Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

EUROPA
 

Wybierz Państwo

Albania, Andora, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Belgia, Białoruś, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Ukraina, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
 

PORTUGALIA

Flaga Portugalii

Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 92400 km2
Ludność: 10 mln.
Stolica: Lizbona
Ważniejsze Miasta; Porto, Aveiro, Chaves, Sagres, Portalegre
Język Urzędowy: portugalski
Religie: chrześcijaństwo
Waluta: Euro
Średnia Temperatura:
Latem; 25 °C
Zimą: 12 °C


Atrakcyjność Turystyczna:

Galeria Zdjęć z Portugalii
Portugalia Galeria Zdjęcia
Portugalia, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne
Portugalii - (Filmy)


 

Linki Sponsorowane

 
Przewodnik Turystyczno Informacyjny - Portugalia "Twoje Podróże i Wakacje Marzeń".

 

Geografia Portugalii / Historia Portugalii / Ludność i Gospodarka Portugalii / Wakacje i Podróże Po Portugalii / Lizbona / Porto / Wakacje w Portugalii / Madera i Azory / Zdjęcia z Portugalii / Atrakcje Turystyczne Portugalii (Filmy) / Znajdź Hotele W Portugalii

 

Przewodnik Po Portugalii

Geografia Portugalii

Portugalia - to kraj położony na Półwyspie Iberyjskim, który od północy i wschodu graniczy z Hiszpanią. Portugalia jest również w posiadaniu wysp leżących na Oceanie Atlantyckim; Azory i Madera. Ukształtowanie terenu Portugalii jest głównie równinne ale miejscami wznoszą się tu niezbyt duże góry. Portugalia dzięki swojemu nadmorskiemu klimatowi stanowi dobre miejsce pod uprawę zbóż takich jak, pszenica, ryż , kukurydzę oraz migdałki i oliwki. Kraj pocięty jest przez trzy główne rzeki; Duero, Tag i Gwadiana. To właśnie w ich dolinach uprawia się winorośl, z których produkuje się znane i cenione na całym świecie wina. Co ciekawe zachowały się tutaj również stare tradycje ugniatania wina gołymi stopami. Blisko 1/3 terenu Portugalii to także lasy, z cennym dębem korkowym. Góry Portugalii posiadają również cenne złoża węgla kamiennego i rudy żelaza. Górskie rzeki wykorzystywane są również do produkcji taniej energii elektrycznej.

Historia Portugalii

Pierwsi na tereny Portugalii przybyli około 5 tys. lat temu Iberowie. Następnie tereny te zasiedlane były przez Greków, Rzymian i pochodzących z Afryki Maurów. W XV i XVI w. podróżnicy i odkrywcy portugalscy, dotarli na Daleki Wschód oraz na tereny Ameryki Południowej, przyłączając nowe tereny do Królestwa Portugalii jako ich kolonie. Największa kolonia Portugalii była niegdyś Brazylia, w której to właśnie językiem urzędowym obecnie jest portugalski. Koniec XVI wieku to schyłek potęgi morskiej i kolonialnej Portugalii, jak i upadek tego kraju. Od 1586 do 1646 Portugalia należała do Hiszpanii, oraz jej kolonie powoli zaczęły się uniezależniać. Od 1926 roku Portugalia była pod rządami dyktatorskimi zaś w 1975 zapanowała tu demokracja i kraj nabrał szybkiego wzrostu gospodarczego. Obecnie Portugalia jest jednym z członków Unii Europejskiej i coraz to częstszym miejscem odwiedzin przez turystów z całego świata.

Ludność i Gospodarka Portugalii

Większa część społeczeństwa Portugalii zamieszkuje tereny wiejskie, jednak duża część szczególnie młodych mieszkańców przenosi się do większych miast gdzie łatwiej jest znaleźć dobra pracę. Ludność zamieszkała na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego trudni się połowem sardynek i tuńczyków, które stanowią jeden z towarów eksportowych Portugalii. Wiele osób zatrudnionych jest tutaj w usługach, takich jak obsługa ruchy turystycznego, rzemiosło oraz sektorze finansowym. Tradycyjnym produktem Portugalii nadal jednak pozostają koronki, porcelana i ceramika użytkowa, która znana jest ze swojej jakości na całym świecie.

 
Hotele W Portugalii

 

Mapa Portugalii

Mapa Portugalii

Stary Portugalski Statek Żeglarski
Portugaliski Statek

 
Podróże Po Portugalii - Co Zobaczyć i Gdzie Spędzić Wakacje w Portugalii ?


Portugalia jest niewątpliwie atrakcyjnym krajem dla turystów, którzy traktowani są jako osoby mające duży wpływ na rozwój gospodarki. Corocznie przyjeżdża tam kilkanaście milionów turystów, z Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec a także USA, Kanady i innych krajów. Kraj ten nastawia się, na przyjęcie zamożniejszych i bardziej wymagających turystów, przez co podróż do tego kraju nie należy do najtańszych. Przyjeżdżając na wakacje do Portugalii turyści zachwycają się jej łagodnym klimatem, czystymi plażami, bogatą spuścizną historyczną kraju, a także egzotyczną dla przybyszy z głębi kontynentu atmosferą kultury śródziemnomorskiej. Najbardziej popularne regiony w Portugalii to miasta Lizbona, Porto, Braga, Coimbra, oraz częste miejsce pielgrzymek - Fatima. Dla tych pragnących spędzić wakacje na wybrzeżu, trzeba przede wszystkim odwiedzić położone na południu kraju Algarve. Coraz częściej odwiedzane są też przez turystów wyspy na Atlantyku - Madera i archipelag Azorów.

