Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

EUROPA
 

Wybierz Państwo

Albania, Andora, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Belgia, Białoruś, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Ukraina, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
 

SERBIA

Flaga Serbii

Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 88369 km2
Ludność: 9,8 mln.
Stolica: Belgrad
Ważniejsze Miasta; Bor, Novi Sad, Pancevo
Język Urzędowy: serbski
Religie: chrześcijaństwo,
Waluta: Dinar Serbski
Średnia Temperatura:
Latem; 23 °C
Zimą: 0 °C


Atrakcyjność Turystyczna:

Galeria Zdjęć z Serbii
Serbia Galeria Zdjęcia
Serbia, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne
Serbii - (Filmy)


 

Linki Sponsorowane
 
 
Przewodnik Turystyczno Informacyjny - Serbia "Twoje Podróże Marzeń".

 

Geografia Serbii / Historia Serbii / Gospodarka i Ludność Serbii / Wakacje i Podróże Po Serbii / Belgrad / Nowy Sad / Zdjęcia z Serbii / Atrakcje Turystyczne Serbii (Filmy) / Znajdź Hotele W Serbii

 

Przewodnik Po Serbii

Geografia Serbii

Serbia to najmłodsze państwo środkowo-południowej Europy, powstałe 5 czerwca 2006 roku po rozpadzie państwa Serbii i Czarnogóry. Stolicą nowego państwa Serbii jest Belgrad. Serbia graniczy z Węgrami na północy, Rumunią i Bułgarią na wschodzie, Macedonią i Albanią na południu, oraz z Czarnogórą, Chorwacją i Bośnią i Hercegowiną na zachodzie. Kraj nie posiada dostępu do morza, jednak dzięki Dunajowi możliwa jest żegluga do innych miast Europy Środkowej i Wschodniej oraz do Morza Czarnego. Tereny Serbii składają się z bogatych, żyznych równin północnej Wojwodiny, wapniowych wzgórz i kotlin na wschodzie oraz, na południu, z gór i wzgórz. Klimat Serbii jest zróżnicowany. Północna część to klimat kontynentalny, z zimnymi zimami i gorącymi latami zaś południowa to klimat adriatycki, z gorącymi, suchymi latami i jesieniami, a także dość chłodnymi zimami z opadami śniegu.

Historia Serbii

Korzenie państwa serbskiego sięgają już VII wieku, do dynastii Vlastimiroviciów. Królestwo Serbskie (Duklja) zostało założone już w XI wieku i przetrwało do wieku XII. Upadło ono następnie pod naporem osmańskich Turków i zostało pokonane na Kosowym Polu w 1389 roku. Od roku 1459 do 1804 Serbia pozostawała pod panowaniem Turków, którzy to zakrzewili islam na jej terenach. W następstwie dwóch powstań udało się częściowo oddzielić od Turcji, tworząc jednocześnie niezależne Księstwo Serbii. W I wojnie światowej Serbia poniosła znaczne straty, czego konsekwencją było powstanie w 1918 roku Królestwa Jugosławii. Po II wojnie światowej, Serbia stała się jedną z części nowego państwa zwanego Socjalistyczną Federacją Republiki Jugosławii (SFR Jugosławia, SFRJ), którą rządził Josipa Broza Tito. Od 1992 do 2003 roku Serbia tworzyła wraz z Czarnogórą, Federalną Republikę Jugosławii jednak w następstwie konfliktów zbrojnych na Bałkanach a w szczególności w Kosowie doszło powstania Serbii i Czarnogóry a następnie podziału na dwa niepodległe państwa.

Gospodarka i Ludność Serbii

Chociaż od lat 50 tych rozwijało się tutaj górnictwo, hutnictwo żelaza, przemysł chemiczny, nadal wiele osób utrzymuje się z rolnictwa. W Serbii obecnie uprawia się przede wszystkim, kukurydzę, pszenicę, ziemniaki i tytoń. Wycieńczona Serbia po prowadzonych działaniach wojennych powoli zaczyna podnosić się z kryzysu, jednak nadal stacjonują tu siły zbrojne KFOR, które dbają o porządek i bezpieczeństwo w kraju.

