Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

EUROPA
 

Wybierz Państwo

Albania, Andora, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Belgia, Białoruś, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Ukraina, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
 

UKRAINA

Flaga Ukrainy

Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 603700 km2
Ludność: 52,4 mln.
Stolica: Kijów
Ważniejsze Miasta; Charków, Lwów, Donieck, Odessa
Język Urzędowy: ukraiński
Religie: chrześcijaństwo,
Waluta: Hrywna
Średnia Temperatura:
Latem; 24 °C
Zimą: -7 °C


Atrakcyjność Turystyczna:

Galeria Zdjęć z Ukrainy
Ukraina Galeria Zdjęcia
Ukraina, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne
Ukrainy - (Filmy)


 

Linki Sponsorowane

 

 

 

 

Przewodnik Turystyczno Informacyjny - Ukraina "Twoje Podróże i Wakacje Marzeń".

 

Geografia Ukrainy / Historia Ukrainy / Ludność Ukrainy / Wakacje i Podróże Po Ukrainie / Kijów / Lwów / Odessa i Jałta / Zdjęcia z Ukrainy / Atrakcje Turystyczne Ukrainy (Filmy) / Znajdź Hotel Na Wakacje i Podróże

 

Przewodnik Po Ukrainie

Geografia Ukrainy

Ukraina - to kraj rozległych stepów, porośniętych trawą równin, o bardzo urodzajnych glebach, które wykorzystywane są rolniczo ale także do hodowli bydła. W pobliżu zachodniej granicy Ukrainy wznoszą się Karpaty. Główne rzeki Ukrainy to Dniepr i Dniestr, które swoje ujście mają w basenie Morza Czarnego. Przemysł Ukrainy to skupisko położone na kresach wschodnich, gdzie występują duże złoża węgla kamiennego oraz rozwinęło się hutnictwo i przemysł stoczniowo-maszynowy.

Historia Ukrainy

Ukraina zasiedlona została już 3500 lat temu kiedy przywędrowały tu plemiona koczownicze. Od IX wieku Słowianie utworzyli tu państwo nazwane Ruś Kijowska. W XIV w. Ukraina utraciła niepodległość, będąc najpierw częścią Litwy i Polski , a potem Rosji. W 1922 większość terytorium Ukrainy weszła w skład ZSRR stając się jednocześnie republiką związkową. Podczas czasów komunistycznych, język, religia, kultura i tradycje ukraińskie były poważnie zagrożone. Wielka maszyna przemysłowa ZSRR stwarzała na jej terenie coraz to więcej zakładów ciężkiego przemysłu. Od 1991 roku po rozpadzie Związku Radzieckiego, Ukraina ogłosiła niepodległość będąc jednak członkiem Wspólnoty Niepodległych Państw, pozostając nadal pod wpływem Kremla. W roku 2004 na Ukrainie po wyborach prezydenckich wywołana została tak zwana "Pomarańczowa Rewolucja", mająca na celu uwolnienie się zupełnie od radzieckiej strefy wpływów, oraz obalenie pro radzieckiego prezydenta.

Ludność Ukrainy

Ludność Ukrainy w większości mieszka w miastach, a znaczna część społeczeństwa pracuje w przemyśle hutniczym, chemicznym i spożywczym, zaś część osób trudni się świadczeniem usług. Ze względu na duży stopień uprzemysłowienia w wielu regionach doszło do znacznego zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Obecnie stara się to naprawić na co duży wpływ mają działające tu organizacje ekologiczne.

 
Hotele

 

Mapa Ukrainy

Mapa Ukrainy

Ukraiński Instrument Muzyczny - Bandura


Bandura

Słynny Barszcz Ukraiński

Barszcz Ukraiński


 
Podróże Po Ukrainie - Co Zobaczyć i Gdzie Spędzić Wakacje Na Ukrainie ?


Ukraina to kraj posiadający wiele walorów, który może stać się poważnym rynkiem turystycznym w przyszłości. Ukraina oferuje chociażby podróżnym piękne czarnomorskie plaże, z najsłynniejszymi na Krymie m.in. w Jałcie. Karpaty Wschodnie to dziewicze tereny gdzie tradycje góralskie są nadal kultywowane podobnie jak w Polsce. Tereny te to Huculszczyzna wraz ze starymi uzdrowiskami, Worochta, Kosów, Tatarów i Truskawiec. Stolica Ukrainy, Kijów oraz piękne przynależące niegdyś do Polski miasto Lwów, zachęcają swoimi zabytkami i wielowiekową tradycją ośrodków kultury. To właśnie te miasta mają dużą szansę dołączyć do grona europejskich metropolii kultury. Niestety słabo rozwinięta baza turystyczna, brak licznych hoteli i restauracji o dobrym standardzie oraz panujące tu widoczne gołym okiem ubóstwo, powstrzymują szybszy rozwój turystyki w tym kraju.

