Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

EUROPA
 

Wybierz Państwo

Albania, Andora, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Belgia, Białoruś, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Ukraina, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
 

TURCJA

Turcja Flaga

Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 779452 km2
Ludność: 60,5 mln.
Stolica: Ankara
Ważniejsze Miasta; Stambuł, Izmir, Antalya, Mersin
Język Urzędowy: turecki
Religie: islam
Waluta: Lira Turecka
Średnia Temperatura:
Latem; 29 °C
Zimą: 16 °C


Atrakcyjność Turystyczna:

Galeria Zdjęć ze Turcji
Turcja Galeria Zdjęcia
Turcja, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne
Turcji - (Filmy)


 

Linki Sponsorowane

 

 

 

 

Przewodnik Turystyczno Informacyjny - Turcja "Twoje Podróże i Wakacje Marzeń".

 

Geografia Turcji / Historia Turcji / Ludność i Gospodarka Turcji / Wakacje i Podróże Po Turcji / Ankara / Stambuł / Antalya i Alanya / Troja / Pamukkale / Kapadocja / Zdjęcia z Turcji / Atrakcje Turystyczne Turcji (Filmy) / Znajdź Hotele W Turcji

 

Przewodnik Po Turcji

Geografia Turcji

Turcja to kraj położony na kontynencie Europejskim i Azjatyckim. Leży ona także na ważnym szlaku morskim, prowadzącym przez cieśniny Bosforu i Dardanele, które łączą Morze Czarne z Morzem Śródziemnym. Tureckie tereny leżące na zachód od Morza Marmara należą do Europy, natomiast wschodnie obszary zalicza się do Azji. Wzdłuż Morza Czarnego Turcji rozpościerają się niziny, na których rozwinęła się hodowla i uprawa owoców, orzechów i tytoniu. Najbardziej urodzajne tereny znajdują się w zachodniej części kraju. Piękne i szerokie doliny Turcji stanowią idealne miejsce pod uprawę pszenicy i innych zbóż, natomiast nad ciepłym Morzem Śródziemnomorskim rosną oliwki, pomarańcze i bawełna. Środkowa część Turcji zajmuje rozległa wyżyna, która otoczona jest górami Pontyjskimi i Taurus, charakteryzująca się gorącymi latami i chłodnymi zimami. W Turcji znajduje się również wiele rzek i jezior, chociażby te najbardziej znane jezioro Wan i Tuz oraz rzeka Eufrat i Tygrys.

Historia Turcji

Dzięki położeniu Turcji na dwóch kontynentach udało jej się w przeszłości stworzyć jedno z największych imperiów na świecie. Już 1500 lat p.n.e. na terenach Turcji założyli swoje państwo Hetyci, a następnie Persowie i Grecy. W V wieku weszły one w skład potężnego cesarstwa bizantyjskiego, które obejmowało wschodnią część imperium rzymskiego. Stolicą Bizancjum był mistycznyKonstantynopol(czyli obecny Stambuł). Dziewiętnasty wiek to przybycie seldżuckich Turków, którzy wywodzili się z Azji Środkowej i zakrzewili na tych terenach islam i język turecki. Od XV wieku ziemie te stały się centrum państwa Turków Osmańskich, do którego bardzo szybko podbijane i przyłączane były kolejne ziemie. Za panowania Sulejmana II, imperium osmańskie obejmowało tereny od Węgier po Egipt, a flota turecka bezapelacyjnie panowała na Morzu Śródziemnym. Od XVII wieku Imperium Tureckie zaczęło podupadać i w 1930 roku rozpadło się ostatecznie. Po rozpadzie państwa Osmańskiego Turcja stała się niezależną republiką. Jej prezydentem został Mustafa Kemal, który uczynił z Turcji nowoczesne i nie opierające się na religii państwo wyznaniowe o charakterze laickim. Reformy Kemela sprawiły iż otrzymał on przydomek Ataturk - czyli w wolnym tłumaczeniu "Ojciec Turków". Zlikwidował on szkolnictwo wyznaniowe i islamski system prawny praz nadał prawa wyborcze kobietom. Obecnie podobizna Ataturka widnieje w każdej instytucji państwowej oraz na banknotach. Obecnie społeczeństwo tureckie podzielone jest odnośnie przyłączenia się w przyszłości do Unii Europejskiej.

