Przewodnik Po Polsce
Zobacz także > Nowości na Portalu Wakacje z Przewodnikiem > Polecane Plecaki > Kontakty do Polskich Biur Podróży > Inne przewodniki po Europie
Geografia Polski
Polska to w większości kraj nizinny z niewielkimi wzniesieniami i górami, które biegną od granicy z Niemcami w kierunku wschodnim. Tereny równinne środkowej Polski stanowią głównie ziemie uprawne gdzie występuje żyto, owies, pszenica, ziemniaki, buraki cukrowe oraz hoduje się tam trzodę chlewną i wypasa bydło. Południe Polski to wysokie porośnięte lasami góry Tatry, Bieszczady, Sudety i Karpaty na których wypasają się owce i kozy oraz jest wiele parków narodowych. Parki te to bogactwa fauny i flory, gdzie można spotkać niedźwiedzie brunatne, wilki, łosie oraz unikalnie czystą przyrodę. Regiony Morza Bałtyckiego to w większości piaszczyste plaże, i wydmy porośnięte trawami i inną niską roślinnością. Region Pojezierza Mazurskiego to przede wszystkim piękne jeziora i bagniste tereny (chociażby te należące do Biebrzańskiego Parku Narodowego), które podczas sezony leśnego przyciągają tysiące turystów z Polski ale i Europy.
Historia Polski
Polska i Polacy to naród Słowiański, który w X wieku utworzył duże państwo w środkowej Europie. Polska przyjęła chrzest w 966 roku dzięki Mieszkowi I, który wraz z jego przyjęciem rozpoczął zwalczanie plemion pogańskich. Pierwszym królem Polski został Bolesław Chrobry, a za panowania Kazimierza Wielkiego przeżywała jeden z najlepszych okresów w historii, będąc potęgą Europy. Późniejsze lata to wojny z tatarami i krzyżakami, które osłabiły ten kraj. W roku 1772 doszło do I rozbioru Polski przez Rosję, Prusy i Austrię a następnie do II w 1793r. i III w 1795 roku. w roku 1807 Polska uzyskała namiastkę państwowości w postaci Księstwa Warszawskiego.
Po I Wojnie Światowej czyli w 1918 roku Polska uzyskała niepodległość i wkroczyła na drogę szybkiego rozwoju naukowo-ekonomicznego, będąc jednym z prężniejszych państw Europy. Niestety wkroczenie Nazistów do kraju, okupacja jak i działania wojenne zahamowały ten wzrost i doprowadziły do dużych zniszczeń kraju a głównie jej stolicy Warszawy. Po II wojnie światowej, władza przejęta została przez komunistów, podległym Moskwie a upragniona wolność przyszła w 1989 roku kiedy to ruch społeczny „Solidarność” na czele z Lechem Wałęsą, który został prezydentem i przejął władzę w kraju. W ślad polskich ruchów demokratycznych poszły inne z krajów Europy czego efektem było upadek całego bloku socjalistycznego. Od 2004 roku Polska przystąpiła do Unii Europejskiej, co pozwoliło jej na odniesienie szybszego wzrostu gospodarczego.
Gospodarka Polski
Do końca lat 40-tych podstawą polskiej gospodarki było rolnictwo, a większość ludności zamieszkiwała tereny wiejskie. Obecnie tendencja ta odwróciła się i ponad 50 % społeczeństwa mieszka w miastach. Polacy pracują głównie w usługach, w opiece zdrowotnej, szkolnictwie, finansach i administracji a także nadal w przemyśle ciężkim, górnictwie oraz produkcji stali i maszyn. Polska staje się również coraz częściej miejscem podróży dla zagranicznych turystów, a głównie Niemców i turystów z USA i Kanady.
Polska to bardzo interesujący kraj, który pomimo wszelkich prób zatarcia polskości na przełomie wieków przez jej sąsiadów, zdołał podtrzymać swój język, tradycję i kulturę. Polacy to naród, który zaledwie w 45% żyje w kraju. Aż 55 % Polaków żyje na emigracji, głównie w USA, Kanadzie, Australii, Wielkiej Brytanii, Irlandii i krajach sąsiadujących. Polacy są bardzo gościnni, lubiący zabawę ale także potrafiący ciężko pracować, co doceniane jest głównie za granicą.
Polska słynnie głównie z jej zabytków oraz kultury. To tu urodziło się wiele znanych na całym świecie osobistości, chociażby jak Tadeusz Kościuszko, Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin, Krzysztof Penderecki, Maria Curie-Skłodowska oraz wspaniały człowiek i papież ludzkości Karol Wojtyła – Jan Paweł II.
Podróże Po Polsce – Co Zobaczyć i Gdzie Spędzić Wakacje w Polsce?
(Dział przygotowany we współpracy z najlepszy-wypoczynek.pl.)
Warszawa
Stolica Polski Warszawa to obecnie siedziba władz państwowych oraz główny motor gospodarczy kraju. To tu powstają nowe wieżowce i biurowce gdzie wiele międzynarodowych korporacji posiada swoje przedstawicielstwa. W Warszawie znajduje się około 30 teatrów w tym największy Teatr Narodowy oraz wiele muzeów z najsłynniejszym Muzeum Narodowym. Często odwiedzane miejsca to również Muzeum II Wojny Światowej, Powstania Warszawskiego, Żydów Polskich, Zamek Królewski wraz ze Starym Miastem, Pałac Wilanowski, Łazienki, Pałac Kultury i Nauki oraz wiele galerii sztuki (Zachęta). W Warszawie znajduje się również wiele pomników i parków, które dodają urokowi tego miasta.
