Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

EUROPA
 

Wybierz Państwo

Albania, Andora, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Belgia, Białoruś, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Ukraina, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
 

WŁOCHY

Flaga Włoch

Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 301300 km2
Ludność: 58 mln.
Stolica: Rzyn
Ważniejsze Miasta; Mediolan, Neapol, Turyn, Wenecja, Asyż
Język Urzędowy: włoski
Religie: chrześcijaństwo
Waluta: Euro
Średnia Temperatura:
Latem; 30 °C
Zimą: 5 °C


Atrakcyjność Turystyczna:

Galeria Zdjęć z Włoch
Włochy Zdjęcia Galeria
Włochy, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne
Włoch - (Filmy)


 

Linki Sponsorowane
 
 

 

 

 

Przewodnik Turystyczno Informacyjny - Włochy "Twoje Podróże i Wakacje Marzeń".

 

Geografia Włoch / Historia Włoch / Ludność i Gospodarka Włoch / Wakacje i Podróże Po Włoszech / Rzym / Wenecja / Krzywa Wieża w Pizie / Monte Cassino / Wakacje We Włoszech / Narty We Włoszech / Zdjęcia z Włoch / Atrakcje Turystyczne Włoch (Filmy) / Znajdź Hotele We Włoszech

 

Przewodnik Po Włoszech

Geografia Włoch

Włochy położone są na Półwyspie Apeniński w południowej części Europy. Do Włoch należą także dwie duże wyspy Sycylia i Sardynia oraz wiele mniejszych wysepek. Zimy panujące we Włoszech są na ogół łagodne i wilgotne, natomiast w górach i na wyżynach klimat jest nieco ostrzejszy i pada tam w zimę śnieg. Lato w całych Włoszech jest ciepłe a na terenach południowych i nizinnych nawet upalne. Północne tereny Włoch wyznaczają Alpy, które pokryte są głębokimi, zielonymi dolinami zarośniętymi lasami iglastymi, pięknymi błękitnymi jeziorami oraz w ich wysokich partiach pokryte śniegiem i lodowcami. Tereny południowe Włoskich Alp charakteryzują się urodzajnymi glebami (stanowią one główne obszary rolnicze Włoch), przez które przepływa rzeka Pad oraz co ciekawe jest to najbardziej zaludniony teren kraju.

Na północnym-wschodzie nad Morzem Adriatyckim, znajduje się znacznie mniejsza Nizina Wenecka, która rozciąga się aż pod granicę ze Słowenią. Wnętrze Półwyspu Apenińskiego zajmują skaliste góry Apeniny. Na zboczach gór i łagodniejszych pagórków występują piękne pastwiska oraz uprawia się jedne ze słynniejszych na świecie Włoskie wina. Gorące i suche tereny nizinne południowych Włoch porastają gaje oliwne, zaś górzyste tereny południowo-zachodnie dochodząc do morza, tworzą piękne krajobrazy przyciągające miliony turystów. To właśnie tutaj nad Zatoką Neapolitańską, znajduje się najsłynniejszy wulkan Europy Wezuwiusz. Wulkany znajdują się również na urodzajnej Sycylii, w tym słynna najaktywniejsza w tym rejonie "Etna". Druga wyspa Sardynia jest typową wyżynną wyspą śródziemnomorską, porośniętą zaroślami, z rozwiniętym rolnictwem na jej terenach nizinnych.

Historia Włoch

Włochy powstał już w 800 p.n.e. kiedy to w różnych częściach Półwyspu Apenińskiego, starożytni Grecy zaczęli zakładać swoje kolonie. To właśnie pod wpływem ich cywilizacji znalazła się kultura Etrusków, ludności która miała swoje państwo w środkowej części Włoch, oraz obecną stolicę Rzym. Zbuntowani Rzymianie podbili Etrusków, oraz inne ludy Półwyspu Apenińskiego a następnie słynną Kartaginę położoną w Północnej Afryce. Dzięki silnym wojskom, dobrym przywódcom, inżynierom, filozofom i przodującej cywilizacji Rzymianom udało się zbudować imperium obejmujące tereny od Hiszpanii po Morze Kaspijskie i od Wysp Brytyjskich po Egipt. Z powodu licznych napadów na Rzymian przez plemiona północy, między innymi Wandali, w 476 roku imperium rzymskie przestało istnieć. Na półwyspie powstawało wiele niezależnych państewek, a jedynie miasto Rzym nie straciło swojego znaczenia, dzięki temu iż stanowiło ono siedzibę najwyższych władz potężnego kościoła katolickiego.

