Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

EUROPA
 

Wybierz Państwo

Albania, Andora, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Belgia, Białoruś, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Ukraina, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

WIELKA BRYTANIA

Flaga Wielkiej Brytanii

Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 93030 km2
Ludność: 60 mln.
Stolica: Londyn
Ważniejsze Miasta; Manchaster, Edynburg, Belfast, Cardiff, Oxford
Język Urzędowy: angielski
Religie: chrześcijaństwo
Waluta: Funt Szterling
Średnia Temperatura:
Latem; 18 °C
Zimą: 5 °C


Atrakcyjność Turystyczna:

Galeria Zdjęć z Wielkiej Brytanii
Wielka Brytania Zdjęcia Galeria
Wielka Brytania, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne
Wielkiej Brytanii- (Filmy)


 

Linki Sponsorowane
 
Przewodnik Turystyczno Informacyjny - Wielka Brytania "Twoje Podróże i Wakacje Marzeń".

 

Geografia Wielkiej Brytanii / Historia Wielkiej Brytanii / Ludność i Tradycje Brytyjskie / Wakacje i Podróże Po Wielkiej Brytanii / Londyn / Anglia Przewodnik / Szkocja Przewodnik / Walia Przewodnik / Irlandia Północna Przewodnik / Zdjęcia z Wielkiej Brytanii / Atrakcje Turystyczne Wielkiej Brytanii (Filmy) / Znajdź Hotele w Wielkiej Brytanii

 

Przewodnik Po Wielkiej Brytanii

Geografia Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania - nosi oficjalna nazwę "Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej" w skład którego wchodzą cztery krainy, Anglia, Szkocja, Walia i sześć hrabstw tworzących Irlandię Północną. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą również wyspy Man (Morze Irlandzkie) i Wyspy Normandzkie (położone w kanale La Manche, u północno-zachodniej wybrzeży Francji). Wielka Brytania zajmuje większą część archipelagu Wysp Brytyjskich położonych u północno-zachodnich wybrzeży Europy. Charakteryzuje się ona łagodnym klimatem, na którego wpływ mają wilgotne masy powietrza napływające z nad Oceanu Atlantyckiego, które powodują częste występowanie tu opadów deszczu.

Północna część Wielkiej Brytanii to przepiękne i dzikie krajobrazy wyżynne oraz znajdujących się tam gór szkockich. Ten najwyższy masyw górski kraju charakteryzuje się nieskazitelną przyrodą oraz występowaniem jezior polodowcowych o wydłużonym kształcie zwane po szkodzku "loch". Góry Kaledońskie i Grampian przechodzą w nizinne tereny środkowej Szkocji, którymi płynie rzeka Clyde. Tereny graniczne z Anglią to długie wzniesienia i liczne torfowiska. U zachodnich wybrzeży Szkocji, na Oceanie Atlantyckim, leża dwa łańcuchy wysp zwane Hybrydy. Ich północno-wschodnia część zajmowana jest przez Irlandię Północną. Tereny Irlandii Północnej to głównie ziemie wykorzystywane rolniczo. Znajduje się tutaj także największe jezioro Wysp Brytyjskich jezioro Neagh.

Środkową część Północnej Anglii stanowią Góry Penińskie, których strukturę stanowią piaskowce i wapń. Tereny te mają charakter wyżynno-górzysty, charakteryzujący się występowaniem, wielu jezior. Anglia to także tereny nizinne oraz prawie płaskie w okolicach Morza Północnego. Tereny południowo-wschodniej Anglii są gęsto zaludnione oraz urodzajne rolniczo, gdzie skupia się przemysł spożywczy Wysp. Najbardziej wysuniętą w Ocean Atlantycki część Anglii stanowią skaliste tereny Półwyspu Kornwalijskiego. Tereny krainy Walii to typowe piękne doliny, meandrujące rzeki, bujne łąki, porozrzucane po wzgórzach gospodarstwa oraz stare Góry Kambryjskie z licznymi jeziorami i wodospadami.

