Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

EUROPA
 

Wybierz Państwo

Albania, Andora, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Belgia, Białoruś, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Ukraina, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
 

SZWAJCARIA

Flaga Szwajcarii

Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 41300 km2
Ludność: 7,0 mln.
Stolica: Berno
Ważniejsze Miasta; Zurich, Genewa, Lozanna, Locarno
Język Urzędowy: niemiecki, francuski, włoski, romansz
Religie: chrześcijaństwo,
Waluta: Frank Szwajcarski
Średnia Temperatura:
Latem; 20 °C
Zimą: 0 °C


Atrakcyjność Turystyczna:

Galeria Zdjęć ze Szwajcarii
Szwajcaria galeria Zdjęcia
Szwajcaria, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne
Szwajcarii - (Filmy)


 

Linki Sponsorowane

 
Przewodnik Turystyczno Informacyjny - Szwajcaria "Twoje Podróże i Wakacje Marzeń".

 

Geografia Szwajcarii / Historia Szwajcarii / Ludność Szwajcarii / Wakacje i Podróże Po Szwajcarii / Berno / Genewa / Zurych / Alpy Szwajcarskie / Zdjęcia ze Szwajcarii / Atrakcje Turystyczne Szwajcarii (Filmy) / Znajdź Hotele W Szwajcarii

 

Przewodnik Po Szwajcarii

Geografia Szwajcarii

Szwajcaria - to kraj wysokich, ośnieżonych gór, licznych wodospadów oraz spowitych mgłą jezior. Południowa i wschodnia część Szwajcarii to najwyższe góry Europy Alpy, natomiast zachodnie tereny przy granicy z Francją, wznoszą się porośnięte lasami Góry Jura. Szwajcaria słynie również z pięknych i czystych alpejskich łąk i pastwisk, na których wypasa się bydło i owce a jedynie niewielka część jej ziemi przeznaczona jest pod uprawę rolniczą. Płynące tu wartko rzeki wykorzystywane są w dużej mierze do produkcji taniej energii elektrycznej. Ponieważ Szwajcaria nie posiada zbyt dużo bogactw naturalnych przemysł jej skupił się na usługach (turystycznych, finansowych) oraz produkcji optycznej i elektrotechnicznej w tym słynnych szwajcarskich zegarków.

Historia Szwajcarii

Pierwsi tereny dzisiejszej Szwajcarii zasiedlili już 2000 lat temu Helweci, którzy później podbici zostali przez Rzymian. Rzymianie utworzyli na tych terenach prowincje zwaną Helwecja, której nazwa do dziś używana jest na monetach i znaczkach Szwajcarii. W roku 1291 tak zwane kantony szwajcarskie podjęły walkę o uniezależnienie się od Świętego Cesarstwa Rzymskiego, wywalczając upragnioną niepodległość dopiero w 1648 roku. Szwajcaria jako jeden z niewielu państw świata w 1815 roku ogłosiła się krajem neutralnym, dzięki czemu ominęły ją wszelkie wojny XIX i XX wieku. Dzięki temu Szwajcaria stała się bardzo popularnym miejsce do alokacji środków finansowych najbogatszych ludzi świata oraz miejscem gdzie znajdują się siedziby wielu międzynarodowych organizacji.

Ludność Szwajcarii

Szwajcaria to jedyny kraj na świecie, gdzie są aż cztery języki narodowe: niemiecki, francuski, włoski i romansz (ten ostatni to jeden z języków retoromańskich, którym posługuje się lokalna ludność). Ludność zamieszkująca Szwajcarię podzielona jest na Niemiecką (63,7%), Francuską (20,4%), Włoską (6,5%) i inne mniejszości, zaś co ciekawe rodowitych Romansz jest zaledwie (0,5%). Szwajcaria słynie również z bardzo dobrych szkół wyższych gdzie wykłada się głównie w językach niemieckim i francuskim ale również dzięki dużej wymiany międzynarodowej i po angielsku.

 
Hotele W Szwajcarii

 

Mapa Szwajcarii

Mapa Szwajcarii

Słynne Szwajcarskie Zegarki

Cenione Szwajcarskie Czekolady

 
Podróże Po Szwajcarii - Co Zobaczyć i Gdzie Spędzić Wakacje w Szwajcarii ?


Szwajcaria to kraj z wieloma bogatymi tradycjami turystycznymi, sięgającymi początku XIX w. Kraj ten odwiedzany jest corocznie przez około 12-15 milionów turystów, w tym najwięcej z Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Holandii i Japonii. Głównym walorem SzwajcariiAlpy z cieszącymi się międzynarodową renomą ośrodkami sportów zimowych. Popularne jest także spędzanie wakacji nad alpejskimi jeziorami oraz zwiedzanie pełnych zabytków i posiadających interesujące muzea dużych miast (przede wszystkim Genewy, Zurychu, Bazylei, Berna, Lozanny, Lucerny, Lugano i Sankt Gallen.

