Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

EUROPA
 

Wybierz Państwo

Albania, Andora, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Belgia, Białoruś, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Ukraina, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
 

MALTA

Flaga Malty

Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 310 km2
Ludność: 0,4 mln.
Stolica: Valletta
Ważniejsze Miasta; Birkirkaka, Sliema, Marfa
Język Urzędowy: maltański, angielski
Religie: chrześcijaństwo
Waluta: Lira Maltańska
Średnia Temperatura:
Latem; 30 °C
Zimą: 14 °C


Atrakcyjność Turystyczna:

Galeria Zdjęć z Malty
Malta Galeria Zdjęcia
Malta, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne
Malty - (Filmy)


 

Linki Sponsorowane


 

 

 

 

Przewodnik Turystyczno Informacyjny - Malta "Twoje Podróże i Wakacje Marzeń".

 

Geografia Malty / Historia Malty / Ludność Malty / Wakacje na Malcie / Wyspa Malta / Valletta / Wyspa Gozo / Wyspa Comino / Zdjęcia z Malty / Atrakcje Turystyczne Malty (Filmy) / Znajdź Hotele Na Malcie

 

Przewodnik Po Malcie

Geografia Malty

Malta - to wyspy leżące na południe od kontynentu europejskiego, pomiędzy Sycylią a Północną Afryką. Skaliste wybrzeża Malty urozmaicają liczne zatoczki, strome urwiska i groty. Główne wyspy to Malta, Gozo i Comino. Wyspa Malta nie posiada zbyt urodzajnych gleb oraz niedobory wody słodkiej powodują iż rozwój rolnictwa jest tu znikomy. Mimo wszystko na wznoszących się tarasami polach uprawia się zboża warzywa oraz lubiące słońce owoce cytrusowe oraz winogrona i figi. Mimo wszystko Malta jest dosyć gęsto zaludniona i żywność musi być tu importowana z kontynentu.

Historia Malty

Wyspy Malty leżą na skrzyżowaniu ważnych szlaków morskich i mają wiele dobrze osłoniętych zatok. Początki cywilizacji na Malcie sięgają tu aż 5200 lat p.n.e. gdy trafili tu z Sycylii pierwsi osadnicy. Około 3500 lat p.n.e. w miejscowości Ggantija na wyspie Gozo została wzniesiona świątynia, będąca dzisiaj najstarszą wolno stojącą budowlą stworzoną przez człowieka. Późniejsze wieki to nieustanne podboje Malty, przez Fenicjan w 800 p.n.e., Kartagińczyków w 500 p.n.e. i Rzymian w 218 p.n.e.. Chrześcijaństwo na Malcie pojawiło się około roku 60 n.e., dzięki zbiegu okoliczności związanych z rozbiciem się na mieliźnie statku przewożącego do Rzymu, jako więźnia Św. Pawła. Lata naszej ery to panowanie na Malcie ludów Arabskich, Normańskich a następnie przyłączenie jej do Księstwa Sycylii. Od 1814 Malta stała się posiadłością Brytyjską oraz następnie ważnym punktem dla okrętów podwodnych podczas działań II Wojny Światowej. W 1964 Malta uzyskała swoją niepodległość a dawne bazy wojskowe przekształcono w dobrze prosperujący port morsko-handlowy.

Ludność Malty

Burzliwa historia Malty sprawiła iż duża liczba mieszkańców jest potomkami Arabów, Włochów czy też Brytyjczyków, co odzwierciedla się w jej kulturze i tradycji. Oprócz większości mieszkańców zatrudnionych w przemyśle stoczniowym, budownictwie i handlu duża ich część zaczęła trudnić się turystyką, która obecnie jest dominującym działem gospodarki i przyciąga wielu turystów z całego świata.

 
Hotele Na Malcie

 

Mapa Malty

Mapa Malty

Maltańska Kobieta w Stroju Ludowym

 
Wakacje Na Malcie - Co Zobaczyć I Gdzie Wypocząć Na Malcie ?