Ludność i Gospodarka Turcji

Prawie połowa społeczności Tureckiej mieszka w miastach i zatrudnia się w usługach oraz zakładach przemysłu maszynowego i spożywczego. Wiele Turków zajmuje się rzemiosłem, głównie tkaniem dywanów, produkcją odzieży skórzanej oraz garncarstwem. Ci którzy zamieszkują tereny podmiejskie lub wiejskie, pracują w kopalniach węgla kamiennego, rudach chromu oraz uprawiają i przetwarzają owoce i warzywa. Turcja to także jeden z największych eksporterów orzeszków ziemnych na świecie. Coraz większe znaczenie w Turcji ma turystyka, rozwijająca się szczególnie w zawrotnym tempie w basenie Morza Śródziemnego, gdzie powstają coraz to nowsze i wyszukane hotele i kurorty o wysokim europejskim poziomie zachęcające do spędzenia wakacji w Turcji.

 
Hotele W Turcji

 

Mapa Turcji

Mapa Turcji

Turecka Tancerka - "Tańca Brzucha"


Turecki Strój Ludowy


 
Wakacje w Turcji - Co Zobaczyć I Gdzie Wypocząć w Turcji ?


Turcja zyskała w ostatnich latach miano jednego z najpopularniejszych i najbardziej atrakcyjnych państw na wymarzone wakacje dla polskiego turysty. Przyjeżdża tam corocznie około 7-8 milionów turystów poza Polską z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch i krajów skandynawskich. Magnesem przyciągającym turystów do Turcji jest Stambuł, oraz możliwość spędzenia urlopu na tureckiej riwierze (zwłaszcza w okolicach kurortów Antalya, Alanya) oraz na wybrzeżu Morza Egejskiego. Najważniejsze atrakcje które trzeba zobaczyć w Turcji to ruiny starożytnych miast greckich na zachodnich krańcach kraju czyli Troja, Pergamon, Efez, Milet, Sardes oraz gorące źródła Pamukkale z fantastycznymi tarasami z wapienia. Ważnym punktem zwiedzania Turcji jest również Kapadocja, znana przede wszystkim z charakterystycznych form tufowych tworzących księżycowy krajobraz oraz z domów i kościołów wykutych w tufowych skałach.

Ankara

Stolica Turcji Ankara to drugi największy ośrodek miejski po Stambule. Nie jest ona aż tak popularna jak inne miasta Turcji nie mniej jednak będąc tam warto zobaczyć, świątynię bogini Romy i cesarza Augusta z 25-20 r. p.n.e., termy rzymskie, kolumnę cesarza Juliana Apostaty, bizantyjskie mury obronne z cytadelą, mauzoleum Ataturka oraz meczety Arslanhane Camii i Haci Bayram Cami.

Stambuł

Stambuł to położone nad cieśniną Bosfor i Morzem Marmara miasto, które oddziela Europę od Azji. Jest to także największy przodujący ośrodek gospodarczy, kulturalny oraz największy port morski Turcji. Stambuł to jedno z najbogatszych zabytkowych metropolii europejskich gdzie przenikają się dwie religie i tradycje świata islamu i chrześcijaństwa. Większość zabytków usytuowana jest w Starym Stambule (Sultanahmet) po europejskiej stronie miasta. Najcudowniejszym i najbardziej znanym zabytkiem Stambułu jest zbudowana w 532 r. świątynia Mądrości Bożej (Hagia Sophia). Ta imponująca kopuła świątyni była do czasu wzniesienia rzymskiej bazyliki św. Piotra największą kopułą na świecie. Inne zabytki Stambułu, które turysta musi zobaczyć to, Pałac Topkapi (znajduje się w nim harem składający się z około 400 sal i tarasów, oraz skarbiec posiadający cztery obszerne sale wypełnione drogimi kamieniami i biżuterią), Muzeum Archeologiczne, Błękitny Meczet (Sultan Ahmet Camii) i meczet Suleymaniye (miejsce pochówku sułtana Sujemana Wspaniałego), pałac Ibrahima Paszy, Kapali Carsisi (czyli "Wielki Bazar" zbudowany w połowie XV w.) oraz 62-metrowa słynna Wieża Galata będąca symbolem miasta.

