Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

EUROPA
 

Wybierz Państwo

Albania, Andora, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Belgia, Białoruś, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Ukraina, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
 

SŁOWACJA

Flaga Słowacji

Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 49040 km2
Ludność: 5,4 mln.
Stolica: Bratysława
Ważniejsze Miasta; Koszyce, Poprad, Trnava, Banska Bystrzyca
Język Urzędowy: słowacki
Religie: chrześcijaństwo,
Waluta: Euro
Średnia Temperatura:
Latem; 25 °C
Zimą: -3 °C


Atrakcyjność Turystyczna:

Galeria Zdjęć ze Słowacji
Słowacja Galeria Zdjęcia
Słowacja, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne
Słowacji - (Filmy)


 

Linki Sponsorowane
 
 

 

 

 

Przewodnik Turystyczno Informacyjny - Słowacja "Twoje Podróże i Wakacje Marzeń".

 

Geografia Słowacji / Historia Słowacji / Gospodarka i Przemysł Słowacji / Wakacje i Podróże Po Słowacji / Bratysława / Koszyce / Tatry Słowackie / Małe Karpaty / Atrakcje Turystyczne Słowacji / Zdjęcia ze Słowacji / Atrakcje Turystyczne Słowacji (Filmy) / Znajdź Hotele W Słowacji

 

Przewodnik Po Słowacji

Geografia Słowacji

Słowacja - to podobny do Polski kraj gór, jezior i lasów, w których żyje wiele zwierząt jak niedźwiedzie, rysie i dziki. Słowacja jest krajem w którym, przeważającą część (61%) zajmuje łańcuch młodych gór fałdowych - Karpat Zachodnich, dzielących się na bardzo liczne pasma i łańcuchy górski. Najważniejsze pasma górskie Słowacji to Tatry, Białe i Małe Karpaty, Niżne Tatry, Rudawy Słowackie oraz Wielka i Mała Fatra. Tereny nizinne Słowacji występują w części południowo-zachodniej, nad pięknym Dunajem oraz rzeką Wag.

Historia Słowacji

Tereny Słowacji zasiedlone były tysiące lat temu przez Słowian. W IX w. obszary te weszły w skład państwa Wielkomorawskiego, które obejmowały znaczną część Europy Środkowej. W roku 906 przybyli z terenów Węgier, Madziarzy podbili te ziemie i zapewnili sobie panowanie przez następne 100 lat. Po działaniach pierwszej wojny światowej Słowacy połączyli się z Czechami tworząc Czechosłowację. Od roku 1948 władzę przejęli tu komuniści popierani przez Moskwę. Rok 1968 to próba przeprowadzenia pierwszych reform, które automatycznie uzyskały dezaprobatę ZSRR co spowodowało wkroczenie wojsk Układu Warszawskiego. Dopiero lata 1989, 1990 w wyniku strajków i masowych protestów rozpoczętych w Polsce, Czechosłowacja stanowiąc kolejne ogniwo rozpadu ZSRR uzyskała niezależność. W 1993 roku doszło również do pokojowego rozdziały Czech i Słowacji na dwa niepodległe i niezależne państwa. Rozpad ten nie był jednak zbyt korzystny dla Słowacji, gdyż większość przemysłu i fabryk znajdowała się po stronie Czeskiej co spowodowało mały wzrost gospodarczy i stagnację w kraju. Nie mniej jednak przeprowadzone tam reformy w późniejszych latach oraz przystąpienie do Unii Europejskiej w 2004 roku spowodowało iż Słowacja ma duże szansę na poprawę swojej sytuacji.

Gospodarka i Przemysł Słowacji

Głównymi bogactwami naturalnymi Słowacji są drewno, rudy żelaza i żyzne gleby w dolinach rzek, gdzie uprawia się zboża i hoduje bydło i trzodę chlewną. Duża część przemysłu Słowacji koncentruje się na większych miastach Bratysławie i Koszycach. Ze względu na tańszą siłę roboczą oraz dobre położenie Słowacja zyskała również wielu inwestorów zagranicznych szczególnie z przemysłu samochodowego.

