Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

EUROPA
 

Wybierz Państwo

Albania, Andora, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Belgia, Białoruś, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Ukraina, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
 

ROSJA

Flaga Rosji

Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 17075400 km2
Ludność: 150 mln.
Stolica: Moskwa
Ważniejsze Miasta; Sankt Petersburg, Nowosybirsk, Kursk, Archangielsk
Język Urzędowy: rosyjski
Religie: chrześcijaństwo, islam
Waluta: Rubel
Średnia Temperatura:
Latem; 19 °C
Zimą: -16 °C


Atrakcyjność Turystyczna:

Galeria Zdjęć z Rosji
Rosja Galeria Zdjęcia
Rosja, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne
Rosji - (Filmy)


 

Linki Sponsorowane
 
 
Przewodnik Turystyczno Informacyjny - Rosja "Twoje Podróże i Wakacje Marzeń".

 

Geografia Rosji / Historia Rosji / Ludność i Przemysł Rosji / Wakacje i Podróże po Rosji / Złotoje Kolco / Moskwa / Sankt Petersburg / Kolej Transsyberyjska / Jezioro Bajkał i Rzeki Rosji / Zdjęcia z Rosji / Atrakcje Turystyczne Rosji (Filmy) / Znajdź Hotele W Rosji

 

Przewodnik Po Rosji

Geografia Rosji

Rosja to największy pod względem wielkości kraj na świecie, który graniczy aż z 14 krajami posiada 8 stref czasowych oraz rozprzestrzenia się na dwóch kontynentach Europejskim i Azjatyckim. Północna część Rosji to mroźny arktyczny klimat sięgający aż pod koło podbiegunowe. Na obszarze Rosji występują rozległe lasy (tundra), stepy a także wysokie góry, a panujący na większości obszarów klimat charakteryzuje się surowymi długimi zimami oraz krótkimi za to upalnymi latami. Ponad połowa terenu Rosji zostaje pokryte śniegiem dłużej niż 6 miesięcy, co w znacznym stopniu ogranicza korzystanie z bogactwa zasobów przyrody. Głównymi bogactwami naturalnymi Rosji są; złoża ropy naftowej, gazu ziemnego, węgla kamiennego i brunatnego, doskonałe obszary rolnicze, rozległe lasy oraz wiele surowców mineralnych.

Historia Rosji

Rosja zamieszkana była przez ludy bałkańskie już około 1200 roku p.n.e. Następnie na przełomie wieku VII osiedlali się tu Słowianie. W 1237 roku ziemie Rosji podbite zostały przez Mongołów, którzy przyłączyli dzisiejszą Rosję do swojego państwa i panowali na tych terenach przez około 200 lat. Po uniezależnieniu się od Mongołów, Rosją zaczęli władać miejscowi władcy zwani carami. W XVII do XIX wieku, biedna ludności niezadowolona z panującego ładu zaczęła się buntować przeciwko nim. Początki byłego stulecia to liczne rewolucje, które jednak krwawo były tłumione. W roku 1917 bolszewicka grupa rewolucyjna kierowana przez Włodzimierza Ilicza Lenina zorganizowała rewolucję w wyniku, której Car Mikołaj II został zabity a Lenin stanął na czele komunistycznego rządu nowego państwa ZSRR.

Lata rządów Józefa Stalina to polityka terroru politycznego, prześladowań i zsyłek jego wrogów na daleka Syberię. Po II Wojnie i przejęciu władzy przez Chruszczowa i Breżniewa, Rosja prowadziła ostrą politykę nieufności i rywalizacji z krajami zachodnimi a w szczególności USA. Polityka ta doprowadziła do rywalizacji polegającej na wyścigu zbrojeń oraz próbach obydwu państw na podbijaniu kosmosu określana potocznie jako "Zimna Wojna". Sytuacja ta trwała do momentu objęcie władzy w Rosji przez I Sekretarza KC KPZR Michaiła Gorbaczowa, który w latach 80-tych został prezydentem Rosji. Zapoczątkował on pierwsze reformy gospodarcze i społeczne w Rosji, a większość republik wchodzących w skład ZSRR zaczęła domagać się niezależności i niepodległości. Początek lat 90-tych zaowocował powstaniem Wspólnoty Niepodległych Państw, których prezydentem został Borys Jelcyn.

