Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

EUROPA
 

Wybierz Państwo

Albania, Andora, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Belgia, Białoruś, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Ukraina, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
 

MOŁDAWIA

Flaga Mołdawii

Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 33700 km2
Ludność: 4,4 mln.
Stolica: Kiszyniów
Ważniejsze Miasta; Tyraspol, Bielce, Bendery
Język Urzędowy: mołdawski
Religie: chrześcijaństwo
Waluta: Lej Mołdawski
Średnia Temperatura:
Latem; 21 °C
Zimą: -4 °C


Atrakcyjność Turystyczna:

Galeria Zdjęć z Mołdawii
Mołdawia Galeria Zdjęcia
Mołdawia, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne
Mołdawii - (Filmy)


 

Linki Sponsorowane

 

 

Przewodnik Turystyczno Informacyjny - Mołdawia "Twoje Podróże i Wakacje Marzeń".

 

Geografia Mołdawii / Historia Mołdawii / Gospodarka Mołdawii / Wakacje i Podróże Po Mołdawii / Piwnice Cricova / Kiszyniów / Atrakcje Turystyczne Mołdawii / Zdjęcia z Mołdawii / Atrakcje Turystyczne Mołdawii (Filmy) / Znajdź Hotel Na Wakacje i Podróże

 

Przewodnik Po Mołdawii

Geografia Mołdawii

Mołdawia - to kraj szerokich nizin, zalesionych wzgórz i wielu rzek. Klimat panujący latem w Mołdawii to ciepłe lata oraz chłodne zimy. Większość kraju pokryta jest urodzajnymi czarnoziemami, sprzyjającymi rolnictwu, które jest główną gałęzią gospodarki Mołdawii. Całkowita granica lądowa Mołdawii to 1389 km i sąsiaduje ona z takimi państwami jak Rumunia i Ukraina.

Historia Mołdawii

Tereny obecnej Mołdawii były zamieszkiwane niegdyś przez Daków. Jej strategiczne położenie między Europą i Azją spowodowało, że Mołdawia była miejscem wielu inwazji chociażby Rusi Kijowskiej czy Mongołów. W średniowieczu tereny obecnej Mołdawii, ale też tereny położone na północ i południe tworzyła wschodnią część księstwa Mołdawii tak zwana Besarabia. W latach 1387-1497 tereny Mołdawskie były lennem Polski, a następnie lennem imperium otomańskiego, a od 1812 podbite zostały przez Rosję. Tereny zachodnie stały się później częścią Rumunii. O 1944 roku Mołdawia stała się jedną z republik radzieckich nazwaną "Mołdawska Socjalistyczna Republika Radziecka". Swoją niepodległość uzyskała ona w 1991 roku a od 1994 roku po nieudanych próbach unifikacji z Rumunią stała się niepodległym państwem.

Gospodarka Mołdawii

Główne uprawy Mołdawii to słoneczniki (produkcja oleju słonecznikowego), kukurydza, pszenica, tytoń, warzywa, oraz owoce z których robi się konserwy. Mołdawia to także duży producent wina, który ze względu na niskie koszty produkcji jest bardzo konkurencyjne na rynkach Europejskich. Przemysł Mołdawii stanowi produkcja traktorów, produktów spożywczych, sprzętu gospodarstwa domowego oraz odzieży.

 
Hotele

 

Mapa Mołdawii

Mapa Mołdawii

Mołdawskie Wina


 
Podróże Po Mołdawii - Co Zobaczyć i Gdzie Spędzić Wakacje w Mołdawii ?


Mołdawia jest najbiedniejszym krajem Europy i turystyka tego kraju nie jest zbyt dobrze rozwinięta. Brak tu dobrze rozwiniętej bazy hotelowej, która byłaby na europejskim poziomie. Mołdawia jednak zauroczy swoją gościnnością. Jeżeli wielu nas twierdzi iż Polacy są gościnnym narodem to o mieszkańcach Mołdawii należało by powiedzieć że są "super gościnni.

Mołdawia ma również liczną polonię, która osiedlała się tu za czasów ZSRR kiedy to była krainą "mlekiem i miodem płynąca". Powstały tu polskie organizacje oraz parafie, które na nowo wskrzeszają tu duch polskości i powrót do tradycji i kultury.

Piwnice Cricova

Miłośnicy wina będąc w Mołdawii powinni zwiedzić piwnice wytwórni "Cricova". Zapewne jest to miejsce warte odwiedzenia, chociażby z uwagi na podziemne korytarze (liczące sobie 100 km) wykute w kredowej skale. Co ciekawe podziemne ulice noszą nazwy od leżakujących wzdłuż nich gatunków win a ponieważ wino w Mołdawii pije się w ogromnych ilościach, to chłodne piwnice domów kryją tysiące litrów tego napoju.


Kiszyniów

Stolica Mołdawii, Kiszyniów położona jest nad rzeką Byk jednym z dopływów Dniestru. Posiada ona swój uniwersytet, ponadto sześć szkół wyższych, liczne teatry, muzea i placówki kulturalne. Do głównych atrakcji Kiszyniowa należy, Cerkiew Narodzenia Najświętszej Marii Panny, bulwar Stefana III Wielkiego, XIX wieczne domy oraz łuk triumfalny.

Inne Atrakcje Turystyczne Mołdawii

Mołdawia to również kraj wielu klasztorów i kościołów prawosławnych. Jednym z nich jest Klasztor w Saharnej, który położony jest u wylotu jednego z wielu kanionów. Kaniony te rozcinają Wyżynę Besarabską do znacznych głębokości, nawet kilkudziesięciu metrów. Płynący jego dnem potok łączący się z szerokimi wodami Dniestru tworzy niezapomniane 22 malownicze kaskady. Dlatego też skalne klasztory, to jedna z największych, a zarazem prawie w ogóle nie znanych atrakcji Mołdawii.

Do najatrakcyjniejszych obiektów Mołdawii należy podziemna cerkiew. Dotrzeć do niej można jedynie tunelem przebitym przez szyję meandra, pozostałości starożytnego miasta Orheiul Vechi oraz fortyfikacje, których powstanie datuje się na VIII - III w. p.n.e. Ziemie besarabskie wielokrotnie najeżdżane i podbijane począwszy od Rzymian przez Hunów, Tatarów, Turków, Polaków, Węgrów, Niemców, Rumunów na Rosjanach kończąc są prawdziwym rajem dla miłośników archeologii.

Zobacz zdjęcia z Mołdawii


 


Mołdawia w Obiektywie

Piwnice Cricova

Piwnice Cricova

Stolica Kiszyniow

Kiszyniów

Orheiul Vechi Dolina

Orheiul Vechi
Rezerwacja Hoteli

Więcej zdjęć z Mołdawii
Mołdawia - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Rezerwacja Hoteli

Mołdawia WikiPedia
Informacje Ogólne o Mołdawii
Mołdawia Przewodnik Onet
Mołdawia - Turystyka (Ang.)

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012