Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

EUROPA
 

Wybierz Państwo

Albania, Andora, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Belgia, Białoruś, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Ukraina, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
 

WĘGRY

Flaga Węgier

Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 93030 km2
Ludność: 10,4 mln..
Stolica: Budapeszt
Ważniejsze Miasta; Debreczyn, Pecz, Sopron, Eger
Język Urzędowy: węgeirski
Religie: chrześcijaństwo
Waluta: Forint
Średnia Temperatura:
Latem; 22 °C
Zimą: -1 °C


Atrakcyjność Turystyczna:

Galeria Zdjęć z Węgier
Węgry Galeria Zdjęcia
Węgry, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne
Węgier - (Filmy)


 

Linki Sponsorowane
 
 

 

 

 

Przewodnik Turystyczno Informacyjny - Węgry "Twoje Podróże i Wakacje Marzeń".

 

Geografia Węgier / Historia Węgier / Ludność i Gospodarka Węgier / Wakacje i Podróże Po Węgrzech / Budapeszt / Jezioro Balaton / Balaton i Okolice / Kąpieliska Uzdrowiskowe Węgier / Zdjęcia z Węgier / Atrakcje Turystyczne Węgier (Filmy) / Znajdź Hotele Na Węgrzech

 

Przewodnik Po Węgrzech

Geografia Węgier

Węgry położone są w środkowej Europie. Teren Węgier to rozległe równiny i niewysokie wzgórza sprzyjające rolnictwu. Na urodzajnych glebach uprawia się kukurydzę, pszenicę, buraki cukrowe oraz znaczna część terenow przeznaczona jest pod uprawę winorośli i sady owocowe. Największe rzeki Węgier to Dunaj, Cisa i Drawa zaś największe jezioro na Węgrzech i w Europie Środkowej to Balaton. Koło Heviz znajduje się również największe na świecie jezioro termiczne o tej samej nazwie.

Historia Węgier

Pierwszymi mieszkańcami Węgier była ludność celtycka, która pojawiła się tu w I w. p.n.e. Podbite przez Rzymian tereny w zakolu Dunaju przekształcone były w prowincję o nazwie Panonia. Po upadku Rzymu tereny te były kolejno opanowane przez, Hunów, Wandalów, Wizygotów i Awarów, zaś w początkach IX wieku ukształtowało się tu słowiańskie Państwo Wielkomorawskie. Kres tym podbojom dało pojawienie się pod koniec IX wieku Madziarów pod wodzą Árpáda, których Węgrzy są głównymi potomkami. Od 1000 do 1526 roku Węgry były niepodległym królestwem, do czasu kiedy nie zostały podbite przez Turków. Pod koniec XVII w. weszły one w skład państwa Habsburgów - dynastii rządzącej w Austrii. Po porażce Austro-Węgier w I wojnie światowej, Węgry stały się ponownie niezależnym państwem. Okres powojenny II wojny Światowej to przejęcie władzy przez komunistów, i okres silnego uprzemysłowienia kraju oraz ograniczenie praw obywatelskich. Wielu przeciwników systemu zostało straconych lub zmuszonych do emigracji. Upragniona wolność przyszła w roku 1990 kiedy to blok Socjalistycznych Państw Radzieckich zaczął się rozsypywać i Węgry stały się ponownie niezależnym państwem.

Ludność i Gospodarka Węgier

Węgrzy to naród bardzo przyjazny a szczególnie nam Polakom. Potocznie wszystkim znane powiedzenie "Polak Węgier dwa bratanki" ma tu duże odzwierciedlenie, gdyż ludzie bardzo ciepło i miło odnoszą się do naszego narodu. Duża część Węgrów zamieszkuje tereny miejskie i pracuje w przemyśle i usługach. Rząd Węgierski przekazuje duże środki finansowe na likwidacje szkód w środowisku naturalnym spowodowanym jego dużym uprzemysłowieniem. Coraz to większą role odgrywa tu także turystyka, która przynosi znaczne dochody. Szacuje się iż Węgry odwiedza ponad 30 mln turystów rocznie. Duża i nowoczesna baza hotelowa, znane kąpieliska nad Balatonem i liczne miejscowości wypoczynkowe czynią ten kraj atrakcyjny turystycznie.

 
Hotele Węgry

 

Mapa Węgier

Mapa Węgier

Węgierski Strój Ludowy

Węgierski Strój Ludowy

Węgierski Trunek - Tokaj

Tokaj

 
Podróże Po Węgrzech - Co Zobaczyć i Gdzie Spędzić Wakacje na Węgrzech ?


Węgry odwiedza najwięcej turystów z Niemiec, Austrii, Czech, Słowacji, Rosji, Polski, Włoch, Rumunii. Głównym celem podróży jest stolica Budapeszt, ciesząca się sławą porównywalną do Wiednia. Około jednej trzeciej turystów zagranicznych wybiera również urlop nad węgierskim jeziorem Balaton, posiadające najlepiej rozwiniętą i najnowocześniejszą bazę turystyczną. Turyści bardzo chętnie odwiedzają także piękne zakole Dunaju (na północ od Budapesztu) w którym znajduje się m.in. Esztergom z największym w kraju kościołem i Visegrad z ruinami zamku dawnej siedziby królów Węgier. Warte odwiedzenia są także ośrodki i zabytki w Pecz, Debreczyn, Gyor, Szeged, Miszkolc, Eger, Kecskemet oraz uzdrowiska np. bardzo popularne wśród Polaków Hajduszoboszlo.