Lata późniejsze to odłączenie się republik od Rosji i utworzenie niezależnych państw. Niektóre z nich tak jak Litwa, Łotwa i Estonia weszły bardzo szybko na drogę demokracji i dzięki swojemu położeniu geopolitycznemu weszły w 2004 roku do Unii Europejskiej. Obecny prezydent Rosji Władimir Putin, stara się przywrócić dawną potęgę Rosji i przeprowadzone tam reformy gospodarcze oraz bogactwa naturalne jakie Rosja posiada dają dobry skutek i doprowadziły do szybkiego wzrostu gospodarczego.

Ludność i Przemysł Rosji

Rosja w większości zamieszkana jest przez Słowian, ale w kraju tym występuję także około 100 innych narodowości i grup etnicznych. Żyje tu między innymi dużo Ukraińców, Żydów, Białorusinów i Ormian. W większości ludność zamieszkuje zachodnie tereny Rosji, które znajdują się przed Górami Ural wyznaczającymi granicę kontynentów. Jedną z ciekawszych mniejszości narodowych w Rosji są zamieszkujący tereny Północne Eskimosi. Ludność poszczególnych regionów w Rosji zachowała do dzisiaj swoją tradycję i kulturę co czyni Rosję interesującym krajem. Blisko 3/4 ludności Rosji zamieszkuje w większych miastach, w przeludnionych wielopiętrowych blokach, chociażby tak jak stolica Moskwa licząca sobie aż ponad 10 mln. mieszkańców wraz z przedmieściami. Rosja ma długie tradycje artystyczne. To właśnie tu żyło i tworzyło wielu słynnych na całym świecie pisarzy, kompozytorów, malarzy i muzyków. Ważnym dla Rosjan i podziwianym na całym świecie jest, balet wraz z słynną grupą "Kirov Ballet".

Rosja posiada bardzo bogate złoża naturalne. Wydobywa się tu głównie ropę naftową, gaz ziemny, węgiel kamienny i rudy metali, co stanową jej główne towary eksportowe. Dzięki swojemu położeniu Rosja prowadzi wymianę gospodarczą niemal ze wszystkimi krajami na świecie.

 
Hotele W Rosji

 

Mapa Rosji

Mapa Rosji

Rosyjskie Matrioszki

Rosyjskie Matrioszki

Stara Kolej TranssyberyjskaJeden z Rosyjskich Strojów Ludowych

Stroje ludowe Rosji

 
Podróże Po Rosji - Co Zobaczyć i Gdzie Spędzić Wakacje w Rosji ?


Rosja z względu na swój obszar, posiada bardzo interesujące obiekty historyczne, dobre muzea oraz bogactwa naturalnego dziedzictwa. Rosja ma bez wątpienie duży potencja turystyczny jednak ze względu na słabo rozwiniętą (i nastawioną głównie na zamożnych turystów) infrastrukturę turystyczną oraz wciąż niezbyt wysoki stopień stabilizacji polityczno-społecznej, kraj ten odwiedzany jest przez stosunkowo niewielu turystów. Większość turystów czy też podróżnych prowadzących tam interesy przybywa do dwóch głównych miast kraju: Moskwy i St. Petersburga.

Złotoje Kolco

Bardzo interesującym zespołem historyczno-architektonicznym jest tzw. Zołotoje Kolco. Są to pełne zabytków "miasta-muzea", położone w pobliżu Moskwy (m.in. Suzdal, Zagorsk, Władimir) oraz historyczne ośrodki dawnej Rusi (np. Jarosław, Nowogród Wielki, Smoleńsk, Psków). Istotne znaczenie mają również tereny północnego Kaukazu (Mineralnyje Wody, Kisłowodzk). Znaczenie tych terenów jednak spadło w związku z niestabilną sytuacją polityczną panującą w tym regionie. Ważnym centrum turystycznym pozostaje nadal wybrzeże czarnomorskie Rosji.