 
Hotele W Słowacji

 

Mapa Słowacji

Mapa Słowacji

Słowacki Strój Ludowy

Strój Ludowy Śłowacji

Słowackie Wyroby Ceramiczne

Słowackie Wyroby Ceramiczne
 
Podróże Po Słowacji - Co Zobaczyć i Gdzie Spędzić Wakacje na Słowacji ?


Słowacja to bardzo popularne miejsce wypoczynku dla wielu Polaków. Wyjazdy na Słowację, na wczasy, wakacje, narty, czy też po prostu na kilku dniowe wędrówki górskie są bardzo popularne. Szacuje się iż każdego roku Słowację odwiedza około 6-7 milionów turystów, którzy korzystają z noclegu, nie licząc licznych turystów, dla których Słowacja jest krajem tranzytowym. Najwięcej turystów oprócz Polaków przybywa z Czech, Węgier, Niemiec, Austrii i Włoch. Z ośrodków miejskich najczęściej odwiedzane są: Bratysława, Koszyce, Trenczyn, Zwoleń, Bańska Bystrzyca, Nitra, Żylina i Poprad. Główny walor turystyczny Słowacji to niewątpliwie piękne góry. Najwięcej turystów wypoczywa w Wysokich Tatrach, Niżnych Tatrach oraz Małej Fatrze. obok gór wielu turystów przyciągają słowackie uzdrowiskach, z których najbardziej znane to: Piszczany, Bardiowskie Kupele i Trenczyńskie Cieplice.

Bratysława

Bratysława położona nad Dunajem to stolica Słowacji, którym znakiem rozpoznawczym jest położony na granitowym wzgórzu gotycki zamek z XIV-XV w. Obok twierdzy tej o 4 wieżach znajduje się katedra Św. Marcina (Dóm svätého Martina), gdzie na przełomie wieków dochodziło do koronacji królów węgierskich. W centrum starego miasta Bratysławy, wznosi się gotycki ratusz z żółtą, barokową wieżą, obok którego znajduje się słynna XVI-wieczna Studnia Rolanda. Akademia Istropolitana jest najstarszym budynkiem bratysławskiego uniwersytetu, który założony był przez króla węgierskiego Macieja Korwina. Inne ciekawe zobaczenie miejsca w Bratysławie to XIV-wieczne mury miejskie i Brama św. Michała, renesansowy ratusz wraz z gotycką bramą z XIII w. potężny Pałac Prymasowski z XVIII w. Muzeum Miejskie oraz Słowacką Galerię Narodową.

Koszyce

Niezwykle atrakcyjne miasto, posiadające wspaniale odnowioną starówkę i bogate życie kulturalne to Koszyce. Najważniejsze zabytki miasta to; opactwo benedyktyńskie z 1143 roku, kaplica Św. Michała, Św. Elżbiety, miejskie mury obronne z 1270 roku, XIV wieczna wolno stojąca dzwonnica katedralna, oraz piękna synagoga z 1926 roku. Koszyce pełnią również istotną rolę gospodarczą gdyż leżą na głównym szlaku handlowym Słowacji i Europy.

Tatry Słowackie

Tatry Słowackie podzielić można na Wysokie i Zachodnie. Tatry Wysokie położone są między Przełęczą Liliowe a Przełęczą Pod Kopą, i posiadają 25 najwyższych szczytów tatrzańskich przekraczających wysokość 2500 m. Doskonała infrastruktura przyciąga tu wielu turystów, a świetne drogi, liczne hotele, restauracje, wyciągi narciarskie i szlaki turystyczne stanowią dużą zachętę na odwiedzenie tej części Tatr. Istotnym elementem Słowackich Tatr są jeziora polodowcowe, z których największe to Wielki Staw Hinców oraz najbardziej znane Szczyrbskie Jezioro. W odróżnieniu od Polskiego Morskiego Oka, do Szczyrbskiego jeziora można dojechać nawet samochodem co stanowi duże ułatwienie dla wielu turystów. Warto również wjechać tu kolejką linową na Łomnicę (2632 m.n.p.m.) co niestety nie jest najtańsze ale zdecydowanie warte swojej ceny.

