Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

EUROPA
 

Wybierz Państwo

Albania, Andora, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Belgia, Białoruś, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Ukraina, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
 

SŁOWENIA

Flaga Słowenii

Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 20250 km2
Ludność: 2,0 mln.
Stolica: Lublana
Ważniejsze Miasta; Maribor, Nova Gorica, Koper
Język Urzędowy: słoweński
Religie: chrześcijaństwo,
Waluta: Euro
Średnia Temperatura:
Latem; 21 °C
Zimą: 0 °C


Atrakcyjność Turystyczna:

Galeria Zdjęć ze Słowenii
Słowenia Galeria Zdjęcia
Słowenia, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne
Słowenii - (Filmy)


 

Linki Sponsorowane
 
 

 

 

 

Przewodnik Turystyczno Informacyjny - Słowenia "Twoje Podróże i Wakacje Marzeń".

 

Geografia Słowenii / Historia Słowenii / Ludność Słowenii / Wakacje i Podróże Po Słowenii / Lublana / Turystyczne Atrakcje Słowenii / Triglav / Zdjęcia ze Słowenii / Atrakcje Turystyczne Słowenii (Filmy) / Znajdź Hotele W Słowenii

 

Przewodnik Po Słowenii

Geografia Słowenii

Słowenia - położona jest pomiędzy Chorwacją, Węgrami, Austrią i Włochami, będąc jednocześnie ważnym szlakiem komunikacyjnym pomiędzy Zachodnią Europą a Bałkanami. Kraj ten w większości jest wyżynny i górski i 90% powierzchni kraju leży ponad 300 m.n.p.m. Prawie połowę kraju zajmują lasy, sprawiając że Słowenia to jedno z najbardziej zielonych państw w Europie i na Świecie. Ziemie uprawne stanowią tu 43% ogółu powierzchni, gdzie uprawia się pszenicę tytoń, ziemniaki, buraki cukrowe i winorośl. Na terenie Słowenii, a zwłaszcza w położonej na południowo-zachodnim Krasie, licznie występują podziemne rzeki, jaskinie (około 7000), z których najsłynniejsza jest znajdująca się w miejscowości Postojna "Postojnska Jama". Dzięki temu jak i pięknemu położeniu Słowenii, turystyka stanowi ważny dział gospodarki, zaś wspaniałe plaże jeziora i góry przyciągają turystów całym rokiem.

Historia Słowenii

W ciągu swojej historii Słowenia wchodziła w skład różnych państw, między innymi starożytnego Rzymu i Austro-Węgier oraz rządzona była przez władców bawarskich. Słowenia zasiedlona została przez Słowian około VI wieku naszej ery, którzy to uformowali słowiańskie Księstwo Karantanii. Podzielona przez lata Słowenia nieustannie szukała możliwość uzyskania niepodległości. Pierwsze próby i program połączenia Słowenii przypadły na rok 1848 podczas Wiosny Ludów. Po upadku Austro-Węgier w 1918, Słoweńcy wraz z innymi narodami południowosłowiańskimi uformowali Królestwo SHS, które zostało przemianowane na Królestwo Jugosławii w 1929 roku. W czasie II wojny światowej Jugosławia rozpadła się, ale została ponownie zjednoczona przez komunistów w 1945 roku. Po upadku ZSRR Słowenia wystąpiła z Federacji Jugosławii i stała się niezależnym państwem. Dołączając w 2004 do NATO, i 1 maja tego samego roku do Unii Europejskiej przypieczętowała ona swoje wcześniejsze dążenia do samodzielności.

Ludność Słowenii

Większość mieszkańców Słowenii to Słoweńcy, chociaż jest mały procent Serbów i Chorwatów oraz Bośniaków. Mimo braku samodzielnej państwowości, w Słowenii rozwijała się tutaj literatura w języku słoweńskim. Najintensywniejszy rozwój kultury i tradycji słoweńskiej przypadł na pierwszą połowę XIX w., kiedy to, podobnie jak w przypadku niektórych innych narodów europejskich, nastąpiło przebudzenie narodowe i kulturalne. Po odzyskaniu niezależności kładzie się tu duży nacisk na edukację i wychowanie, które ma umacniać więzi i poczucie narodowe Słoweńców.

 
Hotele W Słowenii

 

Mapa SłoweniiSłoweński Ludowy Stwór - Kurent

Kurent 
Podróże Po Słowenii - Co Zobaczyć i Gdzie Spędzić Wakacje w Słowenii ?