Kraków
Kraków to dawna stolica Polski, która słynnie ze swojego urokliwego położenia nad Wisłą oraz Zamku Królewskiego – Wawel. Mnogość zabytków architektonicznych w Krakowie wynika z długiej historii miasta, który był prężnym ośrodkiem miejskim i centrum handlowym regionu oraz ośrodkiem uniwersyteckim i kulturalnym Polski. Kraków jest jednym z najważniejszych europejskich ośrodków turystycznych z cennymi zabytkami z różnych epok. Znajduje się tu ponad 6 tys. zabytkowych obiektów, a najsłynniejsze to Sukiennice, mury obronne, Brama Floriańska, Barbakan, Kościół Mariacki, Pomnik Adama Mickiewicza, Obrazy Wita Stwosza i wiele innych. Obok Krakowa warto również odwiedzić sąsiadującą kopalnię soli w Wieliczce.
Gdańsk i Inne Miasta Polski
Gdańsk to stolica Pomorza, która stanowi jeden z najcenniejszych zespołów zabytkowych w Polsce, i to, pomimo że prawie całe historyczne śródmieście zostało odbudowane po ostatniej wojnie. Najważniejsze zabytki Gdańska znajdują się na starym mieście i są to; Ratusz Gdański, Dwór Artusa, Dom Uphagenów, Kościół Św. Katarzyny, Wielki Młyn oraz Bazylika Mariacka. Gdańsk to również miasto sąsiadujące z największym portem Polskim w Gdyni oraz popularnym kurortem morskim ze sławnym molem i aleją gwiazd w Sopocie.
Obok, Warszawy, Krakowa i Gdańska warto również odwiedzić w Polsce takie miasta jak Toruń, Poznań, Wrocław, Szczecin, Olsztyn, Płock, Łódź czy Rzeszów, które zachwycą nas pięknymi starówkami oraz stanowią one zarazem pewnego rodzaju regionalne perełki kultury i stolice okręgów. Oprócz większych miast warto również udać się do mniejszych miejscowości takich jak Kazimierz Dolny, czy też Żelazową Wolę (miejsce urodzenia Fryderyka Chopina) lub też odwiedzić jeden z licznych skansenów ludowych. W skansenach tych można przenieść się w czasie i znaleźć się w jednej z XIX wiecznych Polskich wiosek gdzie podpatrzymy jak wyglądało tu życie ponad 100 lat temu i jak regionalne tradycje i kultura były pielęgnowane.
Gdzie Wypocząć i Spędzić Wakacje w Polsce ?
Morze Bałtyckie
Letnie dni niewątpliwie można miło spędzić nad Bałtykiem. Takie kurorty jak Międzyzdroje, Łeba, Kołobrzeg, Mielno czy Półwysep Helski, tętnią wówczas życiem. Nadmorskie miejscowości warto odwiedzić ze względu na ich urokliwe położenie i zdrowy klimat, a także ciekawe zabytki. Średnia temperatura wody jest również wystarczająca do morskich kąpieli. Morze Bałtyckie stanowi idealne miejsce na spędzenie wymarzonych wakacji, zarówno dla młodzieży, czy też rodziców z dziećmi a także starszych szukających ciszy i spokoju.
Polskie Góry i Zakopane
Dla osób preferujących aktywny wypoczynek zaleca się udanie do pięknie położonych doliny i stawów Tatr, które od dawna zyskały popularność wśród polskich i zagranicznych turystów. Stolica Tatr, Zakopane jest tłumnie odwiedzane zarówno latem, jak i zimą, gdy panuje tam „białe szaleństwo”. Zakopane to miejscowość tętniąca życiem przez cały rok, a jej ulica Krupówki przytłacza turystę ilością restauracji, z których wydobywające się zapachy tradycyjnie przygotowywanych dań góralskich nie pozwolą nikomu przejść bezczynnie. Jeśli szukacie jednak dziewiczej przyrody lub chcesz poznać zapomniane zakątki Polski, polecamy wybranie się w Beskidy i Bieszczady, czy też mniejsze Góry Świętokrzyskie lub też mniej oblegane Sudety.
Pojezierze Mazurskie
Polskie Pojezierze Mazurskie położone jest na terenach dawnych Prus Wschodnich i stanowi najczęstszy punkt podróży wakacyjnych porą wiosenną, letnią i jesienną. Przyciągają one grono wielbicieli sportów wodnych oraz wszystkich tych, którzy cenią sobie przebywanie na łonie natury. Rozległe lasy i łąki z niezliczonymi jeziorami, dworki szlacheckie oraz największe na świecie skupisko bocianów to znaki rozpoznawcze Mazur, zwanych też „zielonymi płucami Polski”. Mazury to niewątpliwie raj dla żeglarzy, wędkarzy, grzybiarzy oraz tych którzy pragną wypocząć wspólnie w gronie rodzinnym. Warto odwiedzić jest także będąc w okolicy twierdze krzyżacką Malbork i Frombork.
Agroturystyka w Polsce
Polska wzięła swoją nazwę od plemienia Polan czyli „ludzi z pola”, co dobrze odzwierciedla równinny charakter tego kraju. Zmęczonym miejskim zgiełkiem osobą gorąco polecamy ostatnio coraz to bardziej popularny wypoczynek w gospodarstwach agroturystycznych. Warto też odwiedzić Puszczę Białowieską, unikat w skali europejskiej, gdzie zobaczyć można naturalnie mieszkające tam żubry.
Polska jest niewątpliwie krajem dużych możliwości, gdzie każdy z nas znajdzie coś dla siebie. Większość Polaków ceni sobie ją tak bardzo iż rezygnują oni z wyjazdów zagranicznych chcąc odkrywać coraz to nowe jej zakątki i małe ojczyzny, które tworzą niepowtarzalną atmosferę tego kraju.
Więcej ciekawych informacji o Polsce: Polska Wikipedia