Małe Karpaty

Kolejnym pasmem górskim SłowacjiMałe Karpaty. Choć ustępują one wielkością wcześniej opisanych Tatrą to urok ich jest równie piękny. Na urodę Małych Karpat składają się głównie łagodne, wapienne grzbiety porosłe bujnymi lasami liściastymi i gęsto rozsianymi ruinami średniowiecznych zamków. Głównym szlakiem Karpat jest prowadzący z południa na północ grzbietami pasma przez całą jego długość szlak czerwony, który zaczyna się na górze Kamzik w Bratysławie, a kończy przy mauzoleum Stefanika w Brezovej pod Bradlom. Zimą działają tu niewielkie ośrodki narciarskie (Piesok koło Modrej, Baba koło Pezinka) co niewątpliwie stanowi idealne miejsce dla tych turystów, którzy szukają spokojnego miejsca wypoczynku i nie chcą udać się do obleganych Tatr . Łagodne, nasłonecznione stoki, szczególnie od strony południowo-wschodniej, od wieków porastają bujne winnice, bowiem słońce i łagodny klimat stanowią duży atut tej krainy.

Inne Atrakcje Turystyczne Słowacji

Słowacja jest niewątpliwie bardzo interesującym krajem z bardzo bogatą ofertą turystyczną. Obok w/w atrakcji warto jest tutaj również zobaczyć Zamek Orawski. Położony jest on 10 km na północ od Kubina, na prawym brzegu Orawy i wyrasta na 112-metrowej wapiennej skale ukoronowanej właśnie tym baśniowym zamczyskiem. Słowacja to także kraina wielu jaskiń, stanowiących niebywałą atrakcję dla miłośników tego typu turystyki. Najsłynniejsze jaskinie to, Domica, Gombasecka, Jasowska, Ochtińska Jaskinia Aragonitowa, Dobrzyńska, Demianowska, Jaskinia Lodowa i Wolności, Bielska, Bystrianska, Wałcka, Harmanecka i Drin. Nieodzownym krajobrazem Słowacji są również drewniane kościoły, które zazwyczaj budowane były na wzniesieniach lub miejscach oddalonych od pozostałych zabudowań, czasem też na niedużych cmentarzach bez użycia metalu i gwoździ. Kościoły takie znajdują się w Herwartowie, Twardoszyn, Święty Krzyż, Kieżmark, Hronsek i inne.

Ze względu na niemal 60 % pokrycie Słowacji górami i pagórkami, kraj ten stanowi niewątpliwie idealne miejsce do aktywnej formy wypoczynku. Wspaniałe trasy narciarskie, sprzyjają rozwojowi turystyki i zachęcają wszystkich miłośników białego szaleństwa do przyjazdu właśnie do tego niewielkiego kraju. Dodatkowym atutem jest gościnność słowacka, słynne piwo (Zloty Bazant) i dobre jedzenie, co sprawiają iż turystyka w tym kraju rozwija się bardzo szybko.

Zobacz zdjęcia ze Słowacji 


Słowacja w Obiektywie

Tatry Słowackie

Słowackie Tatry

Gotycki Zamek w Bratysławie

Zamek w Bratysławie

Szczyrbskie Jezioro

Szczyrbskie Jezioro

Zobacz Również

Więcej zdjęć ze Słowacji
Słowacja - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Słowacja Hotele
Słowacja WikiPedia
Oficjalny Portal Turystyczny Słowacji
Informator o Słowacji
Przewodnk Po Słowacji
Narty Na Słowacji
Tatry Słowackie Przewodnik

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012