Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

EUROPA
 

Wybierz Państwo

Albania, Andora, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Belgia, Białoruś, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Ukraina, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
 

SZWECJA

Flaga Szwecji

Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 449960 km2
Ludność: 9 mln.
Stolica: Sztokholm
Ważniejsze Miasta; Goteborg, Malmo, Ystad, Falun
Język Urzędowy: szwecki
Religie: chrześcijaństwo,
Waluta: Korona Szwedzka
Średnia Temperatura:
Latem; 10 °C
Zimą: -3 °C


Atrakcyjność Turystyczna:

Galeria Zdjęć ze Szwecji
Szwecja Galeria Zdjęcia
Szwecja, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne
Szwecji - (Filmy)


 

Linki Sponsorowane

 
Przewodnik Turystyczno Informacyjny - Szwecja "Twoje Podróże i Wakacje Marzeń".
 

Geografia Szwecji / Historia Szwecji / Gospodarka i Ludność / Wakacje i Podróże Po Szwecji / Sztokholm / Goteborg / Atrakcje Turystyczne Szwecji / Laponia / Zdjęcia Ze Szwecji / Atrakcje Turystyczne Szwecji (Filmy) / Znajdź Hotele W Szwecji

 

Przewodnik Po Szwecji

Geografia Szwecji

Szwecja położona jest na wschodniej części Półwyspu Skandynawskiego i rozciąga się od mroźnej Arktyki po Danię. Zachodnia granica z Norwegią jest górzysta, natomiast tereny Morza Bałtyckiego to rolnicze niziny. Wzdłuż Morza Bałtyckiego występują liczne wysepki, zaś środkowa i południowa część Szwecji to liczne polodowcowe jeziora, które powstały nawet ponad 10000 lat temu. Szwecja to jeden z większych państw Europy, ale jednocześnie kraj o małej gęstości zaludnienia. Ponad połowę terenu Szwecji zajmują lasy (iglaste, świerkowe, sosnowe) gdzie żyją renifery, wilki, niedźwiedzie, rysie i jelenie.

Historia Szwecji

Obszar dzisiejszej Szwecji przykrywała niegdyś gruba pokrywa lodowa. W miarę ustępowania lodowca zaczęli pojawiać się na tych terenach pierwsi mieszkańcy. Najstarsza z odnalezionych w południowej Szwecji siedzib ludzkich pochodzi mniej więcej z 10 000 r. p.n.e. Pierwszymi potomkami Szwedów byli zamieszkujący tereny północne Lapończycy. Około 2000 lat temu tereny te zasiedlane były także przez plemiona germańskie, które dominowały na tych terenach. Podobnie jak ich sąsiedzi Norwegowie i Duńczycy, Szwedzi urządzali w średniowieczu dalekie wyprawy morskie i od około 800 roku najeżdżali oni tereny kontynentu europejskiego i obszary dzisiejszej Rosji, gdzie zakładali swoje osiedla. W 1397 Norwegia, Dania i Szwecja połączyły się w jedno państwo, które rządzone było przez królów duńskich. Swoją niezależność Szwecja odzyskała w 1523 roku a nowym władcą został Gustaw I Waza. Czasy te to dominacja Szwecji w Europie i odnoszenie zwycięstw w podbijanych przez nie terenach. W 1818 roku, po rządach parlamentarnych, królem Szwecji został Jean-Baptiste Bernadotte, jednak władza jego nie była tak silna jak poprzednich władców. Obecnie Szwecją władają właśnie jego potomkowie ale faktyczne rządy sprawuje demokratycznie wybierany parlament. Od 1995 roku Szwecja stała się również członkiem Unii Europejskiej.

Gospodarka i Ludność Szwecji

Dzięki dużemu wskaźnikowi zalesienia terenu, Szwecja jest jedną ze światowych potęg gospodarczych w produkcji mebli i wyrobów papierniczych. To właśnie ze Szwecji wywodzi się słynna Ikea, która posiada swoje sklepy na całym świecie. Północna Szwecja to kraina Laponii, gdzie występują bogate złoża rudy żelaza, która jest najważniejszym bogactwem mineralnym Szwecji. Dzięki licznym rzekom Szwecja wytwarza na swoje potrzeby tak zwaną czystą energię, przez co jest bardzo ekologicznym krajem.

Szwecja ma jeden z najwyższych poziomów życia na świecie. Pomimo wysokich tu podatków Szwedzi zapewnione mają darmową naukę, opiekę zdrowotną, oraz wychowawczą dzieci jak i opiekę medyczną dla starszych. Obecnie większość Szwedów żyje w miastach, gdzie zatrudnieni są w usługach i przemyśle. Rząd Szwecji wspiera również interesy rolników i robotników i stwarzając doskonałe warunki pomocy socjalnej. Generalnie dochody w Szwecji są wysokie, w związku z czym Szwedzi wydają więcej pieniędzy na turystykę, sport i wypoczynek.