Ludność Serbii to głównie Serbowie, chociaż zamieszkują jej tereny również Albańczycy, Węgrzy, Bośniacy, Romowie, Chorwaci, Czarnogórcy i Bułgarzy. Serbia podzielona jest obecnie na regiony Kosowo, Metohija, Wojwodina oraz Centralna Serbia. Serbia będąc, w znacznej części doliną Morawy, określana jest jako "skrzyżowanie między wschodem a zachodem", co stanowi jedna z przyczyn jej burzliwej historii i wojen.

 
Hotele W Serbia

 

Mapa Serbii

Mapa Serbii

Stroje Ludowe SerbiiSerbski Instrument Ludowy "Gusle"

gusle

 
Podróże Po Serbii - Co Zobaczyć i Gdzie Spędzić Wakacje w Serbii ?


Serbia to kraj o niezwykle bogatej historii i kulturze, w którym wokół słowiańskiego, prawosławnego rdzenia przez wieki pojawiały się wpływy tureckie i madziarskie, muzułmańskie i katolickie. Każdy podróżnik znajdzie tu coś dla siebie gdzie czekają go pełne wrażeń historyczne miasta, zamki, cerkwie, meczety i kościoły (np. Studenica, Sopocani, Gracanica, Ravanica) oraz twierdze (Prizren, Djakovica, Novi Pazar), ale też górskie szczyty i królowa europejskich rzek, Dunaj.

Belgrad

Stolica Serbii, Belgrad, był niegdyś węgierską twierdzą zamykającą imperium osmańskiemu drogę do Europy. Teraz stanowi on pewnego rodzaju pomost, przez który wyruszamy aby odkrywać Bałkany. Belgrad to miasto położone przy ujściu Sawy do Dunaju stanowiący główny ośrodek przemysłowy, kulturalny i naukowy kraju. To właśnie rzeka Sawa oddziela Stare Miasto (Stari Grad) od Nowego Belgradu, gdzie znajduje się znany bulwar Kneza Mihailova, który prowadzi do parku Kalemegdan. Przechadzając się znajdziemy tam pozostałości rzymskiej twierdzy, oraz twierdzę Kalemegdan wybudowaną w latach 1717-1738. Prawie 400 letnią obecność Turków w Serbii podkreśla m.in. XVII-wieczny meczet Bajrakli, który później przebudowany był w XIX w. Znajdują się tu również piękne cerkwie z XVIII-XIX w a do najpiękniejszych z nich należy bazylika Sveti Sava. W Belgradzie znajdują się również z dwa godne do odwiedzenia muzea Muzeum Narodowe oraz Muzeum Etnograficzne, które pomoże poznać nam bałkańską kulturę.

Nowy Sad

Nowy Sad to miasto w północnej Serbii położone nad Dunajem, stanowiące stolicę regionu Wojwodina. Główną atrakcją miasta jest znajdująca się tutaj na brzegu Dunaju forteca Petrovaradin. Wartym zobaczenia jest również piękny Ratusz położony na Placu Wolności. Obecnie Nowy Sad to bardzo szybko rozwijające się miasto, w którym powstaje wiele nowych budynków, odbudowano także zniszczone w 1999 mosty i wzmaga się ruch turystyczny. W pobliżu Nowego Sadu znajduje się także niskie pasmo górskie Fruszkiej Gory, które zachęca turystów do spacerów oraz aktywnej formy wypoczynku.

Serbia posiada także kilka interesujących parków narodowych. Najbardziej popularne to Djerdap, Kopaonik, Tara, Sar Planina oraz Fruska Gora. Pomimo prowadzonych tu działań wojennych i nadal niebezpiecznej sytuacji turystyka w tym kraju ma wiele do zaoferowania i odradza się na nowo.

Zobacz zdjęcia z Serbii

 


Serbia w Obiektywie

Kościół w Studenicy

Studenica

Widok Na Belgrad

Belgrad

Park Narodowy Djerdap

Serbia Djerdap

Zobacz Również

Więcej zdjęć z Serbii
Serbia - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Serbia Hotele
Serbia WikiPedia
Oficjalny Portal Turystyczny Serbii
Forum o Serbi i Czarnogórze
Podróże po Serbii

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012