Historia Wielkiej Brytanii

Historia Wielkiej Brytanii sięga roku 55 p.n.e., kiedy to na tereny te przybyli Rzymianie. Już do 100 roku podbili oni większość dzisiejszej Wielkiej Brytanii z wyjątkiem dalekich terenów północnych. To właśnie oni wprowadzili na wyspach chrześcijaństwo, język łaciński oraz byli pierwszymi osadnikami wielu obecnych metropolii Wielkiej Brytanii. Panowanie na tych terenach Rzymian ukończyło się w roku 400, a dzisiejsze tereny Anglii zasiedlane były przez plemiona germańskie; Anglowie i Sasi. W niedługim czasie ziemie północno-wschodnie podbijane były przez skandynawskich wikingów zaś tereny Walii i Szkocji przez Celtów. od 1066 roku Anglię zaczęli opanowywać również przybysze z północnej Francji Normanowie. Okres średniowiecza to liczne wojny prowadzone z sąsiadami w wyniku których w XVI w. doszło do połączenia Anglii z Walią a w 1707 również ze Szkocja. W XVI wiek dominował także w podboje i rozszerzanie imperium brytyjskiego na zamorskie tereny. Wiek XVIII był również bardzo korzystny dla Wielkiej Brytanii, gdyż wielu uczonych i inżynierów dokonało wielu wynalazków, co pozwoliło przekształcić Wielką Brytanię z kraju rolniczego w wysoko przemysłowy. Dominacja Wielkiej Brytanii zakończyła się wraz z wybuchem wojen w XX w., choć mimo wszystko odgrywała ona istotną rolę w działaniach wojennych. W 1973 roku Wielka Brytania przystąpiła do EWG, która przekształcona była później w Unię Europejską.

Ludność i Tradycje Brytyjskie

Obecnie społeczeństwo Brytyjskie to wielonarodowa mieszanka, etniczna, religijna i kulturowa. Większość mieszkańców stanowią Anglicy, Walijczycy, Szkoci i Irlandczycy jednak jest bardzo dużo tutaj Żydów, Hindusów, Pakistańczyków, mieszkańców Hongkongu, Afrykańczyków oraz coraz więcej narodów Słowiańskich w tym Polaków. Prawie 4/5 ludności Wielkiej Brytanii zamieszkuje miasta, gdzie znajdują oni zatrudnienie w wszelkiego rodzaju usługach i przemyśle. Wielka Brytania to bardzo nowoczesny kraj ale zarazem kochający i bardzo przywiązany do tradycji. Najlepszym dowodem na to jest bardzo duże przywiązanie Brytyjczyków do rodziny królewskiej, która po mimo wielu skandalów nadal jest tu wielce szanowana. Brytyjczycy to także miłośnicy sportów. Najbardziej popularnym sportem nie wątpliwie jest tutaj piłka nożna ale również rugby, i wywodzący się z wysp (bardzo popularny w USA) golf.

 
Hotele Wielka Brytania

 

Mapa Wielkiej Brytanii

Mapa Wielkiej Brytanii

Brytyjski Gwardzista

Brytyjski Gwardzista

Słynny Potwór z Loch Ness - Nessie
Potwór z Loch Ness - Nessie

Słynne Kobzy
Szkockie Kobzy

 
Podróże Po Wielkiej Brytanii - Co Zobaczyć i Gdzie Spędzić Wakacje w Wielkiej Brytanii?


Wielka Brytania jest krajem masowej turystyki z całego świata. Od XVIII w. tysiące Brytyjczyków wyjeżdżało w celach wypoczynkowych czy też poznawczych do innych krajów świata (głównie - Francji, Szwajcarii, Włoch) natomiast tendencja ta nabrała również odwrotnego kierunku. Szacuje się iż do Wielkiej Brytanii przyjeżdża każdego roku około 20 milionów turystów zagranicznych. Niewątpliwie największą grupę tworzą tu obywatele Stanów Zjednoczonych, Francji, Niemiec, Irlandii, Holandii i Kanady. Celem podróży wielu z nich jest przede wszystkim zwiedzanie historycznych ośrodków w Anglii (Londynu, Oksfordu, Cambridge, Centrebury, Brighton, Norwich, York oraz szkockich metropolii - Edynburga i Glasgow), oraz odwiedzenie swoich korzeni rodzinnych. Turystyka wypoczynkowa jest (za sprawą niezbyt sprzyjającego klimatu) nieco mniej popularna niż w innych krajach Europy.

