Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

EUROPA
 

Wybierz Państwo

Albania, Andora, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Belgia, Białoruś, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Ukraina, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
 

NORWEGIA


Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 323900 km2
Ludność: 4,5 mln.
Stolica: Oslo
Ważniejsze Miasta; Bergen, Narvik, Alesund, Trondheim
Język Urzędowy: norweski
Religie: chrześcijaństwo,
Waluta: Korona Norweska
Średnia Temperatura:
Latem; 20 °C
Zimą: -7 °C


Atrakcyjność Turystyczna:

Galeria Zdjęć z Norwegii
Norwegia Galeria Zdjęcia
Norwegia, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne
Norwegii - (Filmy)


 

Linki Sponsorowane

 
Przewodnik Turystyczno Informacyjny - Norwegia "Twoje Podróże i Wakacje Marzeń".

 

Geografia Norwegii / Historia Norwegii / Ludność i Gospodarka Norwegii / Wakacje i Podróże Po Norwegii / Fiordy Norweskie / Narty w Norwegii / Oslo / Bergen / Trondheim / Zdjęcia z Norwegii / Zdjęcia z Podróży Po Norwegii / Atrakcje Turystyczne Norwegii (Filmy) / Znajdź Hotele W Norwegii / Lebara Norwegia Zmienia Nazwę Oraz Logo na MyCall! / Abonament miesięczny – MyCall Fastpris+

 

Przewodnik Po Norwegii

Geografia Norwegii

Norwegia - rozciąga się po obu stronach koła podbiegunowego północnego i to właśnie na jej terytorium znajduje się najbardziej wysunięty na północ Przylądek Północny Nordkap. Region ten to nieustanny dzień porą letnią "białe noce" oraz panujące ciemności w okresie zimowym. Linia brzegowa Norwegii jest bardzo urozmaicona, wraz z wcinającymi się w ląd zatokami zwanymi fiordami. Fiordy tworzą naturalne porty, które są oddzielone od otwartego morza łańcuchem wysp. Nadmorskie tereny charakteryzują się łagodniejszym klimatem, a morze w pobliżu brzegów nie jest pokryte lodem co związane jest z wpływem ciepłych prądów oceanicznych. Zalesione, górzyste i pagórkowate wnętrze Norwegii porą zimową zamienia się w pokryte grubą warstwa śniegu śnieżną krainę.

Historia Norwegii

Najstarsze jak dotąd ślady działalności człowieka w Norwegii datuje się na około 8-9 tys. lat p.n.e.. Epoka Wikingów rozpoczęła się Norwegii w 793 r. w postaci ataku na klasztor w Lindisfarne. Od tego czasu Wikingowie na długich łodziach często widziani byli w portach Europy Północno-Zachodniej. Norwescy wikingowie podbijali tereny Islandii, Irlandii (założyli tam miasto Dublin), Grenlandii a także, jak wskazują ostatnie badania, nawet Ameryki. Na przestrzeni wieków Norwegią rządzili królowie duńscy i szwedzcy. Swoją niepodległość Norwegia uzyskała dopiero w 1905 roku. Podczas I Wojny Światowej Norwegia pozostawała neutralna, jednak gdy wybuchła II wojna i dochodziło tu do walk z III Rzeszą, Norwegia przyłączyła się do antyhitlerowskiej koalicji. Po wojnie Norwegia chcąc zagwarantować sobie bezpieczeństwo przystąpiła do NATO. Ważnym i strategicznym odkryciem w Norwegii było odnalezienie dużych pokładów ropy na dnie morza, co spowodowało iż Norwedzy opowiedzieli się negatywnie dwa razy odnośnie przystąpienia do Unii Europejskiej, w obawie przed dzieleniem się swoim bogactwem z innymi państwami. Obecnie Norwegia to jeden z najbogatszych krajów świata o bardzo wysokim standardzie życia.

Ludność i Gospodarka Norwegii

Norwegowie to naród, który zamieszkuje głównie wybrzeża i ściśle związany jest z morzem. To właśnie tam Norwegowie skupiają swoje życie i kultywują wieloletnie tradycje. Od średniowiecza ważny towar eksportowy Norwegii stanowią ryby. W końcu XVII w. zaczął rozwijać się tu przemysł stoczniowy, który wraz z rybołówstwem odgrywa znaczącą rolę w rozwoju gospodarki kraju. Norwegia posiada jedną z najnowocześniejszych flot handlowych na świecie, a odkąd w latach 60-tych odkryto złoża ropy naftowej jest ona także jednym z czołowych eksporterów tego surowca. Większość energii elektrycznej pozyskiwana jest w Norwegii z licznie występujących i wartkich rzek a rozległe lasy dostarczają duże ilości drewna do produkcji mebli, celulozy oraz służą jako materiał eksportowy do innych krajów.

 
Hotele W Norwegii

 

Mapa Norwegii

Mapa Norwegii

Norweski Wiking

Norweski Renifer


 
Podróże Po Norwegii - Co Zobaczyć i Gdzie Spędzić Wakacje w Norwegii ?


