemicznym, spożywczym i stoczniowym. Litwini są narodem bardzo pogodnym roztańczonym i rozśpiewanym, którzy cenią sobie tradycję oraz regionalizm.

Z Litwą związanych jest wiele wybitnych postaci, których my Polacy uważamy za swoich rodaków. Są to między innymi Mickiewicz, Słowacki, bracia Śniadeccy, Syrkomlę i Kraszewski, Bogusławski i Moniuszko. Znajdują się to liczne miejsca mające dla nas rangę pamiątek narodowych takie jak, Ostra Brama, cmentarz na Rossie z Mauzoleum Marszałka, polskie lub spolszczone nazwy ulic, placów i dzielnic - Antokol i Belmont, Pohulanka i Ponary, Rybaki, Śnipiszki, Zarzecze i Zwierzyniec. Nie wątpliwie bez względu na okoliczności historii zawsze pozostaną one w naszej pamięci i sercach.

 
Hotele Litwa

 

Mapa Litwy

Mapa Litwy

Rzeźba Litewska

 
Podróże Po Litwie - Co Zobaczyć i Gdzie Spędzić Wakacje na Litwie?


Litwa
jest państwem, które posiada duże zaplecze turystyczne i stanowi atrakcyjny punkt podróży dla Polaków chcących powrócić do korzeni polskości. Stolicą Litwy jest Wilno, miasto młode, pełne życia, szybko rozwijające się i stanowiące centrum kultury litewskiej.

Wilno

Serce Wilna to przepiękna starówka Senamiestis, (jedna z większych i rozleglejszych w Europie) wraz ze zabytkowymi, przeważnie barokowymi kościołami, wspaniałymi magnackimi rezydencjami i mieszczańskimi kamieniczkami.

Zwiedziwszy bezcenne zabytki Wilna, warto spróbować wczuć się także w duszę tego miasta. Polski turysta może tu bez trudu pogaworzyć z przechodniem, pospacerować po wąskich uliczkach i zaułkach, a nawet wziąć udział w nabożeństwie w języku polskim. Warto też spocząć przy katedrze lub nad Wilią, oraz popatrzeć na baszty Giedymina lub Góry Trzykrzyskiej.

Park Narodowy Trakai

Litwa posiada także 5 parków narodowych ustanowionych aby chronić i badać zróżnicowaną przyrodą i dziedzictwo historyczne kraju. Jednym z bardziej znanych parków jest - "Historyczny Park Narodowy Trakai". Obejmuje on tereny średniowiecznej stolicy Litwy oraz przylegające okolice. Najbardziej znane i największe jezioro to Galve. Znajduje się tam na wyspie zamek obronny z XIV wieku zbudowany z czerwonej cegły. Trakai był siedzibą Karaimów, mniejszości narodowej, która, mieszkając na Litwie, zdołała zachować swoją odrębność religijną, zwyczaje oraz swoistą kulturę.

Park Narodowy Mierzei Kurońskiej

Drugim parkiem jest "Park Narodowy Mierzei Kurońskiej". Chroni on unikatową piaszczystą mierzeję przecinającą Zatokę Kurońską od Morza Bałtyckiego. Piaszczysty wał tworzy tu wydmy, które został ukształtowane przez wiatr i wodę. Obszary te stanowią naturalne środowisko dla rzadkich okazów flory i fauny. Wydmy te pod zasypanym piaskiem kryją stare wioski rybackie, które nawet obecnie przy brzegach są rozbudowywane. Znajdujące się tu budynki zbudowane zostały według kanonów obowiązującego tu stylu oraz wzorów pozostawionych przez etnicznych Bałtów kurońskich niegdyś zamieszkujących te tereny. Mierzeja Kurońska wpisana jest także na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego - UNESCO.

Park Narodowy Aukstaitija i Remaitija i Dżukija

Inne parki to Parki Narodowe Aukstaitija i Remaitija stanowiące wzgórza morenowe, jeziora polodowcowe jaki i wyżyny. Park Narodowy Dżukija chroni natomiast tereny nizinne i wyżynne, rzek, lasów oraz wydm lądowych.

Kowno i Druskienniki

Najczęściej odwiedzane miasta Litwy przez polskich turystów oprócz WilnaKowno i Druskienniki. Kowno rozpościera się wokół zbiegu rzek Niemna i Neris, tworząc fascynujące połączenie architektury z historią. Można tu zobaczyć ruiny zamku z XIII-XVI w., czy też Kościoły Witolda oraz św. Jerzego. Kowno jest miastem starych tradycji kulturalnych oraz miejscem, gdzie mieszkało wiele pokoleń litewskich artystów, kompozytorów i pisarzy, pozostawiając po sobie widoczne ślady.

Druskienniki to główna miejscowość wypoczynkowo-rekreacyjna która została ukształtowana przez przyrodę. Miasteczko otoczone jest lasami sosnowymi, malowniczymi dolinkami Niemna i jej dopływu rzeki Ratnycia. Znajduje się tu także jezioro Druskonis znajdujące się w samym centrum miasta oraz małe jeziorko, zwane Mergeles Akys (czyli Oczko Panienki). To właśnie one tworzą wyjątkową atmosferę i specyfikę tego miasteczka.

Litwa niewątpliwie jest ciekawym krajem dla polskiego turysty. Przyjeżdżając tu można zaczerpnąć nadal aktywnego oddechu polskości oraz spędzić wspaniałe wakacje czy to w mieście czy też w ośrodkach wypoczynkowych Morza Bałtyckiego.

Zobacz zdjęcia z Litwy 


Litwa w Obiektywie

Zamek Trakai

Trakai

Wydmy Mierzei Kurońskiej

Litewska mierzeja Kurońska

Kościół w Okolicach Druskiennik i Dżukij

Druskienniki i Dżukija

Zobacz Również

Więcej zdjęć z Litwy
Litwa - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Litwa Hotele

Litwa WikiPedia
Litwa Informator
Wilno - Portal o Mieście
Litwa Przewodnik

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012