Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

EUROPA
 

Wybierz Państwo

Albania, Andora, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Belgia, Białoruś, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Ukraina, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
 

RUMUNIA

Flaga Rumunii

Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 237500 km2
Ludność: 23 mln.
Stolica: Bukareszt
Ważniejsze Miasta; Konstanca, Arad, Turnu, Pitesti
Język Urzędowy: rumuński
Religie: chrześcijaństwo,
Waluta: Lej
Średnia Temperatura:
Latem; 21 °C
Zimą: 0 °C


Atrakcyjność Turystyczna:

Galeria Zdjęć z Rumunii
Rumunia Galeria Zdjęcia
Rumunia, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne
Rumunii - (Filmy)


 

Linki Sponsorowane

 

 

Przewodnik Turystyczno Informacyjny - Rumunia "Twoje Podróże i Wakacje Marzeń".

 

Geografia Rumunii / Historia Rumunii / Ludność Rumunii / Wakacje i Podróże Po Rumunii / Bukareszt / Północna Rumunia / Południowa Rumunia / Wschodnia Rumunia / Zachodnia Rumunia / Zdjęcia z Rumunii / Atrakcje Turystyczne Rumunii (Filmy) / Znajdź Hotele W Rumunii

 

Przewodnik Po Rumunii

Geografia Rumunii

Rumunia to kraj, który przecięty jest biegnącymi wielkim łukiem Karpatami Wschodnimi i Południowymi. Od gór tych rozpościerają się urodzajne niziny, które wykorzystywane są głównie pod uprawę rolną. Tereny na południe od Karpat to słynna historyczna Wołoszczyzna, obejmująca Nizinę Wołowską ciągnącą się aż po Mołdawię. Tereny wybrzeża Morza Czarnego to dużo miejscowości turystycznych oraz licznych znajdujących się tam uzdrowisk. Północna część wybrzeża zajmuje rozległa Delta Dunaju, będąca idealnym miejscem dla rozwoju fauny i flory a w szczególności raj dla ptactwa wodnego i ryb.

Historia Rumunii

Ziemie obecnej Rumunii zamieszkane w większości przez Daków były już w 106 roku p.n.e. i następnie włączone zostały w obręb Imperium Rzymskiego. W przeciągu stuleci uległy one daleko idącej romanizacji i właśnie nazwa kraju pochodzi właśnie od Rzymian. W wyniku działalności Cyryla i Metodego, Rumunii przejęli prawosławną wersję chrześcijaństwa. Od końca III do połowy XIX wieku tereny te były bezustannie podbijane, między innymi przez Turcję. W 1856 Księstwo Mołdawskie i Księstwo Włoskie pojednały się, tworząc niepodległe królestwo - Rumunia. Po I wojnie w 1918 roku i rozpadzie Austro-Węgier, Rumunia pozyskała Siedmiogród. W końcu lat 40 komuniści przejęli tu władzę, która podległa Moskiewskim wpływom. W 1989 roku po masowych protestach i próbach obalenia władzy Rumunia jako jedna z niewielu krwawo rozliczyła się z swoim przywódcą Nicole Ceausescu rozstrzelając go. W latach 1990 i 1992 w Rumunii odbyły się demokratyczne wybory i przystąpiono do procesu demokratyzacji kraju. Obecnie Rumunia boryka się z dużym bezrobociem i inflacją, jednak od 1 stycznia 2007 roku Rumunia stała się członkiem Unii Europejskiej.

Ludność Rumunii

Ludność Rumunii nie jest jednolita narodowo chociaż duża jej część to etniczni Rumunii. Inną silną grupę etniczną w Rumunii stanowią Węgrzy i Romowie. Znaczny procent to mieszkające w obecnych granicach mniejszości, których istnienie i rozmieszczenie wynika z wielowiekowych procesów historycznych i burzliwych dziejów ziem rumuńskich. Są one również źródłem większych i mniejszych konfliktów przygaszanych i łagodzonych lub odradzających się w lokalnych społecznościach.

 
Hotele W Rumunii

 

Mapa Rumunii

Mapa Rumunii

Vlad Tepes - Czyli Rumuński Książe Drakula

Książe Drakula

 
Podróże Po Rumunii - Co Zobaczyć i Gdzie Spędzić Wakacje w Rumunii ?


Rumunia to bez wątpienia jeden z atrakcyjniejszych turystycznie krajów Europy choć jeszcze nie doceniany i niezbyt dobrze poznany. Po dziesięcioleciach zastoju dynamicznie rozwija się infrastruktura turystyczna, drogi, hotele, ochrona zabytków, dóbr kultury i przyrody. Kraj bezpieczny i otwarty na turystów zyskał swoją popularność dzięki produkcją filmów o brutalnym panującym tu kiedyś Księciu Drakuli, przedstawianym w filmach jako wampir. Rumunia posiada na swym terytorium znaczną część Karpat oraz dysponuje pięknymi plażami nad ciepłym czarnomorskim wybrzeżu, które zachęca do spędzenia nad nim wakacje. Jej bogactwo kulturalne i tradycje sprawiają iż kraj ten jest niezwykle atrakcyjny dla podróżnych oraz turystów szukających wypoczynku.