Antalya i Alanya

Antalya i Alanya to dwie najbardziej znane i popularne miejscowości wypoczynkowe Turcji. Znajduje się tu wiele pięknych hoteli i kurortów nadmorskich, do których co roku przyjeżdżają turyści z całego świata aby spędzić swoje wymarzone wakacje oraz podziwiać liczne zabytki, które umilą nam pobyt w tych miejscach.

Antalya - położona jest nad zatoką o tej samej nazwie (Antalya Körfezi), tuż u podnóża stromych Gór Bey. Wzdłuż brzegu zatoki rozciągają się piękne szerokie plaże a samo miasto ma do zaoferowania ciekawe muzea i starą dzielnicę Kaleici, a także wiele restauracji, barów i klubów. Spędzając swoje wakacje bądź urlop właśnie w tej miejscowości warto pamiętać aby odwiedzić, minaret Yivli Minare, klasztor Mevlevi Tekke oraz grobowce Zincirkirana Mehmeda Paszy i Nigar Hatun.

Alanya - to przepiękne czyste i piaszczyste plaże w tym najsłynniejsza Plaża Kleopatryw, która pochwalić się może krystalicznie czystą wodą. Samo miasto leży na skalistym półwyspie uwieńczonym rozległą twierdzą. Nieopodal plaż znajdują się wspaniałe nadmorskie groty takie jak, Grota Kochanków, Jaskinia Piratów i Jaskinia Fosforyzująca oraz Jaskinia Damala. Najciekawszą budowlą Alanyi pozostaje jednak wznosząca się na wysokość 33 m XIII wieczna Czerwona Wieża.

Troja

Troja to starożytne miasto położone w Triodzie u zachodnich wybrzeży Azji Mniejszej nad rzeką Skamander. Miasto jest szczególnie słynne z wojny trojańskiej , opisanej przez Homera w starogreckim poemacie epickim Iliada. Obecnie znajdują się tam ruiny tego miasta oraz słynna replika konia trojańskiego, dzięki któremu podstępnie udało się zdobyć tą niepokonaną niegdyś twierdzę.

Pamukkale

Ta Turecka miejscowość położona w dolinie Curuksu, słynie z wapiennych osadów powstałych na zboczu góry Cokelez. Wypływająca z gorących źródeł woda, bogata w związki wapnia i dwutlenek węgla, ochładzając się na powierzchni, wytrąca węglan wapnia, którego osady układają się w malownicze nacieki i stalaktyty. Ten baśniowy świat, który zachwyca turystów został objęły ochroną gdzie utworzono w tym miejscu Park Narodowy, który objęło swoim patronatem UNESCO, wpisując go na listę światowego dziedzictwa.

Kapadocja

Kapadocja - miejsce w środkowej Turcji, stworzone siłami natury, które uzupełniła ręka ludzka jak i przepływające tu rzeki Kizilirmak i Ihlary, które drążyły przez wieki w miękkiej skale tufowej, tworząc bajeczne wąwozy i meandry. Kapadocja znana jest przede wszystkim z tych charakterystycznych form tufowych tworzących piękny niezapomniany księżycowy krajobraz oraz z domów i kościołów wykutych w tych skałach. Kapadocja była również aż do średniowiecza silnym ośrodkiem chrześcijaństwa oraz miejscem narodzin idei życia klasztornego.

Turcja to kraj gdzie spędzić można wspaniałe wakacje w wybrany przez siebie sposób. Każdy podróżny znajdzie tu coś dla siebie, począwszy od wygrzewania się w gorącym słońcu czy też zażywania morskich kąpieli, a kończąc na zwiedzaniu bogactwa historycznego i naturalnego tego pięknego kraju. Turcja to także kraj gdzie zakupić można stosunkowo tanio piękne wyroby ze złota oraz skórzaną odzież. Dokonując zakupu pamiętać należy iż ceny są tu celowo zawyżane ale tylko po to by można było ją negocjować ze sprzedawcą co należy do tradycyjnej tu formy sprzedaży.

Zobacz zdjęcia z Turcji

 

 


Turcja w Obiektywie

Błękitny Meczet w Stambule

Błękitny Meczet Stambuł

Jeden z Hoteli Nad Morzem Śródziemnym

Hotel w Turcji

Kapadocja

Kapadocja

Zobacz Również

Więcej zdjęć z Turcji
Turcja - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Turcja Hotele
Turcja WikiPedia
Turcja Wakacje
Informator o Turcji
Alanya - Przewodnik
Antalya - Przewodnik
Turcja Relacje z Podróży
Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012