Malta to jak potocznie się mówi ogromne muzeum pod otwartym niebem. Relikty sprzed tysięcy lat odnajdywane są znacznie łatwiej niż to by się mogło wydawać. Malta to również cel podróży miłośników nurkowania, uważana przez wielu zapaleńców tego sportu za posiadające najlepsze warunki do nurkowania w całym basenie Morza Śródziemnego. Temperatura wody zapewnia komfort pływania a wyjątkowa przejrzystość pozwala dokładnie przyglądać się życiu podwodnego świata oraz wszystkiego tego co pozostało po wielu latach innych kultur czy też tej trochę nowszej historii związanej z wojnami XX wieku.

Wyspa Malta

Turyści szukający wypoczynku lub też miejsca do spędzenia wymarzonych wakacji bez wątpienia znajdą to wszystko na Malcie, która posiada bardzo bogatą ofertę w tym zakresie. Plaże najczęściej są jednak skaliste, ze stromymi zejściami ku morzu i mogą czasami nastarczyć trochę trudności z dostaniem się do nich, jednak znalezienie tego typu miejsca gwarantuje prywatność i wspaniałe widoki. Piaszczyste plaże, chętnie odwiedzane przez wypoczywających z rodziną czy też małymi dziećmi znajdują się w Cirkewwa i Mellieha.

Wyspa niewątpliwie kusi do zwiedzania wspaniałych zamków i starych, średniowiecznych miast chociażby jak "Ciche Miasto" Mdina. Leży ono na szczycie wzgórza i tworzą je bardzo wąskie i kręte uliczki, które na ogół są puste gdyż mieszka tam zaledwie około 400 mieszkańców i stąd też opatrzone zostało one przydomkiem Cichego Miasta.

Valletta

Malta i jej stolica Valletta, to główny punkt zwiedzania starych zabytków oraz zrobienia pamiątkowych zakupów. Valletta stanowiła niegdyś siedzibę Zakonu Rycerzy Maltańskich i po dziś dzień zachowały się tam stare mury miejskie oraz imponująca katedra Świętego Jana. Swój urok stolica Malty zawdzięcza również położeniu przy jednym z największych, naturalnych portów świata. Panujący tu klimat śródziemnomorski, nigdy nie śpiące miasto i atmosfera tworzona przez turystów jak i żeglarzy, z całego świata dodaje temu miastu osobistego uroku i niepowtarzalności.

Wyspa Gozo

Inna wyspą należącą do Malty jest Gozo. Usytuowana jest ona zaledwie 6 km od północnego wybrzeża Malty i często uchodzi za jej miniaturę. Większość turystów przyjeżdża na tą wyspę na jednodniową wycieczkę z Malty, aby zwiedzić stolicę Rabat, a zwłaszcza usytuowaną na szczycie wzgórza twierdzę, ruiny prehistorycznych świątyń Ggantija i malownicze wsie rybackie Xlendi i Marsalforn.

Wyspa Comino

Najmniejszą wyspą Malty jest Comino. Jest ona tak mała iż znajduje się tam zaledwie jeden hotel, mała wieś, cmentarz, posterunek policji, chlewnia i nieduża kaplica, gdzie raz w tygodniu jest odprawiana msza. Najpiękniejszym zakątkiem Comino jest jej Błękitna Laguna. Nagie skały wyspy porastają krzaki makii, mimozy i pinii, a tutejsze groty i zatoczki są idealnym miejscem do pływania  i nurkowania w kryształowo-szmaragdowej wodzie.

Malta stanowi niewątpliwie idealne miejsce na wymarzone wakacje. Jej niepowtarzalny i specyficzny urok połączony z śródziemnomorskim klimatem nadaje jej unikalności i wyjątkowości. Dlatego też czy kochasz sporty wodne, zwiedzanie czy po prostu odpoczynek na plaży i kąpiele w relaksującym ciepłym morzu, wszystko to możesz znaleźć na Malcie.

Zobacz zdjęcia z Malty 


Malta w Obiektywie

Malta - Wybrzeże w Cirkewwa

Malta - Cirkewwa

Stolica Valletta

Vallettta

Marsalforn na Wyspie Gozo

 Gozo Marsalforn

Zobacz Również

Więcej zdjęć z Malty
Malta - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Malta Hotele

Malta WikiPedia
Malta - Informator Turystyczny (Ang.)
Strona Prywatna o Malcie

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012