Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

EUROPA
 

Wybierz Państwo

Albania, Andora, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Belgia, Białoruś, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Ukraina, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

MACEDONIA

Flaga Macedonii

Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 25710 km2
Ludność: 2,4 mln.
Stolica: Skopje
Ważniejsze Miasta; Bitola, Ohrid, Brod, Kumanovo
Język Urzędowy: macedoński
Religie: chrześcijaństwo
Waluta: Denar Macedoński
Średnia Temperatura:
Latem; 24 °C
Zimą: 1 °C


Atrakcyjność Turystyczna:

Galeria Zdjęć z Macedonii
Macedonia Galeria Zdjęcia
Macedonia, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne
Macedonii - (Filmy)


 

Linki Sponsorowane
 
 
Przewodnik Turystyczno Informacyjny - Macedonia "Twoje Podróże i Wakacje Marzeń".

 

Geografia Macedonii / Historia Macedonii / Ludność Macedonii / Wakacje i Podróże Po Macedonii / Skopje / Jezioro Ochrydzkie i Prespa / Bitola / Shara / Zdjęcia z Macedonii / Atrakcje Turystyczne Macedonii (Filmy) / Znajdź Hotele W Macedonii

 

Przewodnik Po Macedonii

Geografia Macedonii

Macedonia - to kraj wysokich gór porośniętych w dużej mierze lasami bukowymi, dębowymi i sosnowymi oraz licznych rwących rzek i potoków. Na terenie całego kraju są rozrzucone masywy górskie, z których największy i najwyższy to Szar Płanina zaś między nimi znajdują się liczne kotliny. Największą i najdłuższa rzeką Macedonii jest Wardar , którego największymi dopływami są Treska, Pcinja, Bregalnica i Crna Reka. Poza tym terytorium Macedonii odwadniają jeszcze Drin i Strumica. Macedonia posiada także znane i bogate w faunę i florę Jezioro Ochrydzkie.

Historia Macedonii

Od połowy II w. p.n.e. kraj ten podporządkowany był imperium rzymskiemu, a po podziale cesarstwa znalazł się we władaniu Bizancjum. W VI-VII wieku obszary Macedonii zasiedlali stopniowo Słowianie zaś w IX w. ludność kraju przyjęła chrześcijaństwo. Tereny zamieszkałe przez południowosłowiańskich Macedończyków zależne były w średniowieczu od władców bułgarskich i serbskich, zaś od 1389 do 1912 r. znajdowały się w granicach państwa tureckiego. W tym okresie nastąpiła znaczna islamizacja ludności Macedonii.

Macedonia stanowiła pole zaciętych bitew i walk podczas wojen bałkańskich w 1912 i1913 roku. Na skutek tych walk to właśnie Serbii przypadła znaczna część Macedonii. Od 1918 roku Serbska Macedonia weszła wraz z Chorwacją, Serbią i Słowenią w skład federacyjnego państwa Jugosławia. Po upadku komunizmu, na terenach Macedonii przeprowadzone zostały demokratyczne wybory i proklamowana Demokratyczna Republika Macedonii.

Ludność Macedonii

Obecnie większość mieszkańców Macedonii to Słowianie (66%) oraz Albańczycy (23%), którzy stanowią główne grupy etniczne tegoż kraju. Dominującą tu religią jest chrześcijaństwo i jego odłam prawosławny oraz islam. Około 50% ludności mieszka na wsi zajmuje się rolnictwem, uprawiając głównie tytoń i kukurydzę. Duże znaczenie dla rozwoju Macedonii ma także eksploatacja lasów. Blisko 40 % zatrudnionych pracuje tu w przemyśle, głównie cementowym, metalurgicznym i bawełnianym oraz wydobywczym rudy miedzi, cynku, chromu i ołowiu.

 
Hotele w Macedonii

 

Mapa Macedonii

Mapa Macedonii

Macedoński Strój Ludowy

Macedoński Strój Ludowy

 
Podróże Po Macedonii - Co Zobaczyć i Gdzie Spędzić Wakacje w Macedonii ?


Macedonia jest krajem atrakcyjnym turystycznie, jednak niestabilna sytuacja panująca w tej części Bałkanów nie pozwalała na przyciągnięcie zbyt wielu turystów zagranicznych. Po ustaniu działań zbrojnych na nowo odradza się jednak tutaj turystyka i coraz to więcej osób udaje się do Macedonii na spędzenie wakacji. Głównym ośrodkiem turystycznym w kraju są ośrodki miejskie Skopje, Titowo, Bitola oraz bogaty w zabytki okresu greckiego i bizantyjskiego rejon Jezior Ochrydzkiego i Prespa na granicy Macedonii z Albanią i Grecją.

Skopje

Skopje to największe miasto i stolica Macedonii, która położona jest malowniczo nad rzeką Wardar. Stanowi ono główny ośrodek gospodarczy i kulturalny oraz dużą atrakcję dla odwiedzających Macedonię turystów. W starożytności istniała tu iliryjska osada Scupi, która należała do helleńskich Macedończyków i Rzymian. Główne atrakcje Skopje to ruiny z czasów rzymskich, architektoniczne budowlane z okresu panowania tureckiego oraz najbardziej znana cerkiew Św. Spasa z XVII wieku.

Jezioro Ochrydzkie i Prespa

Jezioro Ochrydzkie stanowi jedną z większych atrakcji wypoczynkowo turystycznych Macedonii. Na brzegach jeziora zachowało się wiele zabytków przeszłości, m.in. sięgająca okresu średniowiecza twierdza Cara Samuela, malownicze miasto Ochryd, Klasztor Św. Nauma, cerkiew Św. Jana oraz liczne niewielkie cerkwie, tworzące wyjątkowy klimat tegoż regionu. Baza hotelowa i turystyczna tego regionu poprawia się z roku na rok, zachęcając i wabiąc coraz to więcej turystów na spędzenie wymarzonych wakacji.

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest Jezioro Prespa. Miejsce to uważa się za jeden z najważniejszych rezerwatów przyrody na Bałkanach, gdzie występuję wiele unikalnych gatunków ptaków i roślinności.

Bitola

Innym godnym zobaczenia miastem w Macedonii jest Bitola stanowiąca główny ośrodek przemysłowy i naukowy. Znajduje się tutaj Uniwersytet założony już w XI wieku wiele muzeów, oraz park narodowy. Główne zabytki Bitoli to wczesnochrześcijańska bazylika, twierdza bizantyjska, meczety tureckie Ajdar - Gazi z XV wieku oraz cerkiew Dimitrija.

Góry Shara

Dla miłośników sportów zimowych takich jak narciarstwo, Góry Shara będą bez wątpienia dobrym miejscem na uprawianie białego szaleństwa. Śnieg znajduje się tu niemal że przez 6 miesięcy a nowo oddane do użytku stoki narciarskie i wyciągi przyciągają coraz to więcej turystów na spędzenie tu zimowych wakacji.

Zobacz zdjęcia z Macedonii
 


Macedonia w Obiektywie

Stolica Macedonii Skopje

Skopje

Widok na Jezioro Ochrydzkie

Jezioro Ochrydzkie

Góry Shara

Shara

Zobacz Również

Więcej zdjęć z Macedonii

Macedonia - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Macedonia Hotele

Macedonia WikiPedia
Macedonia Informator
Przewodnik Po Macedonii
Portal o Macedonii (Ang.)

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012