Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

EUROPA
 

Wybierz Państwo

Albania, Andora, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Belgia, Białoruś, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Ukraina, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
 

LUKSEMBURG

Flaga Luksemburga

Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 2590 km2
Ludność: 0,4 mln.
Stolica: Luksemburg
Ważniejsze Miasta; Escg-sur-Alzette, Wiltz, Remich
Język Urzędowy: francuski, niemiecki, luksemburski
Religie: chrześcijaństwo,
Waluta: Euro
Średnia Temperatura:
Latem; 24 °C
Zimą: -1 °C


Atrakcyjność Turystyczna:

Galeria Zdjęć z Luksemburga
Luksemburg Galeria Zdjęcia
Luksemburg, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne
Luksemburga - (Filmy)


 

Linki Sponsorowane

 

 

 

 

Przewodnik Turystyczno Informacyjny - Luksemburg "Twoje Podróże Marzeń".

 

Geografia Luksemburga / Historia Luksemburga / Przemysł i Gospodarka Luksemburga / Wakacje i Podróże po Luksemburgu / Stolica Luksemburg / Zamki Nad Rzeką Sauer / Zdjęcia z Luksemburga / Atrakcje Turystyczne Luksemburga (Filmy) / Znajdź Hotele W Luksemburgu

 

Przewodnik Po Luksemburgu

Geografia Luksemburga

Luksemburg - to niewielki kraj położony między Belgią, Francją i Niemcami. Północny rejon Luksemburga to zalesione Ardeny, zaś wschodnie tereny wyznaczające granicę to rzeki Sauer i Mozela. Południe kraju to region zwany Gutland, który tworzą łąki i urodzajne tereny rolnicze.

Historia Luksemburga

Pierwszym władcą Luksemburga został 963 roku hrabia Ardenów, Zygfryd. Od 1354 roku Luksemburg stał się księstwem. Kolejne wieki to przynależność Luksemburga do Francji, Hiszpanii, Austrii i Holandii aż do czasu uzyskania niepodległości w roku 1867. Podczas II Wojny Światowej zajęty został Nazistów i przyłączony do tak zwanych "Wielkich Niemiec". Działał tu jeden z najbardziej prężnych ruchów oporu, którego sukcesem było m.in. zorganizowanie jedynego udanego strajku antynazistowskiego w Europie. Wyzwolenie Luksemburga przez siły alianckie nastąpiło w grudniu 1944 i styczniu 1945. Od 1948 Luksemburg wraz z Belgią i Holandią utworzyły unię gospodarczą znaną jako Beneluks. Późniejsze lata przyniosły współpracę w Europejskiej Wspólnocie Gospodarczej, która przekształcona została w dzisiejszą Unię Europejską.

Przemysł i Gospodarka Luksemburga

Obecnie dla gospodarki Luksemburga większe znaczenie ma przemysł niż rolnictwo a występujące tu bogate złoża rudy żelaza spowodowały iż Luksemburg jest czołowym europejskim producentem stali. Miasto Luksemburg, położone nad głęboko pociętą doliną rzeki Alzette stanowi międzynarodowe centrum bankowości i finansów. W mieście tym znajdują się również instytucje Unii Europejskiej. Poziom życia w Luksemburgu jest bardzo wysoki ze względu na niskie i prawie nie istniejące podatki oraz świetna darmową opiekę zdrowotną.

 
Hotele w Luksemburgu

 

Mapa Luksemburga

Mapa Luksemburga

Wina z Doliny Rzeki Mozeli

Mozelskie Wina

 
Podróże Po Luksemburgu - Co Zobaczyć i Gdzie Spędzić Wakacje w Luksemburgu ?


Luksemburga to leżący w sercu Europy zachodniej kraj, który jest chętnie odwiedzany przez turystów, choć dla większości stanowi jedynie przystanek w dalszej drodze. Corocznie Księstwo Luksemburga odwiedza około 5 milionów turystów zagranicznych a jedynie co 5 nocuje na terenie państwa. Turyści ci to przede osoby pochodzące z Niemiec, Francji, Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych. Ruch turystyczny koncentruje się w mieście Luksemburg oraz w Ardenach, na północy kraju.

Miasto i Stolica Luksemburg

Stolica księstwa to miasto o takiej samej nazwie co państwo "Luksemburg". Mieszka tu około 80 tys. mieszkańców i stanowi on gospodarczą, kulturalną i turystyczną siedzibę i atrakcję kraju. Obecnie miasto Luksemburg to centrum finansowe i siedziba organizacji międzynarodowych w tym UE. Miasto zostało założone w końcu X w. u stóp zamku, wzniesionego w 963 r. Prawa miejskie Luksemburg uzyskał w 1244 r. Największą atrakcją miasta jest Pałac Książęcy wzniesiony w XVI w. Znajdująca się tam Katedra Notre Dame (Cathédrale Notre-Dame) kryje cenne barokowe organy, a w jej krypcie znajduje się nagrobek XIV-wiecznego króla Czech - Jana Ślepego Luksemburskiego.

Najcenniejsze zabytki Luksemburga to kościół św. Marcina z X w. i i kolegium jezuickie z XVII w. Najstarsza wieża Bramy Św. Michała powstała w 1050 r. To właśnie w niej w czasie Rewolucji Francuskiej była tam zainstalowana gilotyna. Pozostałością miejskich fortyfikacji jest także Cytadela Św. Ducha z XVII w. oraz Muzeum Narodowe które prezentuje historię kraju od czasów kamienia łupanego po czasy współczesne. Ściany muzeum kryją w sobie wybitne dzieła takich artystów jak Brueghela, Rembrandta i Canaletta.

Zamki Nad Rzeką Sauer

Oprócz Luksemburga warto również zobaczyć majestatyczne zamki, położone wzdłuż rzeki Sauer. Jednym z nich jest położony kilkanaście kilometrów od Ettelbruck i Diekirch, zamek Bourscheid. Ta stojąca wysoko ponad otaczającymi ją lesistymi wzgórzami budowla jest bez wątpienia najwspanialej położoną w kraju. Zamek wybudowany został w XIV wieku, na miejscu o wiele wcześniejszych konstrukcji, i stwarza on duże wrażenie z każdego miejsca widokowego, choć szczególnej tajemniczości nadaje mu widok z ponad 200 metrów tuż przy brzegu rzeki.

Luksemburg to bardzo małe państwo i dlatego też praktycznie wszędzie jest blisko. Odległości do najdalszych miast nie przekraczają 60 km, i w związku z tym kraj ten jest wymarzony na wycieczki piesze i rowerowe. Bardzo dobrze utrzymane drogi, liczne szlaki rowerowe i schroniska młodzieżowe, malownicze widoki oraz zdający się wolno płynąć czas są dużą zachętą do odwiedzenia tego niedużego państwa oraz spędzenia tu wakacji połączonych z aktywnym wypoczynkiem.

Zobacz zdjęcia z Luksemburga
 


Luksemburg w Obiektywie

Widok na Luksemburg

Luksemburg

Rzeka Sauer

Rzeka Sauer

Zamek Bourscheid

Zamek Bourscheid

Zobacz Również

Więcej zdjęć z Luksemburga
Luksemburg - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Luksemburg Hotele

Luksemburg WikiPedia
Artykuł o Luksemburgu
Luksemburg Informacje
Luksemburg Przewodnik

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012