Budapeszt

Stolica Węgier Budapeszt to bezsprzecznie największy ośrodek przemysłowy, kulturalny, naukowy i turystyczny Węgier. Powstanie Budapesztu związane jest z dwoma miastami leżącymi niegdyś na prawym brzegu Dunaju, Buda i na lewym brzegu Peszt. Główne atrakcji turystyczne miasta to, Zamek Królewski z XIII w., (w którym to mieści się kilka muzeów), neogotycki kościół Św. Macieja z wysoką, smukłą wieżą (miejsce koronacji królów Węgier) oraz Pomnik Wyzwolenia umiejscowiony na Wzgórzu Gellerta. Pięknym przykładem neogotyckiej architektury Budapesztu jest budynek Parlamentu zbudowany w latach 1884-1904. Lewa część Budapesztu czyli stary Peszt zachwycą nas także; piękną XIX-wieczną bazyliką Św. Stefana, wielką Synagogą (jest ona największym tego typu obiektem w Europie) oraz zabudową Hosok Tere (Placu Bohaterów), na którym znajduje się Muzeum Sztuk Pięknych (Szepművészeti Múzeum) z bogatą kolekcją malarstwa europejskiego. W Budapeszcie znajdują się także ruiny rzymskie m.in. dwa amfiteatry oraz pamiątkami czasów tureckich jak słynne łaźnie i mauzoleum Gul Baba z XVI w. Niewątpliwie piękno i i uroku Budapesztowi dodają również rozwieszone mosty nad Dunajem. Do najbardziej znanych z nich należą: Most Łańcuchowy Elżbiety (ku czci ukochanej przez Węgrów żony cesarza Franciszka Józefa) oraz Most Małgorzaty.

Wakacje nad Jeziorem Balaton,

Jezioro Balaton mając aż 77 km długości, stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych sezonu letniego i jest najliczniej odwiedzanym miejscem na spędzenie wakacji przez Węgrów i turystów zagranicznych. Jest to doskonałe miejsce dla żeglarzy i wielbicieli kąpieli oraz wędkarzy którzy snują opowieści o wielkich rybach tego akwenu. Południowy brzeg Balatonu to płytkie dno jeziora, które opada bardzo łagodnie dzięki czemu plaże są tu doskonale przystosowane do bezpiecznej kąpieli nawet dla najmłodszych dzieci. Do najlepszych plaż po tej stronie jeziora są w Siófoku i w Fonyód. Północna część jeziora to dno, które opada bardzo stromo, przez co tutejsze plaże polecane są osobom umiejącym dobrze pływać oraz rodzicom ze starszymi dziećmi. W okresie letnim temperatura wody rzadko spada poniżej 22oC, a osiąga czasami nawet 28oC.

Okolice Balatonu

Okolice jeziora to także wiele ciekawostek przyrodniczych z których większość znajduje się na terenie Parku Narodowego Pogórza Balatonu. Najciekawszymi z nich są Nicka Kali otoczona licznymi wygasłymi wulkanami, wzgórze Szent Guorgy z pięknymi słupami bazaltowymi, podziemne jezioro Topolca i rozległe moczary Małego Balatonu zwanego "Kis-Balatonem".

Innym ciekawym miejscem jest znany półwysep Tihany. Urokami tego rezerwatu przyrody są ukształtowane tutaj przez wiatr bazaltowe formy, pola lawowe i wydrążona w skałach osada pustelników. Ze stożków Pola Gejzerowego, nazywanego przez Węgrów jako "Złoty Dom" (Aranyház), roztacza się cudny widok na Jezioro Wewnętrzne (Belsö-tó) i Jezioro Zewnętrzne (Külsö-tó). Najstarszym położonym nad Balatonem miast jest Keszthely. Znajduje się tu otoczony dużym parkiem barokowy pałac Festeticsów, w którym znajduje się muzeum, a w okresie letnim organizowane są koncerty.

Kąpieliska Uzdrowiskowe Węgier

Najsłynniejszym kąpieliskiem uzdrowiskowym Węgier jest "Kąpielisko Gellert". Legenda mówi, że z mocy wody uzdrowiska korzystała Św. Elżbieta, lecząc nią ludzi biednych i chorych na trąd. Ich lecznicza moc ma idealne zastosowanie na choroby kręgosłupa, schorzenia stawów, nerwobóle, zwężenie żył, choroby układu krążenia. W istniejącym niedaleko inhalatorium leczona jest również astma oraz przewlekłe nieżyty oskrzeli.

Drugim znanym uzdrowiskiem Węgier jest Łaźnia Rudas (Rudas Fürdő). Pod kopułą o średnicy 10 m, którą podpiera 8 kolumn znajduje się piękny ośmiokątny basen. Łaźnia uzdrowiska zasilana jest przez 3 słynne źródła: Juventus, Attila, Hungaria oraz 15 mniejszych źródeł. Tutejsza woda jest lekko radioaktywna a jej główne składniki wapń, magnez, dwutlenek węgla, związki siarki i fluoru posiadają duże walory lecznicze.

Zobacz zdjęcia z Węgier 


Węgry w Obiektywie

Widok Na Budynek Parlamentu w Budapeszcie

Parlament Budapeszt

Jezioro Balaton

Jezioro Balaton

Łaźnia i Uzdrowisko Rudas

Łaźnia i Uzdrowisko Rudas

Zobacz Również

Więcej zdjęć z Węgier
Węgry - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Węgry Hotele

Węgry WikiPedia
Budapeszt i Węgry Przewodnik
Węgry Informator
Węgry - Portal Internetowy
Budapeszt - Przewodnik
Balaton Informator

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012