Londyn

Stolicą Wielkiej Brytanii jest jedno z największych miast Europy Londyn liczących sobie wraz z aglomeracją miejską 12,3 mln mieszkańców. Londyn to przede wszystkim siedziba rządu i spadkobierców Korony Brytyjskiej. Jest także dużym ośrodkiem kulturalnym: opera Covent Garden, słynne orkiestry (London Symphony Orchestra, BBC Orchestra i London Philharmonic Orchestra) oraz teatry (m.in. National Theatre). Znajdują się tu liczne muzea i galerie, które przyciągają turystów z całego świata. Najbardziej znane to British Museum, National Gallery, tate Gallery, Muzeum Viktorii i Alberta, Natural History Museum, London Museum, Science Muzeum i Imperial War Museum. Londyn jest także kojarzony z ogromną liczbą pięknych i zadbanych parków (Hyde Park, St. James Park, Kew Gardens, Green Park, Regent's Park i wiele innych). Nie mniej jednak do najsłynniejszych i najbardziej interesujących miejsc w Londynie należą, Big Ben (nazwa ważącego 14 ton dzwonu umieszczonego na szczycie 106 metrowej wieży), Downing Street (wąska ulica w dzielnicy Westminister gdzie znajdują się ograny państwowe Wielkiej Brytanii), Buckingham Palace (oficjalna stała siedziba królewska), Katedra Św. Pawła, Kryształowy Pałac, Muzuem Figór Woskowych, "Madame Tussauds". most Tower Bridge, twierdza Tower of London, Millenium Dome, serce Londynu Trafalgar Squarem, opactwo Westminster Abbey, wielka karuzela London Eye, Muzeum Wojny i wiele innych obiektów.

Anglia - Przewodnik

Obok słynnego Londynu, Anglia przyciąga turystów także mistycznymi wielkimi ułożonymi w krąg kamieniami Stonehenge. Do dziś dzień budowla ta stanowi tajemnicę i niema jednoznacznej teorii jej powstania. Niektórzy twierdzą iż jest to dzieło mieszkających tu niegdyś Rzymian zaś inni że jest to dzieło przybyszów z kosmosu. Nietypowy sposób ułożenia tych kamieni oraz ich tajemniczość bez wątpienia przyciąga tu wielu turystów chcących na swój sposób snuć teorię jego powstania.

Anglia wraz z licznymi słynnymi na całym świecie uniwersytetami stanowi jedno z czołowych państw o tak ważnym zapleczu naukowym. Słynne znajdujące się tu Uniwersytety Cambridge, Oxford, Birmingham, Bradford, Southhampton oraz wiele innych kształcą wielkich tego świata oraz również stanowią miejsce bardzo często odwiedzane przez turystów. Będąc w Anglii warto również odwiedzić takie miasta jak Manchaster, Plymouth, Nottingham oraz wiele mniejszych miast uniwersyteckich. Dużą atrakcją turystyczną są także liczne zamki w tym jeden z najpiękniejszych zamek w Windsorze, będący od wieków główną pozalondyńską rezydencją monarchów angielskich.

Szkocja - Przewodnik

Szkocja to przede wszystkim stolica Edynburg oraz słynne na całym świecie Jezioro Loch Ness. Edynburg słynie z umieszczonego na skale pięknego zamku Edinburgh Castle, od którego w dół w stronę Arthur's Seat ciągnie się stare miasto, ze swoją główną ulica The Royal Mile, która prowadzi od zamku do Holyrood Palace, oficjalnej rezydencji Królowej. Miasto słynie z licznych corocznych imprez i festiwali, z których najsłynniejszymi są Fringe (festiwal teatralny) oraz Military Tattoo (występy orkiestr wojskowych), odbywające się w sierpniu. Centrum Edynburga podzielone jest na Stare i Nowe miasto, które rozdzielają piękne ogrody Princes Street Gardens.

Loch Ness, najsłynniejsze szkockie jezioro, leży w zachodniej Szkocji. Mierzy ono 35 km długości, 1,5 km szerokości i ponad 250 m głębokości, zaś jego dno to głównie torf i z tego powodu właśnie woda jeziora jest niezwykle mętna, a już kilka metrów poniżej powierzchni panują nieprzeniknione ciemności. Loch Ness kryje największą zagadkę w historii Szkocji - potwora zwanego Nessie. Legenda o potworze przetrwała kilkanaście wieków i wciąż przyciąga turystów nad jezioro. Nawet jeśli wątpiący wyśmiewają ludzi znad jeziora, to niewątpliwie jest im to wynagradzane nessowym biznesem.