Kijów

Stolica Ukrainy, Kijów to najważniejszy w kraju ośrodek przemysłowy, kultury i nauki oraz wielki port rzeczny na Dnieprze. Kijów zachował wiele zabytków. Do najcenniejszych z nich należy; Złota Brama z 1037 r., sobór Św. Zofii z XI w., klasztor Ławra Peczerska z soborem Uspienskim z XI w., oraz cerkiew Troicka z początku XII w. Przykłady architektury sakralnej w Kijowie to przede wszystkim wielka XIX-wieczna Katedra Włodzimierska wybudowana na pamiątkę przyjęcia chrześcijaństwa na Rusi. Prawdziwą atmosferę Kijowa odnajdujemy jednak w Abdriwskim Uzwisie, który stanowi najstarszą dzielnicę miasta. Popularne miejsce odwiedzane przez turystów to Maidan Niezależnosti z wielkimi fontannami, pełen muzyków, sprzedawców i spacerowiczów.

Lwów

Lwów to miasto które od początku swojego istnienia było wielonarodowościowe. Żyli tu, Rusini, Polacy, Żydzi, Ormianie i Niemcy. To właśnie to miasto jest najbliższe polskiemu turyście gdyż już w 1349 r. Lwów wraz z Rusią Halicką włączony został do Polski. W okresie II Rzeczypospolitej Lwów był, po Warszawie i Łodzi, największym miastem Polski i szczycił się największym odsetkiem ludności mającej wyższe wykształcenie. W mieście zachowało się wiele nie tylko polskich cennych zabytków, choć niedbałość władz ukraińskich spowodowała iż ich obecny stan pozostawia wiele do życzenia. Jednym z ciekawszych zabytków są ruiny zamku Kazimierza Wielkiego z połowy XIV w. We Lwowie mieszczą się trzy katedry, katolicka, ormiańska wzniesiona i unicka. Stare Miasto Lwów to jego rynek, na którym znajduje się szereg kamienic z XV-XVIII w. Najpiękniejsza budowla Lwowa to ozdobiony trzema złotymi figurami aniołów Teatr Opery i Baletu z przełomu XIX i XX w. Będąc we Lwowie polski turysta musi także odwiedzić Cmentarz Łyczakowski, który stanowi jedną z piękniejszych nekropolii środkowej Europy i miejscem spoczynku wielu zasłużonych Polaków. To właśnie tam znajduje się również Cmentarz Orląt Lwowskich - Polaków - obrońców miasta z 1919 r.

Odessa i Jałta

Kurortem nadmorskim i miejscem niegdyś wypoczynku dygnitarzy radzieckich stanowiły właśnie Odessa i Jałta.

Odessa to liczne bulwary nadmorskie (np. bulwar Primorski z pałacem Woroncowa), oraz piaszczyste plaże wraz z najsłynniejszą plażą Arkadii. Do ciekawszych obiektów w mieście należy otoczony ogrodami Teatr Opery i Baletu. Główny symbol miasta to słynne Schody Potiomkinowskie o 192 stopniach, które sławę swą zawdzięczają filmowi radzieckiemu "Pancernik Potiomkin" z 1925 r. Znajduje się tu również Odeskie Muzeum Archeologiczne zawierające eksponaty sztuki użytkowej z rejonu Morza Czarnego.

Jałta to przede wszystkim miejscowość znana z podpisania tu traktatu powojennego, ale także miejsce w którym warto zobaczyć, Muzeum Czechowa, Sobór Św. Joanny Złotoustej, katolicki Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP, Jałtańskie Państwowe Muzeum Historii i Literatury, Muzeum Narodowej Sztuki Dekoracyjnej "Polana Bajek". Do pereł tego miejsca jak i Ukrainy zaliczyć trzeba zamek "Jaskółcze Gniazdo". Położony na wysokim klifie zamek tuż nad brzegiem morza robi naprawdę wielkie wrażenie.

Ukraina bez wątpienia jest ciekawym krajem. Przyjeżdżając tu polski turysta jest mile widziany i przyjaźń polsko-ukraińska widoczna jest na każdym kroku. Znajdujące się tu pamiątki polskości pozwolą nam chociaż przez chwilę poczuć się jak w domu i spędzić ciekawe i atrakcyjne wakacje.

Zobacz zdjęcia z Ukrainy
 


Ukraina w Obiektywie

Cerkiew we Lwowie

Lwów

Jałta - Zamek Jaskółcze Gniazdo

Jaskółcze Gniazdo

Krym - Krajobraz

Ukraina Krym

Zobacz Również

Więcej zdjęć z Ukrainy
Ukraina - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Rezerwacja Hoteli

Ukraina WikiPedia
Portal Podróżniczy Ukrainy
Informator Po Ukrainie
Informator i Przewodnik Lwowa
Wirtualny Przewodnik Ukrainy
Krym - Podróże

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012