Słowenia to niewielki kraj za to posiadający znaczne walory turystyczne. Panują tu idealne warunki do uprawiania sportów zimowych w szczególności w Alpach Julijskich na północno-zachodnich krańcach Słowenii oraz w Karwankach na granicy z Austrią. Rzeźba Gór Dynarskich pozwala na eksplorację licznych tu zapadliskowych kotlin i jaskiń, zaś jeziora krasowe i podziemne rzeki czynią Słowenię "mała perłą Europy". Słowenia i jej góry to także idealne miejsce do uprawiania narciarstwa dla wszystkich miłośników białego szaleństwa. Miasta kraju a przede wszystkim stolica Lublana, ale także Kranj, Celje, Skofja Loka, Novo Mesto czy Velenje pełne są zabytków romańskich, gotyckich, renesansowym i barokowych. Słowenia słynie również ze wspaniałych uzdrowisk (Radenci, Toplice, Rogaska Slatina) oraz ogromnej mamuciej skoczni narciarskiej gdzie odbywają się zawody pucharu świata w skokach narciarskich.

Lublana

Stolica Słowenii, Lublana, położona jest nad rzeką Lublanicą i stanowi główny ośrodek gospodarczy, kulturalny i akademicki kraju. Znajdujący się tu na wysokim wzgórzu XII wieczny zamek Ljubljanski Grad to jedna z atrakcje turystycznych miasta. Inne atracje miasta to 14 mostów na rzece Lublanicy (np. Zmajski - Smoczy i Trimostovje - Trzy Mosty), ratusz z XV-XVIII w., (przed którym podziwiać można piękną fontannę) oraz piękna katedra. W mieście zachowało się również wiele gotyckich i barokowych kościołów i klasztorów (np. Św. Jakuba, Św. Nikoli, Urszulanek). Dla osób które pragną zaczerpnąć ducha kultury poleca się odwiedzić Narodni Muzej (Muzeum Narodowe), które eksponuje interesujące zbiory historyczne, archeologiczne i etnograficzne oraz Narodna Galerija (Galeria Narodowa) wraz z jej bogatymi zbiorami sztuki krajowych twórców.

Turystyczne Atrakcje Słowenii

Kras - wapienny płaskowyż, rozciąga się od Novej Goricy do granicy z Chorwacją

Ptuj - to miasto, którego historia sięga czasów rzymskich stanowiące najlepsze tereny upraw winorośli w całej Słowenii. Miasto to słynie również z tętniącego życia kulturalnego.

Koper - jedno z malowniczych słoweńskich miast położonych nad Adriatykiem

Piran - miasto malowniczo położone na samym cyplu słoweńskiej Istrii. Jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc wypoczynkowych nad słoweńskim Adriatykiem.

Postojna - Postojnska Jama to jaskinia o łącznej długości 27 km, która należy do grupy największych na świecie i stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych.

Cerknica - Największe miasto leżące obok sezonowego, zanikającego jeziora fenomenu natury zaliczanego do cudów natury. Poza jeziorem, warto również zobaczyć tu park regionalny.

Dolina Logarska - to piękna polodowcowa kraina zajmująca pas o łącznej długości 7,5 km i szerokości 500 m. Miejsce to posiada ponad 30 jaskiń, wytryskające źródła, piękne szczyty i wodospady.

Park Narodowy Triglav

Słowenia posiada także bardzo znany piękny Park Narodowy Triglav. Park ten został otwarty już w 1924 roku i na jego terenie znajduje się wizytówka Słowenii czyli Góra Triglav o wysokości 2863 metrów i trzech wierzchołkach. Słoweńcy szczyt ten nazywają "słoweńskim gigantem", dlatego, iż jego północna, wapienna ściana, jest niemal pionowa i ma 1000 metrów wysokości i 3000 metrów szerokości. Ścianę tą tworzy zespolony pionowy, niemal monolityczny filar, wysoki na około 150 metrów, zwany Sfinksem i uważany przez wielu alpinistów za wyjątkowo trudny do zdobycia. Park Narodowy Triglav to także rozdzielone głębokimi wąwozami, kaniony, spienione rzeki, potoki, a w niższych partiach stoki porośnięte ciemnymi lasami i pokryte halami, dające wyjątkowy urok temu miejscu.

Zobacz zdjęcia ze Słowenii

 

 


Słowenia w Obiektywie

Krajobraz Słowenii

Słowenia

Słoweński Kurort Koper

Słowenia Koper

Park Narodowy Triglav

Park Narodowy Triglav

Zobacz Również

Więcej zdjęć ze Słowenii
Słowenia - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Słowenia Hotele
Słowenia WikiPedia
Portal Informacyjny - Słowenia
Słowenia Przewodnik Onet
Triglav - Poradnik
Lublana - Informator
Oficjalny Portal Turystyczny Słowenii (Ang.)

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012