Moskwa

Moskwa (stolica Rosji) to największe miasto w Europie, które znane jest od 1147 r., a za jego założyciela uchodzi książę Jurij Dołgorukij. Głównym i najbardziej znanym punktem Moskwy jest Plac Czerwony wraz z Kremlem. Kreml to ośrodek władzy na przełomie stuleci - książęcej, carskiej, radzieckiej i współczesnej rosyjskiej oraz największa i najbardziej rozpoznawalna budowla Rosji. Pałac Kremlowski wybudowany został w latach 1487-1491 wraz z monumentalną świątynią - sobór Uspieński, w którym to koronowano rosyjskich władców. Warty odwiedzenia jest także Sobór Błogowieszczański (kompleks pałacowy z cennymi ikonami Ryblowa i Teofana Greka) oraz sobór Archangielski - miejsce wiecznego spoczynku moskiewskich książąt i carów Rosji.

Moskwa to miejsce w którym trzeba koniecznie zobaczyć również; wysoką wieżę-dzwonnicę (80 m wysokości), zwaną Iwan Wielki, pałac carski - Tieriemnyj Dworiec, cerkiew Dwunastu Apostołów, Pałac Senatu, oraz Pałac Kremlowski z XIX w. Nieopodal Kremla znajduje się również najpiękniejsza z moskiewskich świątyń - Sobór Pokrowski (Wasyla Błogosławionego), z charakterystycznymi, barwnymi cebulami wież. Pozostałe zabytki stolicy giną wśród współczesnej zabudowy metropolii chociaż należy tu wspomnieć również Klasztor Nowodziewiczy, bogato zdobiony XVIII-wieczny Rpałac w Ostankino, klasycystyczny gmach Akademickiego Teatru Wielkiego (Bolszoi), Moskiewskie Muzeum Sztuk Pięknych im. Puszkina oraz Galerię Trietiakowską, która posiada cenne zbiory malarstwa rosyjskiego.

Sankt Petersburg

Sankt Petersburg to miasto w Rosji, położone w delcie rzeki Newy na ponad czterdziestu wyspach posiadające dostęp do Zatoki Fińskiej. Wyspy te spięte są 396 mostami, z których 14 największych jest co noc rozwodzonych, w celu umożliwienia statkom przedostania się do jeziora Ładoga. Sankt Petersburg to niewątpliwie największy po Moskwie ośrodek gospodarczy, kulturalny i naukowy Rosji. Jednak patrząc na liczbę odwiedzanych turystów, przewyższa on nawet starą Moskwę.

Sankt Petersburg zwany jako "Północna stolica Rosji" jest jednym z najwspanialszych zespołów urbanistycznych świata i została ogłoszona przez UNESCO ósmym najbardziej atrakcyjnym turystycznie miastem świata. W ostatnim roku przyjechało tu ponad 3,5 mln turystów z całego świata. Unikalny charakter miastu niewątpliwie nadają klasycystyczne zabudowania z XVIII i XIX oraz liczne kanały, którym Sankt Petersburg zawdzięcza określenie "Wenecji Północy". Najstarsza znajdująca się tu budowla to Twierdza Pietropawłowska, zbudowana nad Newą w XVIII wieku, mająca za celu obronić miasto przed Szwedami. Większość carów Rosji, począwszy od Piotra Wielkiego pochowana jest w Soborze Pietropawłowskim. Główną siedzibą carów w St. Petersburgu był barokowy Pałac Zimowy, wzniesiony w latach 1754-1762, oraz niewielki Pałac Letni zbudowany na początku XVIII w. przez Piotra Wielkiego. Będąc w Sankt Petersburgu koniecznie zobaczyć trzeba także, klasztor Smolny, Pałac Taurydzki wraz z parkiem, pomnik Miedzianego Jeźdźcy Cara Piotra I, oraz Newski Prospekt.