Okres średniowiecza to szybki powrót do świetności, zwłaszcza dzięki szybkiemu rozwojowi handlu, który przyczynił się do powstania wielkich miast środkowych i północnych Włoch. W okresie renesansu kiedy idee Włoskie zaczęły się szybko rozprzestrzeniać na inne kraje Europy, główne miasta Włoch stały się ważnymi ośrodkami rozwoju nauki i sztuki. Wiek XVI, to okres kiedy część regionów Włoch stały się posiadłościami władców Francji, Hiszpanii i Austrii, zaś pozostałe pozostały pod zwierzchnictwem papieży. W 1861 po toczonych wojnach z Austrią, Francją i Hiszpanią doszło do zjednoczenia Włoch, które stały się królestwem. Główne postacie niepodległości Włoch to Giuseppe Mazzini i Garibaldii. Od 1922 roku władza została przejęta przez faszystowskiego dyktatora Benito Mussoliniego, który wciągnął Włochy w wojny tym II Wojnę Światową. Od 1947 roku po upadku "Osi Zła" i Musolliniego, Włochy stały się dynamicznie rozwijającym państwem przemysłowym, oraz przynależność Włoch do Unii Europejskiej i NATO pozwoliły na pełną stabilizację.

Ludność i Gospodarka Włoch

Obecnie wielu Włochów uważa się w pierwszej kolejności za potomków rzymian, wenecjan, sycylijczyków, a następnie za Włochów. Ma to swoje odzwierciedlenie praktycznie w każdej dziedzinie życia, od kuchni po lokalne zwyczaje i tradycje, a nawet widoczne jest to w rejonach w których żyją (bogata północ, biedniejsze południe). Większość Włochów posługuje się językiem Włoskim ale są regiony takie jak Sardynia gdzie dominującym jest język a raczej dialekt starożytnego Rzymu zbliżonego do języka łacińskiego. Obecnie większość Włochów zamieszkuje miasta i pracuje w przemyśle i usługach (w tym obsługa tak ważnego ruchu turystycznego). Ważne nadal jest tutaj przywiązanie do boga i rodziny i jej tradycji i wspierania się przez jej członków. Dla wielu Włochów wspólne jest również zamiłowanie do dobrego jedzenia i sportu a zwłaszcza piłki nożnej (obecni mistrzowie świata) ale także do mody, której stolicą jest Mediolan.

 
Hotele Włochy

 

Mapa WłochySłynna Włoska Gondola
Wenecka Maska


Słynne Włoskie Potrawy
Pizza i SpaghettiKrzywa Wieża W Pizie


Krzywa Wieża w Pizie
 
Podróże Do Włoch - Co Zobaczyć i Gdzie Spędzić Wakacje we Włoszech ?


Włochy to jedno z państw o najstarszych tradycjach turystycznych na świecie. Już w XVIII w. kraj ten odwiedzany był przez tysiące podróżników i badaczy. Szacuje się iż Włochy odwiedzane są rocznie przez około 50-60 milionów turystów zagranicznych. Atrakcje turystyczne Włoch są szczególnie urozmaicone, a jednocześnie kraj ten posiada największą w Europie bazę noclegową. Najczęściej turyści spędzają czas we włoskich górach (Dolomity w Alpach w regionie Val d'Osta, Apeniny mające długość 1350 km), wypoczywają na wybrzeżach Adriatyku (główny ośrodek turystyczny - Rimini), Morzem Jońskim, Tyrreńskim (Sorrento), Liguryjskim (na riwierze włoskiej m.in. w San Remo). Niewątpliwym magnesem dla podróżnych i turystów jest ilość światowej klasy zabytków Włoch. Do najpopularniejszych miast należą m.in.: Rzym, Wenecja, Mediolan, Florencja, Bolonia, Genua, Padwa, Piza, Siena, Werona, Ferrara, Rawenna i Neapol. Rzadziej odwiedzane są tereny południowych Włoch (obszary na południe od Rzymu) a do najpopularniejszych ofert biur podróży w Polsce i Europie ostatnich lat należy urlop wypoczynkowy i wakacje na Sardynii.

Rzym

Stolica Włoch, Rzym to jedno z najciekawszych miast pod względem atrakcyjności turystycznej na świcie. Rzym to jak niektórzy określają "żywa galeria sztuki" gdzie przeplatają się zabytki Cesarstwa Rzymskiego, średniowieczne fortece, renesansowe pałace i barokowe fontanny. Jedną z głównych atrakcji Rzymu jest Forum Romanum, gdzie zobaczyć można roztrzaskane marmurowe kolumny i ruiny sięgające początkami 500-400 lat p.n.e. Po dziś dzień zachowały się tu, Via Sacra, Basilica Aemilia, Kuria, Łuk Triumfalny cesarza Septymiusza Sewera, Świątynia Westy - gdzie Westalki pilnowały świętego ognia, symbolizującego wieczność Rzymu, kościół Santa Maria in Aracoeli, słynne wzgórze Palatyn, gdzie władcy Rzymu wznosili swoje pałace oraz Circus Maximus (miejsce wyścigów rydwanów i gonitw konnych). Niewątpliwe najwspanialszą budowlą w Rzymie jest zbudowane przez cesarską dynastię Flawiuszów Koloseum (Colosseo), mieszczące niegdyś aż 55tys. widzów. Jedyną w całości zachowaną budowlą starożytnego Rzymu jest piękny i słynny Panteon. Wielu artystów przybywających do Rzymu udaje się natomiast do Piazza di Spagna oraz na wspaniałe Schody Hiszpańskie z kościołem Trinita dei Monti na szczycie. Rzym to również pałace, jak Palazzo Barberini przy Via Rasella czy też pałac Palazzo Quirinale będący obecnie siedzibą prezydenta Włoch. Rzym to także miasto pełne interesujących muzeów, tysiąca restauracji i wielu parków, gdzie można odpocząć przy pięknych fontannach i zaczerpnąć unoszącej się tutaj w powietrzu starożytnej kultury i tradycji.