Berno

Szwajcaria i jej stolica Berno położona jest nad rzeką Aare. Jego cenne stare miasto jest zespołem ścisłej zabudowy, zgrupowanej przede wszystkim w zakolu tej rzeki. W centrum Berna znajduje się atrakcyjna katedra Św. Wincentego, oraz portal katedry z 1490 r. przedstawiający Sąd Ostateczny oraz kościół Nydegg (Nydeggkirche) wybudowany w latach 1341-1571. Średniowieczny charakter miasta nadaje Brama Zegarowa z pięknym zegarem z 1530 r, Käfigturm (Wieża Więzienna) oraz wiele pięknych kamienic, starych studni i fontann takich jak Zahringer, Samson, Pfeiferbrunnen. Berno to także siedziba rządu szwajcarskiego (Bundeshaus), który mieści się w zabytkowym budynku. Znajduje się tutaj również Muzeum Sztuki (Kunstmuseum) jak i warte odwiedzenia Berneńskie Muzeum Historyczne (Bernisches Historisches Museum).

Genewa

Genewa to największe miasto francuskojęzycznej części Szwajcarii oraz postój wszystkich tych, którzy udają się ze środkowej i północnej części Europy na Lazurowe Wybrzeże czy też do Hiszpanii. Położone nad Rodanem i Jez. Genewskim (Lemańskim jest ona liczącym się ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym, turystycznym, oraz miejscem ośrodków Organizacji Narodów Zjednoczonych. Główne atrakcje miasta to wspomniane wcześniej jezioro oraz romańsko-gotycka katedra św. Piotra (Cathédrale de St. Pierre), Temple l'Auditoire, niewielki gotycki kościół, Kościoły St. Germain, St. Madeleine i St. Gervais oraz Palais des Nations - siedziba europejskiego biura ONZ. W Angielskim Ogrodzie (Jardin Anglais) podziwiać można również słynny zegar zrobiony z żywych kwiatów będący hołdem genewskiemu przemysłowi precyzyjnemu.

Zurych

Zurych to największe miasto położone w północno-wschodniej Szwajcarii, nad Jeziorem Zuryskim i rzeką Limmat, stanowiące stolicę kantonu Zurychu. Ten główny ośrodek gospodarczy kraju posiada największa w Europie giełdę papierów wartościowych, piękne kamienice mieszczańskie z XIII-XVIII w., XIII-wieczny kościół Św. Piotra (Petreskirche który szczyci się największą tarczą zegara w Europie) oraz wiele ekskluzywnych sklepów, restauracji oraz centrów finansowych w tym banków.

Alpy Szwajcarskie

Największą atrakcją turystyczną i krainą geograficzną SzwajcariiAlpy, które zajmują ponad 60% powierzchni tego kraju. Występują tu jedne z najwyższych kulminacji pasma górskie, a znaczna ich część przekracza wysokość 3700 m. n.p.m. Szwajcarskie Alpy dzieli się na Alpy Berneńskie, Urneńskie i Glaryjskie gdzie Alpy Berneńskie uważa się za najbardziej zlodowaconą krainę alpejską. Świetnie przygotowane stoki oraz wspaniała baza hotelowa sprawiają iż Alpy Szwajcarskie są jednym z najpopularniejszych miejsc do uprawiania białego szaleństwa w Europie. Największe i ważniejsze ośrodki narciarskie to, Adelboden, Cztery Doliny, Engelberg, Arosa, Meiringen-Hasliberg, Wengen i wiele innych. Jedynym minusem tego kraju dla Polskiego turysty mogą być niekiedy ceny, które nie należą niestety do najtańszych.

Zobacz zdjęcia ze Szwajcarii 


Szwajcaria w Obiektywie

Alpy Szwajcarskie

Alpy Szwajcarskie

Jezioro Genewskie i Genewa

Jezioro Genewskie

Widok Na Miasto Zurich

Szwajcaria Zurich

Zobacz Również

Więcej zdjęć ze Szwajcarii
Szwajcaria - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Szwajcaria Hotele
Szwajcaria WikiPedia
Szwajcaria Przewodnik
Szwajcaria Przewodnik Onet
Co Warto Wiedzieć Udając Się do Szwajcarii
Szwajcaria Informator
Szwajcaria Oficjalny Portal Turystyczny (Ang.)

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012