Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

EUROPA
 

Wybierz Państwo

Albania, Andora, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Belgia, Białoruś, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Ukraina, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
 

ŁOTWA

Flaga Łotwy

Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 64600 km2
Ludność: 2,9 mln.
Stolica: Ryga
Ważniejsze Miasta; Dyneburg, Jalgava, Lipawa, Talsi
Język Urzędowy: łotewski
Religie: chrześcijaństwo
Waluta: Łat
Średnia Temperatura:
Latem; 17 °C
Zimą: 1 °C


Atrakcyjność Turystyczna:

Galeria Zdjęć z Łotwy
Łotwa Galeria Zdjęcia
Łotwa, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne
Łotwy - (Filmy)


 

Linki Sponsorowane

 
Przewodnik Turystyczno Informacyjny - Łotwa "Twoje Podróże i Wakacje Marzeń".

 

Geografia Łotwy / Historia Łotwy / Przemysł i Gospodarka Łotwy / Ludność Łotwy / Wakacje i Podróże Po Łotwie / Park Narodowy Gauja / Ryga / Jurmała / Dynenburg / Kuldiga / Zdjęcia z Łotwy / Atrakcje Turystyczne Łotwy (Filmy) / Znajdź Hotele W Łotwie

 

Przewodnik Po Łotwie

Geografia Łotwy

Łotwa - jest krajem nizinnym w większości z zalesionymi wzgórzami, pokrytym jeziorami i strumieniami. Słabo urozmaicony krajobraz, oraz także liczne źródła wód mineralnych predestynują Łotwę do stania się miejscem wypoczynku. Dużym atutem jest także długa linia brzegowa i nadbałtyckie plaże.

Historia Łotwy

Łotwa zasiedlana była przez plemiona bałtyckie, oraz ugrofińskie na północy od IX do XI wieku. Od XIII w. istniał tu także Zakon Kawalerów Mieczowych, który wkrótce po założeniu połączył się z Zakonem Krzyżackim. Swoją pełną niepodległość Łotwa wywalczyła dopiero po upadku bloku radzieckiego 1991 roku. Większość czasu Łotwa pozostawała jednak pod rządami Niemców, Polaków, Szwedów i Rosjan. Okres panowania ZSRR na tych terenach było czasem wysyłania wielu Łotyszów (jak i innych narodów bałtyckich) do przymusowej pracy na Syberii. W tym samym czasie wielu Rosjan osiedlało się na tych terenach.

Przemysł i Gospodarka Łotwy

Podczas panowania ZSRR na tych terenach rozwinął się przemysł ciężki, rolniczy oraz wybudowano wiele fabryk. Rozwój i postawienie na przemysł doprowadził na Łotwie do degradacji środowiska naturalnego, na którego poprawę obecnie wydaję się duże fundusze europejskie. Obecnie dużą rolę odgrywa na Łotwie rolnictwo a zwłaszcza hodowla bydła i trzody chlewnej.

Ludność Łotwy

Nierozwiązanym problemem Łotwy po upadku ZSRR nadal pozostaje obecność znacznej mniejszości rosyjskiej, która w niektórych częściach kraju (Ryga) stanowi większość. Przez wieki obcej zależności, rdzenni Łotysze stanowili najniższe warstwy, dziś jednak spychana się na margines życia społecznego ludność rosyjskojęzyczną, która szuka wsparcia nie tylko w Moskwie, ale i w międzynarodowych organizacjach obrony praw obywatelskich. Od 2004 roku Łotwa jest członkiem Unii Europejskiej.

Łotysze i ich kultura i przywiązanie do tradycji są tu imponujące a sam język łotewski jest zaliczany do najstarszych w Europie. Do dziś dzień kultywuje się tutaj także tradycyjny śpiew chóralny.

 
Hotele Łotwa

 

Mapa Łotwy

Mapa Łotwy

Łotweski Instrument Muzyczny - Kokle

 
Podróże Po Łotwie - Co Zobaczyć i Gdzie Spędzić Wakacje na Łotwie ?


Łotwa liczy sobie około 5000 jezior głównie polodowcowych, które wraz z morenowymi wzniesieniami tworzą jej krajobraz. Mało urozmaicony krajobraz, oraz liczne źródła wód mineralnych dają szansę Łotwie do stania się miejscem wypoczynku osób poszukujących spokoju i kuracjuszy, chcących poprawić swoje zdrowie. Łotwa to także długa linia brzegowa i nadbałtyckie plaże, które podczas wakacji oblegane są przez turystów z kraju i zagranicy.