 
Hotele W Szwecji

 

Mapa Szwecji

Mapa Szwecji

Szwedzki Strój Ludowy

Szwedzki Statek Vasa


 
Podróże Po Szwecji - Co Zobaczyć i Gdzie Spędzić Wakacje w Szwecji ?


Szwecja jest każdego roku odwiedzana przez prawie 2 miliony turystów zagranicznych. Najwięcej turystów przybywa tu z Norwegii, Niemiec, Finlandii, Danii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Głównym miejscem podróży turystów są ośrodki miejskie: Sztokholm, Goteborg, Upsala, Lund, Malmo, Halsingborg, Kalmar, Karlskrona. Do rejonów typowo wypoczynkowych Szwecji zalicza się prowincje Dalarma niedaleko Sztokholmu, Smoaland, wybrzeża Skanii oraz wyspy na Bałtyku - Gotlandia i Olandia. Dużą atrakcją jest również podróż na odległą północ Szwecji do krainy Laponii, która niejednego zauroczy swoją unikalnością i niepowtarzalnym pięknem.

Sztokholm

Stolica Szwecji Sztokholm to największe miasto tego kraju, położone malowniczo nad cieśniną łączącą jez. Melar z Batzkiem oraz stanowiące czołowy ośrodek przemysłowy, kulturalny i naukowy kraju jak i posiadające duży port morski. Stare Miasto (Gamla Stan) jest labiryntem małych, wąskich, średniowiecznych uliczek, znajdujących się na południe od współczesnego śródmieścia. Główne atrakcje miasta to; Zamek Królewski (Kungliga Slottet) z XVII-XVIII w., Królewska zbrojownia i skarbiec, Wielki Kościół (Storkyrkan) z XIII w., (w którym odbywają się ceremonie koronacji królów) oraz ratusz na wyspie Kungsholmen gdzie w Złotej Sali odbywają się corocznie bankiety na cześć laureatów Nagrody Nobla. W Sztokholmie znajduje się również najstarszy na świecie skansen, założony pod koniec XIX w., który obejmuje około 150 obiektów z terenu całej Szwecji.

Goteborg

Goteborg to drugie co do wielkości miasto Szwecji, położone na zachodzie kraju stanowiące duży ośrodek przemysłowy (siedziba koncernu Volvo), oraz posiadające największy port morski Szwecji. Miasto zostało założone na początku XVII w. przez architektów holenderskich, pracujących na zlecenie króla Gustawa Adolfa II. Goteborg to miasto wielu muzeów. Znajduje się tu Muzeum Miejskie, Muzeum Archeologiczno-historyczne, Muzeum Sztuki oraz Muzeum Morskie, które przybliża rozwój żeglarstwa od czasów Wikingów. Kungsportsavenyn, czyli tak zwany Główną Aleją miasta, to bulwar pełen eleganckich sklepów i kawiarni stanowiący ulubione miejsce spotkań mieszkańców Goteborgu. W Goteborgu znajduje się również Lunapark Lisberg, który należy do piękniejszych obiektów tego typu w Europie.

Atrakcje Turystyczne Szwecji

Szwecja kusi wielu turystów swoją otwartą przestrzenią, odmiennym, bardzo urozmaiconym, często dzikim krajobrazem, ogromną ilością jezior i rzek, unikalnym wybrzeżem oraz tysiącami wysp. Walory te dają nam unikalne możliwości odpoczynku od tłoku i przebywania sam na sam z naturą. Szczególnie egzotycznych wrażeń dostarcza północna Szwecja, gdzie żyją jedyni chyba "Indianie Europy", hodowcy reniferów - Lapończycy.

Laponia

Laponia przyciąga wielu turystów samą nazwą. Jest ona sroga i piękna, znana a jednak nieznana, kusząca i zaskakująca, pełna magii i legend. Laponia to chyba ostatnia ogromna dziewicza kraina w Europie, gdzie podróż do niej przynosi niezapomniane przeżycia. Przejeżdżając przez Laponię należy spodziewać się iż w każdej chwili może wyjść nam jeleń czy renifer, który nie będzie zważał na trąbienie czy innego rodzaju zachowania mające na celu go wystraszenie. Dziewiczość i naturalne piękno przyrody to niewątpliwie główne atrakcje tego regionu, ale również są i tacy którzy wybierają się do tego rejonu w poszukiwaniu śladów Świętego Mikołaja.

Zobacz zdjęcia ze Szwecji 


Szwecja w Obiektywie

Szwecja - Sztokholm

Sztokholm

Chata w Śnieżnej Laponii

Laponia

Zachodnie Wybrzeże Szwecji

Szwecja Wybrzeże

Zobacz Również

Więcej zdjęć ze Szwecji
Szwecja - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Szwecja Hotele

Szwecja WikiPedia
Portal - Szwecja.pl
Wszystko o Szwecji
Informator o Szwecji
Strona Polonii Szwedzkiej
Przewodnik Po SztokholmieEuropa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012