Przewodnik Turystyczny - Filmy

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

EUROPA
 

Wybierz Państwo

Albania, Andora, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Belgia, Białoruś, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Ukraina, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
 

GRECJA

Flaga Grecji

Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 131960 km2
Ludność: 11 mln
Stolica: Ateny
Ważniejsze Miasta; Saloniki, Trypolis, Sparta, Knossos, Phaistos, Heraklion
Język Urzędowy: grecki
Religie: chrześcijaństwo,
Waluta: Euro
Średnia Temperatura:
Latem; 31 °C
Zimą: 15 °C


Atrakcyjność Turystyczna:
 
Hotele Santorini
Szukaj Hoteli Na Santorini
 
Mapa Santorini
Mapa Santorini
 
 
 
Santorini Wakacje, Czyli Przewodnik Po Santorini i Jej Atrakcjach Turystycznych
Santorini / Historia Santorini / Wycieczka do Santorini / Atrakcje Turystyczne Santorini / Miasto Ia / Fira / Perissa / Zdjęcia z Krety / Wakacje Kreta / Zdjęcia Z Santorini / Santorini Hotele

Santorini Wakacje - Wirtualny Przewodnik Po Jednej z Najpiękniejszych Wysp Świata 

Santorini - to niewątpliwie jedno z najbardziej pożądanych ostatnio miejsc na spędzenie wakacji. Santorini dla wielu turystów i podróżnych stanowi również najpiękniejsze i najbardziej romantyczne miejsce na ziemi. Klimat Santorini tworzą przede wszystkich śnieżno białe domy i monastyry rozmieszczone malowniczo na wysokich skalistych urwiskach. Zdjęcia z wyspy Santorini obiegają w błyskawicznym tempie cały świat i dzięki ostatnim produkcja z Hollywood dają coraz to większy rozgłos tej wyspie.

Santorini Informacje o Wyspie

Santorini
- położone jest w małym archipelagu, które tworzą wyspy pochodzenia wulkanicznego zwane Cyklady. Santorini położony jest na Morzu Egejskim, około 75 km na południowy wschód od południowego wybrzeża Grecji. Santorini powstało w wyniku wielkiego wybuchu wulkanu, który miał miejsce około 1600 r.pn.e. W wyniku tego wybuchu wyłoniły się wyspy; Tera/Thira - największa wyspa archipelagu, Thirassia - druga co do wielkości, Nea Kameni - wyspa z kraterami wulkanu, Palea Kameni i Aspro (właściwie Aspronisi). Sama nazwa Santorini pochodzi od imienia św. Ireny (Saint Irene) i tyczy się głównie wyspy Tera/Thira.

Obecnie na Santorini mieszka ok. 8 tys. mieszkańców, żyjących głównie z turystyki, jednak podczas okresu, kiedy sezon turystyczny "wymiera", liczba ta drastycznie się zmniejsza, gdyż zazwyczaj osoby zamieszkujące wyspę wracają do swoich domów na Krecie czy tez lądzie głównym Grecji. Santorini liczy sobie jedynie 18 km2, a co ciekawe znajduje się na niej aż 350 monastyrów czyli greckich kościołów.

Santorini
znane jest również z produkcji słodkich win, które robi się z winogron rosnących  na niskopiennych winoroślach, które porastają czarną wulkaniczną ziemię wyspy. Co ciekawe wina te moża jedynie kupić na wyspie, gdyż nie wysyła je się na eksport. Głównymi miastami są Ia (stolica turystyki) i Fira (dawna stolica). Pozostałe miejscowości mające znaczenie dla turystów to: Kamari, Periss Akrotiri, Monolithos i Pirgos
.

Historia Santorini

Jako pierwsza na wyspie rozwinęła się cywilizacja minojska, której mieszkańcy opuścili w większości wyspę tuż przed wybuchem znajdującego się obok wulkanu oraz po wielkim trzęsieniu ziemi, które nawiedziło wyspę. Wybuch wulkanu był tak silny, iż prawdopodobnie powstała na niego wskutek siła wytworzyła ogromną 200 metrową falę tsunami, która przyczyniła się również do zniszczenia położonej ponad 70 km na południe Krety. Jedna z hipotez, jest taka że to właśnie ten wybuch doprowadził do zniszczenia znajdującej się niedaleko mitycznej Atlantydy. Ponownie Santorini zasiedlili greccy Dorowie. Późniejsze lata to także okres dominacji Turków, z którego to okresu wywodzi się teoria odnośnie malowania domów na kolor biały wraz z niebieskimi dachami, aby to podkreślić swoją niezależność i przynależność do barw narodowych Grecji. W latach 50 XIX wieku doszło tutaj ponownie do trzęsienia ziemi i wielkiego zniszczenia budynków. Santorini zwane Tira stało się, zatem rajem turystycznym w latach 70 i 80 i od tego właśnie okresy staje się coraz bardziej popularnym miejscem wakacyjnego wypoczynku.

Wycieczka do Santorini

Santorini z pewnością zachwyca kontrastem białej zabudowy, które umieszczone są na wulkanicznych zboczach, gdzie wraz z kontrastem czarnej ziemi i błękitnych wód morza tworzą iście bajeczny klimat i krajobrazy. Skąpane w słońcu domy jaki i panujący na wyspie spokój sprawiają iż Santorini jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej romantycznych miejsc na Ziemi. Nic więc zatem dziwnego że na wyspę udaje się coraz to więcej turystów a w szczególności nowożeńców. Sam pobyt i nocleg na wyspie jest dość drogi a cenny w hotelach z widokiem na morze sięgają od 400 do 2000 Euro za dobę. Jest to zatem jedne z głównych powodów dla którego większość wycieczek i turystów odwiedzających wyspę Santorini, przypływa z wyspy Krety jak i samego lądu głównego Grecji. Do najbardziej popularnych form odwiedzenia wyspy jest, zatem udanie się na Kretę skąd następnie promem czy też katamaranem można udać się na całodobową wycieczkę do magicznej krainy Cyklad i jej głównej wyspy Santorini. To właśnie tę formę wycieczki wybierają głównie Polscy turyści i którą to wyprawę jak i wskazówki chcielibyśmy Państwo przekazać.