Wenecja

Wenecja to jedyne w swoim rodzaju miasto, które położone jest na licznych bagnistych wyspach Morza Adriatyckiego. Dlatego też jest to miasto o licznych kanałach gdzie nie ma samochodów, autobusów, a cały transport odbywa się drogą wodną lub pieszo. Do najpopularniejszych środków lokomocji w Wenecji należy vaporetto czyli tramwaj wodny lub też gondola. Światową popularność Wenecja zyskała sobie również dzięki odbywającego się tu co roku Karnawału Weneckiego. Istotnym elementem ubioru bawiących się tu są maski oraz wyjątkowe stroje. Główne atrakcje Wenecji to Bazylika Św. Marka wraz z Placem, Piazzetta di San Marco, Pałac Dożów (siedziba władców i rządu), Most Westchnień i Rialto, Kanał Grande (Canal Grande) oraz wiele innych. Warto również dodać iż cała Wenecja należy do światowego dziedzictwa UNESCO.

Krzywa Wieża w Pizie

Torre Pendente di Pisa - czyli Krzywa Wieża w Pizie to jedna z najbardziej znanych budowli świata, odwiedzana rocznie przez ok. 10 milionów turystów. W istocie jest dzwonnicą katedralną i należy do kompleksu zabudowań w stylu romańskim na Campo dei Miracoli.

Monte Cassino

Monte Cassino to wzgórze we Włoszech (Apeniny Środkowe) nad doliną rzeki Liri, między Rzymem i Neapolem. Miejsce to słynne jest głównie polskim turystą z walk jakie miały tu miejsce podczas II wojny światowej oraz udziału w nich Polskich żołnierzy. Obecnie turyści ekscytują się również karkołomnym wjazdem na szczyt wzgórza. Droga wije się serpentynami po niemal pionowym zboczu, dostarczając również pięknych widoków na okolicę.

Gdzie Spędzić Wakacje We Włoszech?

Wszyscy ci którzy pragną spędzić wymarzone wakacje nad ciepłym morzem, opalając się czy też korzystać z kąpieli powinni udać się do takich miejscowości jak Rimini (nazwane Ibizą/Riwierą Adriatyku), Grado i Lignano, Lido Adriano oraz Belarii. W miejscowościach tych nie można się nudzić, ze względu na szeroki wybór proponowanej rozrywki od wspaniałych hoteli, restauracji, dyskotek, pięknych plaż, możliwości uprawiania wszelkich sportów wodnych w tym żeglarstwa miejscowości te należą do najbardziej popularnych we Włoszech. Innym częstym miejscem wypoczynku turystów są wyspy Sycylia i Sardynia.

Sycylia - pomimo tego że należy do biedniejszych regionów Włoch to dysponuje ona wspaniałymi plażami (od piaszczystych po kamienne i skaliste) m.in. w okolicach Tarminy i Cefalu. Tych, którzy wolą od wspaniałych zabytków morze i bezchmurne niebo, Sycylia na pewno nie zawiedzie. Wody otaczające wyspę są spokojne i czyste, a słońce świeci tu przez niemal cały rok. Na wyspie znajdują się także najwyższej klasy zabytki różnych kultur, które w przeszłości oddziaływały na tę wyspę.

Sardynia - W Sardynii panują odpowiednie warunki do uprawiania turystyki wypoczynkowej, górskiej, pieszej oraz zwiedzania. Wyspa ta staje się coraz modniejszym regionem turystycznym właśnie z uwagi na piękne i czyste plaże. Najatrakcyjniejsze tereny wypoczynkowe Sardynii to region Costa Smeralda a także w zachodniej części wyspy, regiony wokół uroczych miasteczek Sassari i Alghero.

Narty We Włoszech

Madonna di Campiglio, Folgarida, Marilleva - to główne ośrodki narciarskie Włoskich Alp. Świetnie przygotowane trasy narciarskie, piękne widoki oraz doskonała baza hotelowa zachęca do odwiedzenia właśnie tego rejonu Alp. Włochy są znakomitym krajem dla wypoczynku rodzinnego w okresie zimowym, czego dowodem może być to iż nie spotkamy nigdzie tylu dzieci jak właśnie tutaj. Dzieje się tak, ponieważ mają tu one zapewnioną bardzo dobrą opiekę zaś organizatorzy zimowego szaleństwa troszczą się o maluchy w szczególny sposób.

Zobacz zdjęcia z Włoch 


Włochy w Obiektywie

Włoska Riwiera

Włoska Riwiera

Wenecja - Gondole

Wenecja - Gondole

Widok Na Plażę w Sardynii

Sardynia

Zobacz Również

Więcej zdjęć z Włoch
Włochy - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Włochy Hotele

Włochy WikiPedia

Rzym - Portal Internetowy
Wenecja Informator
Narty We Włoszech
Sycylia - Informator
Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012