Walia - Przewodnik

Stolicą Walii jest położone nad rzeką Taff, u jej ujścia do Kanału Bristolskiego największe miasto regionu Cardiff. Główne atrakcje turystyczne to Muzeum Narodowe, kilka pięknych parków (m.in. Roath Park and Bute Park), zamek, nowoczesny budynek opery w Cardiff Bay (millenium Centre). Co roku organizowany jest również Cardiff Festival, podczas którego cały Cathys Park (w pobliżu Muzeum Narodowego) wypełniony jest wszelkiego rodzaju rozrywkami jak, karuzele, diabelski młyn, słodycze, zabawki, innymi atrakcjami. W pobliżu zamku leży także słynna ulica Queen Street, która jest zamknięta dla ruchu kołowego i na której znajduje się wiele centrów handlowych. Znajdująca się niedaleko ulica St. Mary Street stanowi natomiast centrum rozrywki, gdzie znajduje się na wiele pubów i klubów.

Będąc w Walii warto również wybrać się w Walijskie Góry Kambryjskie. Walia to z pewnością nie Himalaje i wysokich gór tam nie ma jednak zdobycie jej najwyższego szczytu Cadair Idris zapewni nam dużą dawkę wrażeń. Z najlepszego miejsca widokowego, jakim jest patio farmy Olwena Evansa, można zobaczyć długie, falujące pastwiska, spięte na końcu klamrą pasma gór, dostojne doliny oraz strome urwiska i trzy wysoko położone jeziora.

Irlandia Północna - Przewodnik

Ta część Wielkiej Brytanii to bardzo istotne ogniwo, które łączy kulturę Wielkiej Brytanii i Irlandii. Występują tu wspaniałe świadectwa historii celtyckiej i chrześcijańskiej. Będąc w Irlandii Północnej koniecznie trzeba zobaczyć jej stolicę Belfast. Architektura tego miasta jest zachowana w stylu wiktoriańskim ale także posiada swoje bardzo nowoczesne centrum miasta, które wciąż się zmienia i rozbudowuje. Główne atrakcje miasta to katedra protestancka i katolicka, zamek z XII wieku, ratusz miejski, siedziba Queen's University oraz Stromont - była siedziba władz Irlandii Północnej.

Inne ciekawe miejsca w Irlandii Północnej to miejscowości Armagh i Downpatrick. Miejsca te związane są ściśle z najbardziej słynnym irlandzkim świętym Patrykiem. Dlatego też warto zobaczyć tu katedrę St. Patrick w Armagh, w której mieści się właśnie jego grobowiec. Dla miłośników whisky warto udać się także do Bushmills gdzie mieści się najstarsza na świecie licencjonowana destylarnia tego popularnego szlachetnego alkoholu.

Wielka Brytania to jak wcześniej wspomnieliśmy bogaty kraj gospodarczo ale także i kulturowo. Coraz częściej Wyspy Brytyjskie oraz Irlandia stają się także miejscem podróży polskich obywateli, którzy wyjeżdżają z kraju za poszukiwaniem lepiej płatnej pracy. Dlatego wielu z nas udając się tam z pewnością będzie miała okazję podziwiać i poznać uroki Wielkiej Brytanii na swój sposób. Chociaż zrobienie sobie zdjęcia przy słynnych obiektach takie jak Big Ben czy też Stonehenge stanowią dodatkową zachętę na odwiedzenie tego interesującego kraju.

Zobacz zdjęcia z Wielkiej Brytanii
 


Wielka Brytania w Obiektywie

Londyn

Londyn

Kręgi Kamienne Stonehenge

Stonehenge

Słynne Jezioro Loch Ness

Jezioro Loch Ness

Zobacz Również

Więcej zdjęć z Wielkiej Brytanii
Wielka Brytania - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Hotele w Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania WikiPedia
Wielka Brytania Informator
Informator o Londynie
Wyspy Brytyjskie Anglia - Turystyka

Portal o Szkocji
Walia Informator
Portal o Irlandii Północnej
Wyspy Brytyjskie Przewodnik Onet

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012