Najwspanialszym muzeum Sankt Petersburga jest otwarty w 1764 r. Ermitaż. Jest to największa na świecie kolekcja dzieł sztuki znajdująca się w pięciu pałacach (Zimowym, Małym Ermitażu, Wielkim Ermitażu, Nowym Ermitażu i Teatrze Ermitażowym). W zbiorach tych znajdują się m.in. prace Leonarda da Vinci, Michała Anioła, Rafaela, Tycjana, Rembrandta, Rubensa i francuskich impresjonistów. Poza miastem znajdują się również warte odwiedzenia wspaniałe XVIII- i XIX-wieczne rezydencje cesarskie. I tak Pietrodworiec - to ogromny zespół pałacowo-parkowy z cudownymi ogrodami, ozdobionymi rzeźbami, fontannami i kaskadami wodnymi. Puszkin - to letnia rezydencja monarchów Rosji - Carskie Sioło oraz bogato zdobiony pałac wzniesiony przez Katarzynę Wielką w Pawłowsku dla jej syna Pawła.

Rosyjska Kolej Transsyberyjska

Kolej Transsyberyjska to niewątpliwie jedna z większych atrakcji Rosji. Większość turystów pragnie właśnie tą koleją pokonać tereny Rosji i wpisać to do swojego "pamiętnika czy podróżnika" jako niebywałe osiągnięcie. Kolej Transsyberyjska to najdłuższa trasa kolejowa na świecie, która łączy europejską część Rosji z głównymi ośrodkami przemysłowymi Syberii oraz z regionami rosyjskiego azjatyckiego Dalekiego Wschodu. Trasa turystyczna, wiodąca z Moskwy do Władywostoku, liczy sobie 9288,2 km i pokonanie jej zajmuje około 7 dni. Trasa Kolei Transsyberyjskiej prowadzi przez terytorium 14 obłasti, 3 krajów, 2 republik, 1 autonomicznej obłasti, 1 autonomicznego obwodu. Pociąg kursujący z Moskwy do Władywostoku mija po drodze 87 miast, przecina 16 dużych rzek (m.in. Wołgę, Kamę, Irtysz, Ob, Jenisej, Okę, Amur), przez 207 km jedzie wzdłuż wybrzeża jeziora Bajkał.

Jezioro Bajkał i Rzeki Rosji.

Jezioro Bajkał
jest najgłębszym jeziorem świata z rekordową pojemnością wody. Występuje w nim wiele rzadkich gatunków roślin i zwierząt, (jak foka bajkalska, czy ptak cyraneczka bajkalska) oraz pięć obszarów chronionej przyrody o łącznej powierzchni ponad 3 mln km2. Od 1996 roku, Bajkał wraz z przyległymi terenami został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i stanowi miejsce odwiedzin przez wielu turystów z Rosji jak i innych zakątków świata. Rosja to także wiele rzek, znajdujących się na jej wielkim obszarze. Największe i najbardziej atrakcyjne turystycznie to, Ob (5410 km dłg.) Amur (4444 km dłg.), Lena (4400 km dłg.) Irtysz (4248 km dłg.) Wołga (3690 km dłg.) oraz płynąca przez Tajgę, Indygirka (1977 km dłg.).

Rosja To dziewiczy kraj, w którym każdy podróżny znalazł by coś dla siebie. Niewątpliwie minusem Rosji jest nadal mało rozwinięta baza turystyczna, poza oczywiście większymi miastami oraz względnie małe bezpieczeństwo podróżnych. Ataki terrorystyczne oraz kradzieże zniechęcają dużą część turystów do odwiedzenia tego bogatego w historię, tradycję, kulturę i bogactwa naturalnej przyrody kraju.

Zobacz zdjęcia z Rosji 


Rosja w Obiektywie

Sankt Petersburg Petrodworec

Sankt Petersburg Petrodworec

Dzika Przyroda Syberii

Syberia

Jedna z Tysiąca Rosyjskich Cerkwi

Rosyjska Cerkiew

Zobacz Również

Więcej zdjęć z Rosji
Rosja - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Rosja Hotele

Rosja WikiPedia
Portal o Rosji i ZSRR
Informator i Portal o Rosji
Moskwa Informator
Sankt Petersburg Przewodnik
Kolej Transsyberyjska - Informator
Syberia Relacje z Podróży

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012