Lizbona

Lizbona i jej malownicze stare miasto (Alfama) pełne jest krętych uliczek, balkonów, czerwonych dachów, tarasów i zaułków. Można tu znaleźć jeden z cenniejszych kościołów miasta czyli świątynię Św. Michała (Sao Miguel). Inne atrakcje to, ruiny zamku Św. Jerzego (Castelo de Sao Jorge), romańska katedra (Sé z XIIw.), Kościół Św. Rocha (Igreja de Sao Roque) z piękną XVIII-wieczną kaplicą Jana Chrzciciela, gotycko-renesansowa Wieża (Torre de Bélem) z loggiami i balkonami, XVI-wieczny Klasztor Św. Hieronima (Mosteiro dos Jerónimos), w którym pochowany jest jeden z największych portugalskich odkrywców - Vasco da Gama. Museo Nacional de Arte Antiga ( czyli Muzeum Narodowe Sztuki Dawnej) zawiera eksponaty lokalnych twórców średniowiecznych m.in. Durera, Boscha, Holbeina. Chcąc podziwiać panoramę Lizbony najlepiej udać się jest na szczyt wieży zaprojektowanej przez Gustawa Eiffla.

Porto

Porto, to drugie po Lizbonie największe miasto Portugalii stanowiący ważny ośrodek przemysłowy, handlowy i turystyczny kraju, oraz duży port nad ujściem rzeki Douro do Oceanu Atlantyckiego. Centrum miasta położone jest na skalnej platformie, która opada stromo do ku rzece Douro. Jedną z ciekawszych atrakcji jest katedra z XII-XIII w., która zachowała w dużej mierze swój pierwotny, romański charakter. Obok katedry znajduje się pałac biskupi z 1772 roku. W mieście zachowało się wiele zabytków w tym. kościoły z XII-XVIII w. (najpiękniejsza świątynia Św. Franciszka), oraz zabytkowy szpital Sao Antonio, budynek giełdy (Palácio da Borsa) z 1834 r. Symbol miasta to niewątpliwie Torre dos Clerigos - czyli wysoka, wieża z zegarem, z której to roztacza się piękny widok na miasto. Inne ważne obiekty to pomnik konny króla Pedro IV, most nad Douro zaprojektowany przez G. Eiffel, pałac królewski z 1755 r. oraz ciekawa butelkownia "porto" gdzie spróbować można tego lokalnego specjału. Miłośnicy kąpieli słonecznych i słonecznego opalania mogą udać się do For do Douro - pięknej plażowej dzielnicy Porto.

Gdzie Spędzić Wakacje w Portugalii?

Turyści najczęściej przybywają na cieszące się popularnością plaże w rejonie turystycznym Algarve. O ich atrakcyjności decyduje występujący to niecodzienny krajobraz wraz błękitnym morzem, złotymi, delikatnymi piaskami plaż i czerwonego skały piaskowca. W miejscowościach i kurortach turystycznych można wypożyczyć leżaki i parasole, natomiast w plażowym barze zamówić sobie łagodzącego pragnienie schłodzonego drinka oddając się przy tym beztroskiemu relaksowi. Ocean Atlantycki i jego wybrzeże stanowią idealne miejsce na uprawianie sportów wodnych i plażowych. Dobrze rozwinięte porty morskie posiadają starą tradycję żeglarską, a także sprzęt, który udostępniają turystom spragnionym słońca i błękitu oceanu. Wybrzeże Algarve, Praia de Rocha i Playa de Alvor oferuje nam szereg atrakcji - boiska do gry w siatkówkę plażową, możliwość uprawiania surfingu, windsurfingu, jet-ski oraz żeglowania po oceanie.

Archipelag Madera i Azory

Madera to wyspa i ich archipelag położony na Oceanie Atlantyckim tworzącymi dużą atrakcje turystyczną. Wyspa jest drugim, najchętniej odwiedzanym regionem wakacyjnym w Portugalii, zaraz po słonecznym Algarve. Wulkaniczne pochodzenie Madery to przede wszystkim krajobraz plaż, które są świetnie zagospodarowane i jej duża ilość kurortów oraz bogatych, kosmopolitycznych kompleksów hotelowych podnosi atrakcyjność wyspy. Krajobraz wyspy tworzą malownicze wodospady, dzikie, górzyste zakątki, ciekawe trasy trekkingowe oraz białe domki wciśnięte w doliny otoczone górami i pionowymi blokami skalnymi.

Azory to grupa dziewięciu wysp podzielonych na trzy sektory: wschodni (Sao Miguel i Santa Maria), centralny (Terceira, Graciosa, Sao Jorge, Pico i Faial) oraz zachodni (Corvo i Flores). Podobnie jak Madera wyspy te stanowią idealne miejsce na wypoczynek w ciepłych falach oceanu, uprawianie sportów wodnych oraz zażywania kąpieli słonecznych. Największa wyspa Sao Miguel oferuje swoim turystom nie tylko bogatą ofertę wypoczynkową ale również wspaniałe miejsce na zwiedzanie gdzie znajduje się wiele zabytków średniowiecza i z czasów gdy Portugalia była światową potęga morską.

Zobacz zdjęcia z Portugalii
 


Portugalia w Obiektywie

Plaża w Algarve

Algarve Plaża

Widok Na Stare Miasto Alfama - Lizbona

Alfama Lizbona

Widok Na Jedną z Wysp Archipelagu Azorów

Azory

Zobacz Również

Więcej zdjęć z Potugalii

Portugalia - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Portugalia Hotele

Portugalia WikiPedia
Portugalia On Line
Portugalia Wakacje i Podróże
Portugalia Informator
Madera i Azory - Przewodnik

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012