Norwegia jest uważana za jeden z najatrakcyjniejszych, nieskazitelnie czystych i niepowtarzalnych turystycznie krajów Europy. To właśnie jej głównym atutem są warunki naturalne niż klimatyczne czy historyczne. Kraj odwiedzany jest rocznie przez około 3 milionów turystów z całego świata a przede wszystkim z Niemiec, Danii, Szwecji i Wielkiej Brytanii oraz coraz liczniej przez Polskich turystów. Swojego rodzaju barierę szybkiego tempa wzrostu turystyki zagranicznej stanowią także jej wysokie koszty.
Zobacz zdjęcia z Norwegii

Fiordy Norweskie

Poza takimi miastami Norwegii jak Oslo, Bergen, Trondheim i Stavanger, turyści odwiedzają najczęściej malownicze fiordy. Fiordy położone są wzdłuż niemal całego wybrzeża i stanowią chyba najbardziej rozpoznawalną atrakcję turystyczną tego kraju. Fiordy to wąska, długa, głęboko wrzynająca się w ląd, często rozgałęziona i głęboka zatoka morska o nierównym dnie, stromych i skalistych zboczach. Fiordy Norweskie powstały przez zatopienie doliny (żłobu) lodowcowej, i tworzą niezapomniany jedyny w swoim rodzaju cud natury. Najbardziej popularny i konieczny do zobaczenia w Norwegii fiord to Geirranger.

Narty w Norwegii

Ze względu na panujące tu zimą mrozy i duże opady śniegu, Norwegia stanowi popularne miejsce do uprawiania sportów zimowych. Stolicę sportów zimowych stanowi olimpijskie (1994) Lillehammer i zamieszkałe przez ludność lapońską rejony za kołem podbiegunowym Tromso i Narwik. To właśnie z Norwegii wywodzi się wielu olimpijskich mistrzów dyscyplin sportowych.

Oslo

Oslo (stolica Norwegii), to miasto położone nad Oslofjordem liczące sobie około 750 tys. mieszkańców. Stanowi ono główny ośrodek gospodarczy, kulturalny oraz naukowy kraju, Znajduje się tu największy port morski Norwegii zaś mieszkanie jak i koszty utrzymania należą tu do najdroższych w Europie. Najważniejsze zabytki miasta to, zamek królewski Akershus, z XIV w., nowy pałac królewski - neoklasycystyczny Slottet (XIX), gmach parlamentu, katedra (Domkirken) oraz interesujący współczesny ratusz, zbudowany w latach 1933-1950. Oslo posiada także ciekawe Muzeum Łodzi Wikingów posiadając w swych zbiorach oryginalne łodzie sprzed 1100 lat. Inne warte zobaczenia muzeum to Muzeum Muncha. Posiada ono bogatą kolekcję prac związanych z Oslo słynnego ekspresjonisty. Norsk Folkemuseum jest skansenem, prezentującym dziesiątki domostw z terenu całej Norwegii. Znajduje się tam także park Frogner, gdzie można obejrzeć obszerną kolekcję rzeźb norweskiego artysty G. Vigelanda.

Bergen

Kolejne interesujące miasto to Bergen. Jest ono pięknie położone nad Morzem Północnym i zostało założone około 1070 r. W XII-XIV r. Bergen było stolicą Norwegii. W Bergen pomimo licznych pożarów zachowało się wiele ciekawych zabytków, świadczących o dawnej potędze miasta. I tak znajduje się tu imponująca Forteca Bergenhus z XII-XIII w, Katedra św. Olafa pochodząca z XIII-XVI w., Kościół NM Panny z XII-XIII w. "Gamle Bergen" czyli Stare Miasto Bergen to zespół cennej XVIII i XIX-wiecznej drewnianej architektury. W mieście odbywa się także wiele imprez kulturalnych muzyki i folkloru norweskiego, w którym udział pozwoli turystom poczuć gorący duch tego narodu.

Trondheim

Trondheim to trzecie największe miasto Norwegii które, położone jest w środkowej części kraju, nad najszerszym fiordem "Trondheimfjord". Trondheim (średniowieczne Nidaros) stanowiło niegdyś siedzibę królów Norwegii i miejsce ich koronacji. W mieście znajduje się wiele interesujących obiektów historycznych takich jak, gotycka katedra z XII-XIV w. (wraz z grobem króla Św. Olafa), pałac arcybiskupów Trondheim, Pałac królewski Stiftsgarten z 1774 r. oraz Bybro - most staromiejski z tzw. Bramą Szczęścia.

Niezwykłe pejzaże Norwegii od dawna przyciągają turystów. Nad zacisznymi dolinami wznoszą się góry, a malownicze fiordy wcinają się w linię brzegową. Jest to kraj, którego ducha współtworzą muzyka, sztuka i literatura. Podróżując po Norwegii nie jednokrotnie można zaobserwować przechadzające się renifery, a wędkowanie w zatokach i jeziorach to największa przyjemność dla nawet pało zapalonego wędkarza.

Zobacz zdjęcia z Norwegii
 


Norwegia w Obiektywie

Norweskie Fiordy

Fiordy Norweskie

Norwegia Góry Razorback

Góry Razorback

Wędkowanie w Norwegii

Wędkarstwo w Norwegii

Zobacz Również

Więcej zdjęć z Norwegii
Norwegia - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Norwegia Hotele

Norwegia WikiPedia
Norwegia - Polski Portal
Portal - Norwegia.pl
Podróże Po Norwegii
Norwegia Przewodnik
Wędkarstwo w Norwegii
Norwegia - Relacje z Wyprawy
Oficjalny Portal Norwegii (Ang.)
Lebara - tanie połączenia międzynarodowe
Lebara - Nowy Abonament Fastpris Pluss 349,-

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012