Bukareszt

Stolica Rumunii, Bukareszt oferuje odwiedzającym takie zabytki jak; XVI-wieczna cerkiew Curtea Veche i klasztor Marcuta i Mihai Voda, cerkiew Patroarchy, Cretulescu, kościół Św. Jana, (który jest częściowo wykuty w skale), pałac Mogosoaia, Biserica Patriarhei (główny kościół rumuńskiego prawosławia), oraz łuk triumfalny "Arcul de Triumf". Symbolem panowania Ceausescu jest niewątpliwie "Casa Poporului" (Dom Ludowy). Interesujące i warte odwiedzenia jest również Narodowe Muzeum Historyczne, posiadające bogatą kolekcję dzieł sztuki od neolitu po współczesność. W Bukareszcie warto odwiedzić również, któryś z parków i ogrodów (np. Cismigiu Gardens) oraz Wiejski Skansen, znajdujący się na przedmieściach miasta.

Północna Rumunia

Północna cześć Rumunii to urzekające krajobrazy łagodnych wzgórz i dolin przypominający nasze Polskie Beskidy. Tereny te to również wspaniałe zabytki historii takie jak słynne (unikalne zabytki UNESCO) "malowane klasztory", wspaniale wtopione w krajobraz budowle ludowe, bogaty folklor i wielonarodowa kultura. Turystę z Polski z pewnością zainteresują gościnne polskie wioski i wiele innych trakcji. Kolejna malownicza kraina na terenach północnych rubieżach Siedmiogrodu położona wśród atrakcyjnych pasm górskich Karpat wschodnich to Maramuresz. Słynąca ona z przebogatego i wciąż żywego folkloru i tradycji ludowych oraz legendy o wampirach, żyjących w licznych tu zamkach Siedmiogrodu. Turystę niewątpliwie zauroczą wiejskie drewniane strzeliste cerkwie, ozdobne, rzeźbione bramy i zagrody oraz przebogate, noszone na co dzień stroje ludowe, kultywowane obrzędy i zwyczaje.

Południowa Rumunia

Tereny te stanowi kraina Wołoszczyzny (stolica Bukareszt), która rozciąga się pomiędzy Karpatami a Dunajem, oferując turyście ciekawe miejsca do zwiedzenia. Na trasie tej koniecznie zobaczyć trzeba miasta, Turnu Severin, Craiova, Tirgu Jiu, Trigoviste i Ploiesti. U podnóża Karpat znajduje się wiele historycznych ośrodków " monastyrów" takich jak Tismana, Horezu, Cozia czy Curtea de Arges. Bardzo atrakcyjna jest wcinająca się w Karpaty dolina Prahowy z górskimi kurortami Bisteni i Sinaia oraz ze wspaniałym pałacem królewskim.

Wschodnia Rumunia

Wschodnia Rumunia to przede wszystkim wyżynne tereny położone pomiędzy wschodnimi Karpatami a Prutem, ze stolicą w historycznym mieście Jassy. Miasto te bogate jest w zabytki z różnych okresów, oraz stanowi znaczący ośrodek kulturalny i uniwersytecki. Ciekawy jest także region Neamt z historycznymi klasztorami u podnóża Karpat, słynne winnice Cotnari, uzdrowisko Slanic Moldova, czy też historyczny port na Dunajem Gałaczs. Niezbyt długie ale na znacznym odcinku dobrze zagospodarowane i wspaniale nadające się do letniego wypoczynku Morze Czarne to miejsce na wspaniałe wakacje. Szerokie, piękne plaże, nowoczesne hotele, restauracje, promenady oraz kurorty, Mamaia, Eforia, Costinesti, Neptun, Jupiter, Mangalia zachęcają swoim urokiem każdego turystę. Przylegająca do wybrzeża kraina Dobrudża to również bardzo atrakcyjna turystycznie kraina. Jej głównym miastem i portem jest Konstanca, która posiada liczne zabytki antyczne, tureckie i secesyjne a także zachwyca antycznymi ruinami Histrii, meczetami Mangalii i Babadag czy winnicami Murfatlaru.

Zachodnia Rumunia

Zachodnią Rumunię tworzy region Siedmiogrodu i Transylwanii. jest to bardzo ciekawa kraina położona wewnątrz łuku Karpat, o wyjątkowo bogatej historii, której dobrze zachowane zabytki i pamiątki spotyka turysta na każdym kroku. Bogactwo i dziedzictwo kulturowe tego regionu tworzy "Kraina Sasów Siedmiogrodzkich" ze wspaniałymi średniowiecznymi miastami (Sybin, Medias, Sigiszoara i in.) oraz z unikalnymi saskimi warownymi kościołami i grodami wiejskimi. Znajduje się tu wiele twierdz i zamków (Hunedoara, Bran). W Transylwanii turysta może także przybyć szlak prowadzący po historycznych i legendarnych miejscach związanych ze słynnym Drakulą i jego historycznym pierwowzorem.

Zobacz zdjęcia z Rumunii 


Rumunia w Obiektywie

Siedmiogród Tama w Dolinie Draganului

Tama Draganului

Cozia w Karpatach

Cozia-Karpaty

Rumuńska Plaża w Kurorcie Mamaia

Mamaia

Zobacz Również

Więcej zdjęć z Rumunii
Rumunia - Filmy i Atrakcje Turystyczne

Rumunia Hotele

Rumunia WikiPedia
Rumunia Informator
Rumunia Portal Informacyjny
Rumunia - Oficjalny Portal Turystyczny (Ang.)
Relacje z Podróży Po Rumunii

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012