Zakup Wycieczki do Santorini

Wycieczkę do Santorini można zakupić u rezydenta, lub tez bezpośrednio u firmy przewozowej. Z wyspy Kreta (Heraklion) obsługują ją przewoźnicy jak Golden Prince (85 Euro bezpośrednio 130 Euro u rezydenta), czy GA Ferries. Chodź koszt u rezydenta jest wyższy, plusem jest to, iż zorganizowany mamy również transport autobusowy z hotelu do portu i z powrotem, co może okazać się kluczowe dla podjęcia decyzji o zakupie wycieczki od naszego rezydenta. Sama cena obejmuje, zatem transport z hotelu i do, wyżywienie na statku (śniadanie i obiadokolacje - niestety jedzenie nie jest najwyższej jakości), transport, z wyspy Kreta na Santorini i z powrotem, obsługę przewodnika i transport autobusowy po wyspie, zwiedzanie miasta Ia i Fira. Sama podróż statkiem wycieczkowym trwa około 4 godzin w jedna stronę. Na samym statku można zakupić drinki, piwo i  inne napoje i przekąski, niemniej jednak polecam udać się na obiad do jednej z wspaniałych restauracji na wyspie gdzie w bajecznej atmosferze i pięknymi widokami możemy delektować się lokalnym winem i przysmakami jak chociażby kalmary.

Atrakcje Turystyczne Santorini

Niewątpliwie największymi atrakcjami turystycznymi są niepowtarzalnie piękne widoki, szczególnie podczas zachodu słońca, kiedy to białe domy, wiatraki i monastyry z niebieskimi dachami wyglądają jak kraina z bajki. Do najważniejszych miejsc które należy zwiedzić na wyspie należy od niedawna stolica turystyki Ia i Fira. To właśnie tam znajdziemy najpiękniejsze miejsca widokowe jak i piękne domy, malownicze hotele, restauracje jak i wiele innych atrakcji. Do niewątpliwych atrakcji wyspy należy również możliwość przejażdżki na osiołku (z Firy do portu 5 Euro), oraz podziwianie pięknych czarnych wulkanicznych plaż.

Miasto Ia

Uważana obecnie za stolicę Santorini jest zdecydowanie najpiękniejszym miejscem na wyspie. Ia charakterystyczną biało- niebieską zabudową, wąskimi uliczkami oraz bajeczną lokalizacją na krawędzi klifu. Ia jest idealnym miejscem na obserwowanie zachodów słońca, które z tego miasteczka prezentują się rewelacyjnie. Ia posiada także wiele sklepów z pamiątkami, restauracji, hoteli oraz jest przyczółkiem artystów, którzy wystawiają tutaj swoje eksponaty. Ia jest nieco mniejsza od Firy, ale podobnie zatłoczona przez turystów.

W samym centrum Ia znajduje się Muzeum Morskie, w którym znajdują się eksponaty świadczące o dawnych morskich tradycjach. Kąpieli w Ia można zaznać na małej plaży koło portu w Armeni lub na bardziej odległej (2-3 km) plaży Mavropetra, leżącej prawie dokładnie na północnym krańcu wyspy. Ia to niewątpliwie miejsce, w którym doświadczymy uczucia iż czas się zatrzymał a spacer po ulicach miasta wprowadzi nas w romantyczny i relaksujący nastrój.
Zobacz zdjęcia z Ia


Fira
 

Fira ze względu na swoje położenie można powiedzieć, że niemal "wisi" na krawędzi klifu. Fira to miasto w którym znajdziemy również liczne kawiarnie i restauracje i sklepiki. Przemieszczając się po jej wąskich ulicach będziemy mieli okazję podziwiać roztaczające się piękne widoki ale także okazję przejechać się na osiołku która kosztuje tutaj 5 Euro. Jeśli chcemy się udać do portu i nie chce nam się schodzić możemy skorzystać z tego właśnie niebywałego transportu co stanowi niezapomniana atrakcję turystyczną. Dla tych bardziej leniwych jest również  kolejka linowa, z której roztaczają się piękne widoki na kalderę i samo miasto.
Zobacz zdjęcia z Fira

Perissa

Perissa
to przede wszystkim rozległa, bardzo ładna plaża o długości aż 7 km, która charakteryzuje się z w całości jest pokryta z drobnym czarnym piaskiem. Wzdłuż plaży ciągnie się piaszczysta droga, wysadzana tamaryszkami, wzdłuż której można spotkać drink bary i restauracje. Z plaży samej mamy również piękne widoki na morze jak i na wzgórza na których porastają winorośle i uprawiana na wyspie specjalne gatunki pomidorów. Pobyt w Perissie ma zdecydowanie wakacyjny charakter gdzie możemy uprzyjemnić sobie go długimi, spokojnymi spacerami nad morzem, jak i odwiedzaniem kolejnych barów i dyskotek- co umożliwia połączenie kurortu z zaciszną wioską na odludziu, składającą się głównie z niewielkich pensjonatów.


Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012