Park Narodowy Gauja

Najsłynniejszym kurortem Łotwy jest otoczona mniejszymi ośrodkami podryska Jurmała. Stąd też można dopłynąć promem do innych portów nad Bałtykiem a także do Gdańska. Poza Rygą i Jurmałą wielu turystów odwiedza także Siguldę, leżącą na skraju Parku Narodowego Gauja. W parku tym Podziwiać możemy m.in. trzy zamki, liczne jaskinie, jeziora, starodrzew, a wolny czas możemy tu spędzić na ogromnym nowoczesnym torze saneczkowym. Turyści przybywający do Łotwy chętnie odwiedzają również drugie co do wielkości miasto kraju, położone nad Dźwiną, Daugavplis - Dyneburg.

Ryga

Ryga - czyli stolica Łotwy położona jest nad Dźwiną, w pobliżu ujścia do Zatoki Ryskiej. Stanowi ona główny ośrodek gospodarczy, kulturalny i naukowy Łotwy. Starą część miasta przeplatają średniowieczne domy oraz wielopiętrowe z gotyckie kamienice. Znajduje się tu romańsko-gotycka katedra (XIIIw.), pozostałości klasztoru Cystersów z XIII wieku, gotyckie kościoły: Św. Piotra (z wysoką 123 metrową wieżą), Św. Jakuba (XIII w.), Św. Jana (XIV w.) oraz barokowy kościół Św. Piotra i Pawła (XVIII wiek). W Rydze znajduje się także XIV zamek wraz z pozostałościami średniowiecznych murów obronnych oraz cytadeli.

Jurmała

Główną atrakcją turystyczną Łotwy jest wcześniej wspomniana Jurmała. Nie posiada ona zwartej zabudowy i składa się z szeregu licznych uzdrowiskowych osiedli takich jak: Kemeri, Jaunkemeri, Sloka, Kauguri, Vaivari, Asari, Melluzi, Pumpuri, Jaundubulti, Dubultii, Majori, Dzintari, Bulduri i Lielupe. Głównym atutem turystycznym i wypoczynkowym miasta są czyste plaże doskonale rozwinięta baza noclegowa, oraz gastronomiczno-sanatoryjna. Miasto przyciąga również dużą ilością zabytkowych budynków które zostały zbudowanych z drewna, i posiadają swój niepowtarzalny charakter.

Dynenburg

Drugie co do wielkości miasto Łotwy to Dynenburg. Stanowi ono częsty punkt odwiedzin przez polskiego turystę, gdyż jest największym skupiskiem polonijnym na Łotwie. Znajduje się tutaj polska parafia, szkoła jak i dom kultury. Miasto posiada kilka wspaniałych zabytków, takich jak; Kościół Św. Piotra, katedrę Św. Borysa i Gleba z 1905 roku, ruiny carskiej twierdzy carów Aleksandra I i Mikołaja I, ewangelicki kościół neogotycki oraz kościół Niepokalanego poczęcia Najświętszej Marii Panny.

Kuldiga

Kolejnym miejscem godnym zobaczenia jest średniowieczne miasto Kuldiga. Miasto to posiada śliczne zabytki i krajobrazy oraz roztacza niezwykle miłą atmosferę dla przybywających tam turystów. Kuldiga słynie nie tylko ze swoich pięknych wodospadów Ventas Rumba, ale także z wielu kawiarenek, restauracji oraz urokliwego placu ratuszowego przy którym to znajduje się znany łotewski Kościół Św. Trójcy z 1672 roku.

Łotwa jest krajem bardzo podobny do Polski, z licznymi zabytkami, ciekawym życiem kulturalnym oraz wspaniałą przyrodą. Stara się ona nieustannie odnaleźć swoje miejsce w Europie oraz zachęcić wszystkich turystów do jej odwiedzenia i poznania jej unikalności.

Zobacz zdjęcia z Łotwy 


Łotwa w Obiektywie

Park Narodowy Gauja

Łotwa Gauja

Widok na Rygę

Ryga

Łotewski Kurort Jurmała

Jurmała

Więcej zdjęć z Łotwy
Łotwa - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Łotwa Hotele

Łotwa WikiPedia
Informator o Łotwie
Wyprawy Po Łotwie
Oficjalny Portal Łotwy
Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012